صدور خدمات فنی مهندسی ساخت راه‌ها به ترکمنستان با قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری

14:00 - 26 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۸۷۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
صدور خدمات فنی مهندسی ساخت راه‌ها به ترکمنستان با قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد، از برگزاری نمایشگاه "ایران پروژه" با حضور ۳۰۰ فعال اقتصادی و صدور خدمات فنی مهندسی ساخت راه‌ها به ترکمنستان با قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش که روز پنجشنبه (۲۵ آبان) به عشق آباد سفر کرد، قبل از ترک تهران در جمع خبرنگاران درباره برگزاری کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان اظهار داشت: با ترکمنستان مرز خاکی طولانی داریم و سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان هم‌مرز با این کشور هستند که یکی از محور‌های اساسی مذاکرات در هفدهمین کمیسیون مشترک، بحث بازارچه‌های مرزی است.

وزیر را و شهرسازی گفت: محور دوم مذاکرات تهاتر گاز بین دو کشور است که در گذشته وجود داشته، اما به دلیل مسائل مختلف متوقف شده بود که امیدواریم در این اجلاس بتوانیم آن را به سرانجام خوبی برسانیم.

بذرپاش بیان کرد: تبادل برق بین ایران و ترکمنستان موضوع دیگر است که در سفر رئیس‌جمهور کشورمان به ترکمنستان، مذاکرات خوبی انجام شده بود و امیدواریم در این کمیسیون مشترک موضوع تبادل برق را که در قالب سند همکاری در حال انجام است، نهایی کنیم.

امضای سند‌های همکاری در حوزه گاز، برق و جاده‌ای

وزیر راه و شهرسازی گفت: محور دیگر مذاکرات در حوزه جاده‌ای و حمل و نقل ریلی است که هم در حوزه تعرفه و هم سهولت تردد که در دستور کار قرار دارد. قطار‌هایی که از مرز سرخص تردد می‌کنند و اتفاقات خوبی خواهد افتاد که منجر به افزایش ترانزیت خواهد شد.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان اعلام کرد: سه سند همکاری در حوزه گاز، برق و جاده‌ای و یک یادداشت تفاهم نیز در خصوص کلیه فعالیت‌های مشترک دو کشور امضا خواهد شد.

صدور خدمات فنی و مهندسی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار

بذرپاش گفت‌: در این دوره از کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی قرارداد احداث جاده به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار از مرز ایران در مسیر بندر ترکمن باشن با یک از شرکت‌های ایرانی در این سفر امضا خواهد شد.

وی تأکید کرد: امیدواریم در مذاکراتی که با مقامات کشور ترکمنستان داریم قطعات دیگر از این مسیر راهبردی به شرکت‌های ایرانی واگذار شود تا اجرا کنند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از برگزاری نمایشگاه "ایران پروژه" در حاشیه برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: حدود ۳۰۰ تجار و فعالان اقتصادی ایران در این نمایشگاه حضور دارند و شرکت‌های ایرانی غرفه‌های خوبی برپا کرده‌اند.

بذرپاش توضیح داد: در کنار نمایشگاه ایران پروژه، نشست اقتصادی تجار دو کشور نیز برگزار خواهد شد و این سفر دو روزه سر منشأ اتفاقات جدید در روابط دو کشور در حوزه اقتصادی و تجاری خواهد بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *