کاهش ۵۵ درصدی بخشنامه‌های گمرکی برای رشد تولید

13:26 - 24 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۶۱۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
کاهش ۵۵ درصدی بخشنامه‌های گمرکی برای رشد تولید
وزیر اقتصاد با اشاره به دو اقدام انجام شده در راستای تحقق رشد تولید اظهار کرد، اولا تعداد بخشنامه‌های گمرک و سازمان‌های مرتبط با تجارت خارجی ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و دوم اینکه متوسط زمان استعلامات گمرکی که ۱۱ یا ۱۲ روز در ابتدای امسال بود به ۶ روز کاهش پیدا کرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی امروز چهارشنبه (۲۴ آبان ماه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: برای تحقق بخشی از هدف رشد تولید، در حوزه تجارت خارجی و پیش‌بینی‌پذیرکردن تولید در ۸ ماهه اول امسال دو اقدام را انجام دادیم؛ تعداد بخشنامه‌های گمرک و سازمان‌های مرتبط با تجارت خارجی ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و عدد ۲۰۲ بخشنامه سال گذشته در ۸ ماهه را به ۹۱ بخشنامه کاهش دادیم.

وی افزود: در حوزه متوسط زمان استعلامات گمرکی که ۱۱ یا ۱۲ روز در ابتدای امسال بود به ۶ روز کاهش دادیم و همچنان این مسیر را تا رسیدن به حداکثر ۳ روز ادامه می‌دهیم. در حوزه بخشنامه‌ها هم این سختگیری را تداوم می‌بخشیم تا به رکورد کاهش مقررات و پیش‌بینی‌پذیر کردن برای تولید در حوزه تجارت خارجی کشور برسیم.

خاندوزی در پاسخ به سوال دیگری یادآور شد: ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک‌های دولتی در سال گذشته و ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک‌های دولتی در سال ۱۴۰۲ انجام شده است.

وی افزود: برای سال ۱۴۰۳ در رابطه با بازپرداخت بخشی از بدهی‌های دولت به بانک‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم و به این منظور اوراق منتشر خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات انجام شده برای دسترسی به منابع ارزی خارج از کشور اظهار کرد: یکی از دستورکار‌های دولت این بوده که ما بتوانیم از ظرفیت کشور‌های همسایه و همسو و شرکای راهبردی استفاده بکنیم تا بخشی از اثرات تحریمی انتقال ارز و تسهیلات در عرصه بین المللی و شبکه بانکی را حل و فصل کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از موارد در رابطه با بسیاری از کشور‌های همسایه و پول‌های بلوکه شده حل شده است، افزود: در مورد برخی از کشور‌ها که سال‌ها ما نتوانسته بودیم حتی به موارد ارزی صادراتی خودمان را مثل در عراق دسترسی داشته باشیم، دسترسی پیدا کرده و مرتب در حال تسویه است.

خاندوزی گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از پروژه‌های سرمایه گذاری در ایران توسط بانک توسعه اسلامی در جده انجام می‌شود؛ امیدواریم این گام کمک کند تا تجار و سرمایه گذاران دو کشور بتوانند با هزینه کمتر در زمان کوتاه‌تر با هم فعالیت کنند.

خاندوزی یادآورشد: در عربستان نیز تعاملات برای تسریع در ارز حجاج بهبود یافته تا حجاج و سرمایه گذاران نسبت به مسائل ارزی اقدام کرده و مشکلی در این حوزه نداشته باشند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *