خطیب نماز جمعه تهران: مشارکت در انتخابات نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت خود است

14:11 - 26 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۸۸۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خطیب نماز جمعه تهران: مشارکت در انتخابات نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت خود است
حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: مشارکت سیاسی شهروندان، گروه‌ها و احزاب در انتخابات نقش تعیین‌کننده‌ای در تحکیم پیوند دولت و ملت، همچنین گردش نخبگان و جابجایی قدرت ایفا می‌کند و مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است.

خبرگزاری میزان- حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه رهبر انقلاب در دیدار‌های خود با اعضای شورای نگهبان به مقوله انتخابات و ضرورت فراهم کردن مشارکت پرشور مردم در انتخابات اشاره کردند، اظهار داشت: رهبری در آغاز سال جاری بر ۴ راهبرد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در انتخابات تاکید کردند.

وی اضافه کرد: مشارکت در انتخابات نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت جمعی و سیاسی خود است و مشارکت سیاسی شهروندان، گروه‌ها و احزاب نقش تعیین کننده‌ای در تحکیم پیوند دولت و ملت، همچنین گردش نخبگان و جابجایی قدرت ایفا می‌کند و مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: با نگاه به این مهم و تاکیدات رهبری به اعضای شورای نگهبان، باید گفت که رقابت پیش نیاز مشارکت پرشور مردم در انتخابات است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: امید است با برنامه‌ریزی‌های لازم شاهد حضور اقتدارآفرین مردم در انتخابات پیش رو باشیم.

رژیم صهیونیستی یکی از مولفه‌های بحران‌زا در خاورمیانه و جهان اسلام است

وی در ادامه با اشاره به گذشت ۶ هفته از جنگ غزه به ریشه‌های اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: بیش از ۴۰ روز از مقاومت اقتدار آفرین مردم غزه می‌گذرد. فلسطین پاره تن اسلام و غزه پاره تن فلسطین است. خدای بزرگ، امام موسی صدر را در جایگاهی که زیبنده اوست مقرب دارد، این مرد تحول آفرین فرمود که «ما اسرائیل را شر مطلق می‌دانیم».

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: بر اساس پروژه انگلیسی و اعلامیه غیرقانونی، بالفور زمینه تاسیس این ژیم منفور فراهم شد و با حمایت‌های آمریکا در سال ۱۹۴۸ تولد نامشروع آن انجام گرفت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه این رژیم در ۷۰ سال گذشته با کشتار و قتل عام مسلمانان و مسیحیان و اشغال و تجاوز، سرزمین فلسطین را تصرف کرد و تا امروز حیات ننگین، متزلزل و عنکبوتی اش ادامه داشته است، گفت: رژیم اشغالگر صهیونیستی یکی از مولفه‌های بحران زا در منطقه خاورمیانه، جهان اسلام و جامعه جهانی بوده است.

وی تصریح کرد: با پیروزی شگفت انگیز مجاهدان فلسطینی در عملیات طوفان الاقصی، هیمنه نظامی و امنیتی این رژیم جعلی فروپاشید و اسرائیل به معنای واقعی کلمه گرفتار مرگ مغزی شد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: شکست مفتضحانه لشکر ۱۴۳ و کشته شدن فرمانده این لشکر ظرف چند ساعت در طوفان الاقصی نشانه فروپاشی سیستم اطلاعاتی، امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه عملیات طوفان الاقصی دکترین نظامی بن گوریون (اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستی) که راهبرد این رژیم بر آن استوار بود را فروریخت، اظهار داشت: ۳ اصل شکست ناپذیری و تفوق نظامی، اشراف اطلاعاتی و انتقال نقطه نبرد به قلمرو دشمن و خارج از محدوده سرزمین‌های اشغالی در طوفان الاقصی از بین رفت.

وی ادامه داد: قهرمان‌های غزه نشان دادند که این رژیم حتی از کمترین توان نظامی و دفاعی هم در برابر ۲ هزار مجاهد فلسطینی برخوردار نیست، به طوری که مجاهدان فلسطینی ۴۰ کیلومتر در سرزمین‌های اشغالی در سال ۱۹۴۸ نفوذ و تمام سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی را فلج کرده و اشراف اطلاعاتی آن‌ها را به سخره گرفتند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: طی ۴۰ سال گذشته رژیم صهیونیستی در تمام عملیات نظامی خود در برابر محور مقاومت بدون استثنا در وضعیت شکست قرار گرفته است.

عملیات طوفان الاقصی از ارکان متزلزل خانه عنکبوتی صهیونیست‌ها پرده‌برداری کرد

وی افزود: عملیات اقتدارآفرین طوفان الاقصی از ارکان متزلزل خانه عنکبوتی صهیونیست‌ها در برابر دیدگان جهان پرده برداری کرد و اقتدار علمی، راهبرد نظامی، اشراف امنیتی، دانش و فناوری و قدرت میدانی حماس و نیرو‌های مقاومت را به نمایش گذاشت.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه ۶ هفته از تهاجم گسترده دنیای غرب بر غزه مظلوم می‌گذرد، بیان کرد: این تهاجم دهشتناک، نقاب از چهره سیاه و هیولایی رژیم و متحدانش برداشت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: در ساعاتی که کودکان و زنان و شهروندان مظلوم، اما مقتدر غزه زیر بمب‌های فسفری و موشک‌های صهیونیست‌ها قرار دارند این موشک‌ها در واقع از واشنگتن شلیک می‌شود و قبل از آنکه بنیان‌های غزه را هدف قرار دهد، ارکان اقتدار رژیم را هدف گرفته است.

وی افزود: در همین روز‌ها حدود ۷۰ هزار تن تسلیحات نظامی با کشتی‌های آمریکایی در اختیار صهیونیست‌ها قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا- خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه جهان آموخت ملتی با دست‌های تهی، ولی با ایمان و سلحشوری مقاومت در محاصره آب، غذا و دارو و ناجوانمردانه‌ترین شبیخون ها، سیطره بمب‌ها بر اراده‌ها را پایان داد و ثابت کرد که خون بر شمشیر پیروز است، اظهار کرد: جهان شاهد مردان و زنان مقاومی است که زیر آتش دهشتناک، پرچم سفید بلند نکردند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد بیان کرد: یک دیپلمات برجسته گروه ۷، ماه قبل در گفتگو با تایمز اشاره کرد که ما نبرد در جهان جنوبی را باختیم و همه آنچه را که در اوکراین کسب کرده بودیم از دست رفت. این دیپلمات می‌گوید توصیه به قوانین بین الملل را فراموش کنید، نظم جهانی را فراموش کنید؛ دیگر کسی به این صحبت‌ها گوش نخواهد داد.

امام جمعه موقت تهران یادآورشد: جهان به این واقعیت رسیده است که آمریکا که حتی نمی‌تواند امنیت نزدیکترین متحد خود را تامین کند چگونه داعیه دار نظم جهانی است و می‌خواهد مشکلات جهانی را حل و فصل کند؟

علامه طباطبائی قله‌های رفیع تقوا را فتح کرد

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد در خطبه‌های اول این هفته نماز جمعه تهران در دانشگاه تهران ضمن قدردانی از ستاد برگزاری کنگره بین المللی بزرگداست علامه طلاطبائی به بررسی ابعاد این شخصیت بزرگ پرداخت.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه این مردان بزرگ و تاریخ ساز و تحول آفرین در حوزه پژوهش، تربیت یافته مدرسه قرآن کریم، پیامبر اسلام (ص) واهل بیت علیهم السلام هستند، بیان کرد: علامه طباطبائی با الهام از اندیشه ژرف و تفکر برهانی خود از محضر قرآن کریم، پیامبر اعظم و خاندان عصمت و طهارت استفاده کرد و شخصیت ملکوتی او شکل گرفت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: این شخصیت بزرگ، قله‌های رفیع تقوا را فتح کرد و مرز‌های دانش و علم و معرفت را درنوردید و باید گفت که این عالم بزرگوار و شخصیت‌های در طراز او، ترجمان روشنی از خطبه متقین "از خطبه‌های مشهور امیر مؤمنان (ع) " هستند.

وی با بیان اینکه پیش از آثار علامه طباطبائی، رفتار وی، مربی انسان است، اظهار داشت: شخصیت‌هایی مانند ایشان، امام بزرگوار، آیت الله بهجت که حیات الهی آن‌ها رصد شده است، تربیت یافته مدرسه اهل بیت علیهم السلام هستند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: شاگردان برجسته علامه طباطبائی شامل شهید بزرگوار مطهری، شهید بهشتی، متفکر برجسته انقلاب و فیلسوف و حکیم برجسته قم وجهان تشیع حضرت آیت الله مصباح در پرتو این چهره برجسته، که آراسته به فضائل و معرفت بود، مطرح شدند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به اینکه در ادامه حضرت علی علیه السلام در خطبه متقین در ۵ فراز به ویژگی دانش پژوهی و آراستگی به دانش و سلوک برآمده به علم و پیوند علم با فضائل اخلاقی در روح و جان اشاره می‌کنند، تصریح کرد: طبق این خطبه ویژگی اهل علم این است که گوش‌های آن‌ها به شنیدن علم سودمند اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه در هفته کتاب و کتابخوانی قرار داریم، تاکید کرد: اینکه سکاندار هوشمند انقلاب اسلامی بر توسعه کشور و تجاری سازی علم تاکید دارند از متن آموزه‌های قرآن و عترت اخذ شده اشت.

خطیب نماز جمعه تهران سپس به فضائب علمی و معرفتی علامه طباطبائی اشاره کرد و گفت: فرزند علامه می‌گویند ایشان بیش از ۱۲ ساعت از ساعات شبانه روزش به دانش، پژوهش و تحقیق اختصاص داشت و روز تعطیل علامه فقط روز عاشورا بود و در طول حیات مبارک ایشان حتی یک شب از شب‌های ماه مبارک رمضان خواب به چشمان او راه نیافت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به یکی دیگر از فراز‌های خطبه متقین که اهل علم در فراگیری دانش و معرفت حریص هستند و علم را با بردباری پیوند داده اند، اظهار کرد: حضرت آیت الله مصباح می‌فرمایند در طول انس ۳۰ ساله‌ای که با علامه داشتم یکبار واژه من را نشنیدم، اما بار‌ها شنیدم که می‌فرمودند نمی‌دانم؛ اگر هم به جواب مساله‌ای می‌رسیدند می‌فرمودند احتمال می‌دهم که چنین باشد.

وی در همین رابطه افزود: اگر تاریخ تفسیر قرآن کریم را به قبل و بعد از تفسیر المیزان علامه طباطبائی تقسیم کرده اند به احترام و جایگاه علم نزد ایشان بر می‌گردد و اگر علامه طباطبائی، شاگردانی تحول ساز در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تقدیم جامعه می‌کند به دلیل دلباختگی علامه به علم و پژوهش و تحقیق است.

امام جمعه موقت تهران سپس گفت: تفسیر المیزان یک دائره المعارف بزرگ اسلامی است که مسائل پیچیده فلسفی، علمی، کلامی و عرفانی را با الهام از قرآن و وحی با زیباترین شکل بیان می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *