آیت الله کعبی: مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است

12:43 - 26 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۸۶۹
دسته بندی: سیاست ، عمومی
آیت الله کعبی: مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش و جایگاه مجلس خبرگان، گفت: مجلس خبرگان رهبری متشکل از علمای عادل، با تقوا و دارای بینش سیاسی و اجتماعی و با نفوذ مردمی و مرتبط با مردم است.

خبرگزاری میزان- آیت الله عباس کعبی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری دربرنامه صف اول با اشاره به نقش و جایگاه مجلس خبرگان، گفت: مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است، مجلسی متشکل از علمای عادل، با تقوا و دارای بینش سیاسی و اجتماعی و با نفوذ مردمی و مرتبط با مردم است.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری دستاورد فقه اهل بیت و دستاورد سیره متشرعه از آغاز عصر غیبت تا کنون در تشخیص مرجعیت تقلید است و این سیره متشرعه و بحث موجود در اصول فقه تحت عنوان حجیت قول اهل خبره در نظام مقدس جمهوری اسلامی در قانون اساسی در قالب مجلس خبرگان رهبری نهادینه شده است. یعنی بر اساس توزیع جغرافیایی و گستره ایران عزیز و استان‌های متنوع، مردم علمای مورد اعتماد خود را انتخاب می‌کنند و این علما بر اساس نظریه کارشناسی متقن، رهبر واجد شرایط را تشخیص می‌دهند. مجلس خبرگان، مجلس مربوط به، ولی فقیه و ولایت فقیه است، مجلس خبرگان از این لحاظ حائز اهمیت ویژه‌ای دارد و لنگرگاه اطمینان مردم به سلامت نظام اسلامی است.

آیت الله کعبی اظهار داشت: اولین دوره مجلس خبرگان در سال ۶۲ برگزار شد، با اینکه بر اساس قانون اساسی، نهاد‌های اصلی کشور مثل قوای مقننه، مجریه، قضائیه و شورای نگهبان در همان سال اول مشخص شدند و علت این تأخیر هم ملاحظه‌ای بود که نسبت به وجود امام راحل وجود داشت. در نهایت به امام (ره) عرض می‌کنند که طبق قانون اساسی باید انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شود، دیدگاه شما چیست و ما ملاحظه شما را داریم، امام فرمودند که انتخابات را برگزار کنید که مجلس خبرگان تقویت رهبری است و بعد از آن که اولین دوره انتخابات خبرگان رهبری برگزار شد، امام رحمت الله علیه فرمودند من خیالم نسبت به آینده و بحث تشخیص، ولی فقیه راحت شد و سلامت نظام اسلامی تضمین شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *