محکومیت شرکت هلندی به پرداخت غرامت به ۵ مصدوم شیمیایی ایرانی

10:22 - 25 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۷۱۹
یک شرکت هلندی در پرونده فروش مواد شیمیایی به رژیم صدام، به پرداخت غرامت به ۵ مصدوم شیمیایی ایرانی زمان جنگ تحمیلی محکوم شد.

خبرگزاری میزان - دادگاهی در هلند شرکت «فورافینا بلگینگن» را که پیش از این به «کی‌بی‌اس» معروف بوده، به پرداخت غرامت به ۵ مصدوم شیمیایی ایرانی زمان جنگ تحمیلی، محکوم کرد.

به گزارش آسوشیتد پرس، همزمان این دادگاه در لاهه یک شرکت دیگر را در پرونده فروش مواد شیمیایی به رژیم بعث تبرئه و اعلام کرد که این شرکت در زمان فروش مواد شیمیایی، از استفاده آن‌ها برای تولید گاز خردل مطلع نبوده است.

حکم دادگاه هلند علیه شرکت «فورافینا بلگینگن» پس از آن صادر شد که این شرکت در پرونده فروش گاز‌های سمی به رژیم صدام، از حضور در دادگاه برای دفاع از خود امتناع کرد.

دادگاه هلند می‌گوید که این ۵ ایرانی بعد از ۳ حمله شیمیایی رژیم صدام در جریان جنگ تحمیلی دچار مصدومیت شیمیایی شده‌اند.

شاکیان پرونده استدلال کردند که این دو شرکت «اطلاع داشتند و باید اطلاع پیدا می‌کردند» که «تیونیل کلرید» فروخته شده به صدام برای تولید گاز خردل استفاده می‌شود.

دادگاه ضمن محکوم کردن این شرکت هلندی به پرداخت غرامت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که میزان غرامت به‎زودی مشخص خواهد شد.

دادگاه هلند این ادعا را پذیرفته که ماده شیمیایی تیونیل کلرید همچنین می‌تواند به‌‎عنوان آفت‌کش و برای ساخت پلاستیک استفاده شود و در اوایل دهه ۱۹۸۰، دولت هلند تجارت با عراق را تشویق کرده و هیچ محدودیتی برای صادرات تیونیل کلراید اعمال نکرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *