امیرعبداللهیان و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار کردند

17:46 - 24 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۶۸۶
امیرعبداللهیان و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار کردند
وزیر امور خارجه و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با یکدیگر دیدار و درباره موضوع فلسطین گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار کرد.

امیرعبداللهیان که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی در ارتباط با موضوع فلسطین به‌ویژه پیگیری موضوع رفع محاصره و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم مظلوم غزه به ژنو سفر کرده است، با «ولکر ترک»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان ضمن تقدیر از سفر اخیر ولکر ترک به منطقه و مرز رفح، گفت هدف از سفر من به ژنو و این  گفتگوها، بررسی راه‌های پایان بخشیدن به تراژدی انسانی در غزه است. وی افزود اکنون علاوه بر حمله به مناطق مسکونی غزه، حمله به بیمارستان‌ها نیز در اولویت رژیم صهیونیستی قرار دارد و شورای امنیت سازمان ملل نیز در سایه نفوذ برخی اعضا در حمایت از رژیم صهیونیستی، نتوانست به نقش خود در توقف جنگ و پایان بخشیدن به این تراژدی عمل کند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اهمیت نقش کمسیر عالی حقوق بشر در کمک به پایان دادن به تراژدی جاری در غزه و با اشاره به ناتوانی شورای امنیت در ایفای نقش خود، پیشنهاد کرد شورای حقوق بشر جلسه فوق العاده‌ای را برای گفتگو و تبادل نظر کشور‌های عضو سازمان ملل برای کمک به یافتن یک راه‌حل برگزار کند.

وی همچنین پیشنهاد کرد شورای حقوق بشر تیمی از متخصصان را تشکیل دهد تا  آنچه را که رژیم صهیونیستی در غزه انجام داده و می‌دهد، مستندسازی نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان به تلاش‌های فشرده و مستمر جمهوری اسلامی ایران در مسیر پایان بخشیدن به تجاوز رژیم صهیونیستی و نیز کمک به اهداف انسان‌دوستانه در ارتباط با بحران جاری غزه اشاره کرد و گفت، زمینه‌های شیوع بیشتر جنگ و از کنترل خارج شدن اوضاع منطقه هر لحظه وجود دارد و تنها چیزی که می‌تواند این وضعیت را کنترل کند، توقف تجاوز به غزه، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و ممانعت از کوچاندن مردم غزه است.

امیرعبداللهیان  گفت به نفع همه طرفهاست که برای پایان تجاوز، رفع محاصره، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و ممانعت از کوچاندن مردم غزه تلاش کنند.  

ولکر ترک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و با اشاره به سفر اخیر خود به منطقه و مرز رفح، شرایط انسانی در غزه و حتی کرانه غربی را بسیار نگران کننده توصیف کرد و با تبیین تلاش‌های خود و دبیرکل سازمان ملل در جهت کمک به خروج از وضعیت جاری گفت، روشن است که اقدام برای توقف جنگ بسیار ضروری است. وی افزود ما باید حداکثر تلاش را داشته باشیم تا راه حلی برای این شرایط پیچیده و اسفناک بیابیم و مانع گسترده شدن جنگ و پیچیده‌تر شدن شرایط شویم.

وزیر امور خارجه پیش از «ترک» نیز با «مارتین گریفیتس»، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و رئیس بخش امدادرسانی این سازمان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در دیدار با «گریفیتس» با اشاره به تحولات اسفناک انسانی در غزه در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی، گفت: متاسفانه دامنه حملات رژیم صهیونیستی به غزه در حال گسترش است و لازم است برای توقف حملات رژیم صهیونیستی اقدام‌های فوری و موثر صورت بگیرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *