برگزیدگان جشنواره ملی عکس قاب ماندگار تجلیل شدند

10:58 - 24 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۵۶۸
برگزیدگان جشنواره ملی عکس قاب ماندگار تجلیل شدند
آیین افتتاحیه جشنواره ملی عکس《قاب ماندگار》با حضور فعالان این عرصه و با اهدای جوایز به نفرات برگزیده در گالری خانه حوزه هنری برگزار شد.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام روابط عمومی حوزه هنری، اولین دوره جشنواره ملی عکس «قاب ماندگار» که با حضور ۲۰۰ عکاس از سراسر کشور و بیش از ۲۰۰۰ اثر برگزار شد، تعداد ۳۲ اثر در بخش اصلی با عنوان «گلزار‌های شهدا» و ۸۰ اثر در بخش ویژه با عنوان «قاب‌های ماندگار» انتخاب شدند.

آیین افتتاحیه نمایشگاه قاب ماندگار سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه امسال در گالری خانه حوزه هنری برگزار شد. در ابتدای این آیین افتتاحیه که با حضور جمعی از عکاسان و شرکت‌کنندگان در جشنواره برگزار شد؛ سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران ضمن خیر مقدم به حاضران اظهار داشت: شاید یکی از آرزو‌های من و کار‌هایی که همیشه دوست داشتم دنبال کنم، برگزاری نمایشگاه قاب ماندگار بود. چندسالی دوست داشتیم به این بهانه دور هم جمع شویم، اما بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداد تا اینکه سرانجام بعد از تاخیر‌های رخ داده با کمک خدا و شهدا و حضور فعالان حوزه عکاسی این اتفاق افتاد.

وی در ادامه افزود: خانه عکاسان ایران این قول را به همه عکاسانی که قصد فعالیت در مورد قبور شهدا را دارند و ایده‌های آن‌ها جدید است می‌دهد که حمایت همه جانبه‌ای از آن‌ها داشته باشد. حتما با کمک دوستان دوره‌های بعدی را برگزار می‌کنیم تا بتوانیم این میراث تصویری را که متاسفانه در برخی از مواقع به خاطر کج‌سلیقگی‌هایی که وجود داشت از بین رفته است حفظ و به آیندگان منتقل کنیم.

در ادامه محمد محسنی‌فر دبیر جشنواره ملی قاب ماندگار نیز با تشکر از عکاسانی که در این رویداد ملی شرکت کرده‌اند گفت: با اینکه موضوع جشنواره موضوع مهم و خاصی بود، اما عکاسانی که شرکت کردند عکس‌های ماندگاری را ثبت کردند و این نشان می‌دهد که دوره‌های دیگری از قاب ماندگار را می‌توانیم داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در دوره اول ۲۰۰ عکاس اعلام فعالیت کردند که در نهایت ۲۰۰۰ هزار اثر به دست ما رسید، گفت: در دور اول قاب ماندگار یک سری مشکلات داشتیم و شاید کوتاهی‌هایی وجود داشت و امیدوارم در دوره‌های بعدی این کوتاهی را جبران کنیم.

عبدالحسین بدرلو که جزو هیئت داوران این جشنواره بود را بعد از پایان صحبت‌های محسنی‌فر در جمع حاضران گفت: در جشنواره قاب ماندگار سعی کردیم از تنوع گلزار‌های مختلف، قومیت‌های مختلف و قبور متفاوت شهدا در میان همه آثاری که وجود دارد بهره لازم را بگیریم…

وی در ادامه گفت: این مجموعه عکس‌ها این حس را در من به وجود آورده است که عکاسان به این پروژه به دید یک پروژه مالی نگاه نکرده‌اند و با توجه به فعالیت‌های که انجام شد حتما دوره‌های بعدی را وسیع‌تر انجام خواهیم داد و آثار ماندگاری را ثبت می‌کنیم.

بدرلو گفت: متاسفانه با تماشای عکس‌های زیادی که از گلزار شهدا‌ها به دستمان رسید شاهد قبوری بودیم که تخریب شده بود و این میراث ماندگار را به خاطر برخی کج سلیقگی‌ها دیگر نداریم و عکس‌های آن‌ها جنبه هنری نداشت.

عضو هئیت داوران جشنواره ملی عکس قاب ماندگار ادامه داد: ایده قاب ماندگار از یک صفحه اینستاگرامی آغاز شد و در ۵ سال گذشته فرایند‌هایی انجام دادیم و جلساتی را گذاشتیم تا شاهد پیشرفت این رویداد باشیم. حتی دوستانم مثل آقای محسنی‌فر در فضای مجازی آموزش‌هایی را به دوستان دادند تا نحوه عکاسی از قبور شهدا را بهتر داشته باشیم و امروز و در این نمایشگاه شاهد برخی از آن‌ها هستیم.

در پایان مراسم با حضور مسئولان جشنواره ملی قاب ماندگار از نفرات برگزیده اولین دوره جشنواره ملی عکس «قاب ماندگار» تقدیر شد و همچنین دو نفر از عکاسان جایزه ویژه دبیر جشنواره را دریافت کردند. برگزیدگان به این شرح است: نفر اول احمد بلباسی از تهران، نفر دوم حسین ظهروند از تهران، نفر سوم علی حامد حقدوست از تبریز، جایزه ویژه دبیر جشنواره: صابر قاضی از تبریز، حمید حامد حقدوست از تبریز.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *