بخشنامه اصلاحیه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲ ابلاغ شد

12:06 - 21 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۵۸۰
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
بخشنامه اصلاحیه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲ ابلاغ شد
بخشنامه رئیس قوه قضاییه موضوع «اصلاحیه تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲» ابلاغ شد.

خبرگزاری میزان- در راستای اجرای ماده ۲۹ قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری و ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی و با پیشنهاد شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، «تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری»، از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.

بر این اساس مبالغ ریالی دستمزد‌های کارشناسان در مورد هزینه تأمین وسیله ایاب و ذهاب و محل اقامت مناسب و غذا، دستمزد تأمین دلیل، بررسی فنی و تکنولوژی سیستم‌ها و تعیین نقایص، حق‌الزحمه تفسیر عکس‌های هوایی و ماهواره ای، دستمزد تعیین کیفیت شیمیایی و آلودگی آب، دستمزد بررسی فنی و تعیین مشخصات سفره‌های سطحی و زیرزمینی آب، تعیین نوع و بررسی کیفیت حفاری چاه‌ها و قنوات و بهسازی چشمه ها، رسیدگی به اختلاف مربوط به حریم و بستر رودخانه‌ها و کانال‌ها و انهار، رسیدگی به وضع پس آب‌ها به لحاظ تشخیص بار آلودگی، تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی رشته فلزات، دستمزد کارشناسی رشته‌های پزشکی، داروسازی و سم‌شناسی، مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.

همچنین دستمزد کارشناسان رشته بازرگانی، دستمزد رشته‌های سرمایه گذاری پولی و اعتباری، بیمه، آمار، امور وسائط نقلیه موتوری زمینی، دریایی، غواصی و رشته امور حمل و نقل، دستمزد تطبیق نقشه‌های معماری یا سازه با وضعیت محل و بنا، دستمزد تطبیق مشخصات قراردادی ساختمان‌ها با وضعیت محل و بنا، دستمزد تهیه نقشه‌های معماری و سازه یا گزارش فنی استحکام بنای ساختمان های، دستمزد تشخیص زمین مسبوق به احیاء از نظر ساختمانی، پیاده کردن محدوده پلاک ثبتی در نقشه و عکس هوایی، حق‌الزحمه نقشه برداری اراضی و تهیه پروفیل، حق‌الزحمه مطالعه پرونده ثبتی و تعیین محل پلاک، نقشه­برداری و تهیه نقشه موقعیت قنوات و مسیر انهار و کانال‌ها و رودخانه ها، دستمزد کارشناسی رشته برنامه ریزی شهری، دستمزد کارشناسی رشته تشخیص اصالت خط و امضاء و اثر انگشت، دستمزد کارشناسی مربوط به عکاسی، امور سینمایی، تئاتر، شعر، سرود، چاپ و چاپخانه، اعلام نظر نسبت به موارد اختلاف در نحوه محاسبه دستمزد، دستمزد کلیه رشته‌های امور آتش سوزی و آتش نشانی، امور اسلحه و مهمات، امنیت عمومی، حوادث ناشی از کار و مواد محترقه و منفجره نیز به دو برابر افزایش پیدا کرده است.

براساس این اصلاحیه، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف‌اند کارشناس یا هیئت کارشناسی را از کارشناسان محل وقوع مورد ارزیابی انتخاب یا درخواست کنند و دستمزد کارشناسی را در صورتی که قابل برآورد نباشد به طور علی‌الحساب به حساب کانون یا مرکز تودیع و قبض آن را در پرونده مربوط پیوست کنند.

همچنین دستمزد ارزیابی‌ها برای کلیه رشته‌های کارشناسی رسمی دادگستری در هر مورد ارجاعی به شرح ذیل تعیین شده است:

• تا دویست و پنجاه میلیون ریال به صورت مقطوع ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال
• از دویست و پنجاه میلیون و یک ریال تا یک میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۴۵ درصد
• از یک میلیارد و یک ریال تا پنج میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۳۰ درصد
• از پنج میلیارد و یک ریال تا سی میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۱۵ درصد
• از سی میلیارد و یک ریال تا یکصد و پنجاه میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۹ درصد
• از یکصد و پنجاه میلیارد و یک ریال تا پانصد میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۷ درصد
• از پانصد میلیارد و یک ریال تا هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۳ درصد
• از هزار میلیارد و یک ریال تا دو هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۲۲ درصد
• از دو هزار میلیارد و یک ریال تا چهار هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۱۸ درصد
• از چهار هزار میلیارد و یک ریال به بالا نسبت به مازاد ۰.۰۱۲ درصد

حداکثر دستمزد مقرر برای هر کارشناس ۱.۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است.

در صورتی که ارزش موضوع کارشناسی ۵۰.۰۰۰ میلیارد ریال یا بالاتر باشد، شورای عالی کارشناسان و مرکز حسب مورد با کسب نظر کانون و یا مرکز استان مربوط، از بین کارشناسان استان محل کارشناسی، نسبت به انتخاب اعضای هیئت کارشناسی، میزان دستمزد و روش پرداخت آن اتخاذ تصمیم می‌کند.

دستمزد بررسی اختلاف بین کارفرمایان، پیمانکاران، مهندسان مشاور و همچنین قرارداد‌های مربوط و دستمزد کنترل و تعیین صورت وضعیت برای کلیه رشته‌ها، بر مبنای مبلغ قرارداد طبق این ماده به اضافه صد درصد می‌باشد. در صورتی که قرارداد مربوط سال‌های قبل باشد، بر اساس شاخص قیمت سالانه مبلغ آن به روزرسانی می‌شود. چنانچه کارشناسی صرفاً مربوط به بخشی از قرارداد مانند تشخیص تخلف از مفاد قرارداد و یا رسیدگی به تأخیر در انجام قرارداد باشد، دستمزد طبق این ماده به اضافه پنجاه درصد است.

دستمزد تعیین سبب، علت، ارزیابی و تعیین میزان خسارت در کلیه رشته‌ها بر مبنای میزان خسارت تعیین شده طبق این ماده به اضافه پنجاه درصد است.

دستمزد رسیدگی و ارزیابی قطعات یدکی، کالا و لوازم مستعمل، فرآورده‌های غذایی، دارویی و بهداشتی، کلیه ضایعات، ابزار آلات، اجزای ریزالکترونیک و مخابرات، در هر کار ارجاعی به صورت مستقل و یک جا طبق این ماده به اضافه پنجاه درصد است.

در مواردی که موضوع کارشناسی توسط چند کارشناس از یک رشته کارشناسی انجام شود، از دستمزد هر کارشناس مبلغ سی درصد کسر می‌شود. در این شرایط مبنای رعایت سقف تعرفه پس از کسر سی درصد خواهد بود و در صورتی که رسیدگی و ارزیابی توسط هیات کارشناسان با رشته‌های مختلف انجام شود، دستمزد کارشناس هر رشته به میزان سهم خود از ارزیابی، طبق تعرفه، جداگانه محاسبه می‌شود.

ارزیابی ارزش دارایی‌های نامشهود مانند انواع برندها، صرفاً بر مبنای ارزش محاسبه شده، در کلیه رشته‌ها برابر این ماده به اضافه پنجاه درصد تعیین می‌شود.

دستمزد تعیین اجاره بهاء، برای کلیه رشته‌ها جهت هر واحد یا مجموعه مستقل تا اجاره ماهیانه پانزده میلیون ریال، مقطوعاً ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال و از پانزده میلیون و یک ریال تا پنجاه میلیون ریال ۲۰ درصد و از پنجاه میلیون و یک ریال تا یکصد میلیون ریال ۱۰ درصد، از یکصد میلیون ریال به بالا چهار درصد اضافه خواهد شد و حداکثر ششصد میلیون ریال است.

همچنین تعیین میزان حقابه هر فرد از منابع آبی مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و تعیین قدمت منابع آبی مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

دستمزد تعیین نفقه جاریه زوجه و اقارب، نفقه معوقه، اجرت المثل، نحله، مهرالمثل و ... و ارزیابی وسائط نقلیه زمینی موتوری در هر مورد بر مبنای ماده ۱۱ این تعرفه خواهد بود.

در مورد پلاک‌های خارج از محدوده به مبالغ مازاد فوق تا بیست درصد افزوده می‌شود.

در مورد اراضی و املاک موضوع اسناد عادی هر قطعه یک پلاک محسوب می‌شود.

دستمزد تشخیص حدود ثبتی، رسیدگی به اختلاف املاک، ترسیم کروکی، پیاده کردن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود آن در املاک تا یک هکتار حداقل ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال است. در مواردی که مساحت ملک پیش از یک هکتار باشد به ازاء هر هکتار مازاد بیست درصد به دستمزد اضافه می‌شود و حداکثر چهل میلیون ریال است.

در صورت نیاز به ارائه جانمایی بر روی نقشه‌های هوایی مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به دستمزد‌های فوق اضافه می‌شود.

دستمزد تشخیص اصالت اسناد دیجیتالی، امضای الکترونیکی، پیام‌های متنی، صوتی و تصویری در فضای مجازی، حملات سایبری و امنیت شبکه و عملکرد ماینر‌ها حداقل ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و حداکثر بر اساس ماده ۹ این تعرفه خواهد بود.

دستمزد تشخیص اراضی (دایر و بایر و موات) و تشخیص منابع ملی و مستثنیات تا مساحت ۱۰۰۰ متر مربع ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال و به ازای هر ۱۰۰۰ متر مربع مازاد، ده درصد و بالاتر از یک هکتار، پنج درصد به دستمزد فوق اضافه می‌شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *