رویترز: صدور قطعنامه الزام‌آور علیه ایران در نشست آتی شورای حکام بعید است

15:22 - 26 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۸۸۷
رویترز: صدور قطعنامه الزام‌آور علیه ایران در نشست آتی شورای حکام بعید است
منابع دیپلماتیک گفته‌‎اند که صدور قطعنامه الزام‌آور علیه ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌‎المللی انرژی اتمی بعید به نظر می‌رسد.

خبرگزاری میزان – منابع دیپلماتیک صدور قطعنامه علیه ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را غیرمحتمل توصیف کردند.

خبرگزاری رویترز مدعی شد: قدرت‌های غربی در ماه سپتامبر تهدید کرده بودند که قطعنامه‌ای الزام آور را به تصویب خواهند رساند که به ایران دستور می‌دهد مسیر خود را تغییر دهد.

این خبرگزاری به نقل از ۴ دیپلمات گزارش داد که صدور چنین قطعنامه‌ای در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعید است چرا که «اجتناب از تشدید تنش دیپلماتیک و هسته‌ای با ایران ضروری است.»

این دیپلمات‌ها مدعی شدند: یک حرکت کمتر تحریک‌آمیز، مانند یک بیانیه محکم غیر‌ الزام‌آور در حال حاضر محتمل‌تر است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: ما نمی‌توانیم قطعنامه داشته باشیم؛ اگر بخواهیم قطعنامه‌ای را تصویب کنیم این خطر را به همراه دارد که ایران را به غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصدی نزدیک‌تر کنیم.

۲ دیپلمات دیگر گفتند: تمام کاری که می‌توان در ماه‌های آینده انجام داد، حمایت از تلاش‌های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای تقویت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است؛ او به دنبال انتخاب مجدد بازرسان خود قبل از پایان سال بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی شده که ایران همچنان محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را براساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نقض می‌کند.

انتهای پیام/


برچسب ها: ایران آژانس

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *