گسترش ابزارهای متنوع و متناسب با سطوح ریسک‌پذیری سهامداران

9:28 - 24 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۵۳۲
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
گسترش ابزارهای متنوع و متناسب با سطوح ریسک‌پذیری سهامداران
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات نهاد ناظر در حوزه حمایت از سهامداران خرد را تشریح کرد.

به گزارش سنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برای بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سهام گفت: فلسلفه تشکیل سازمان بورس طراحی، ساماندهی و توسعه یک بازار شفاف، کارا و منصفانه برای سرمایه‌گذاران است تا از این طریق سرمایه‌گذاران قادر به فعالیت در این بازار باشند.

وی اظهار داشت: در ابتدای فعالیت دوره جدید مدیریت این سازمان که از ماه‌های ابتدایی فعالیت دولت سیزدهم آغاز شد، هدف اصلی ما در برنامه راهبردی تعریف شده بحث حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با تاکید بر منافع بلندمدت بود که در این راستا اقدام به تعریف برخی از برنامه‌های متنوع کردیم.

تعریف برنامه‌های جدید در ۳ حوزه اصلی نظارت بر بازار

عشقی به اهداف دیگر سازمان بورس در برنامه‌های راهبردی پرداخت و افزود: بحث افزایش اثربخشی و نظارت بر فعالیت‌های بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت که در این زمینه برنامه‌های متنوعی را در سه حوزه اصلی نظارت بر بازار، نظارت بر نهاد‌های مالی و نظارت بر ناشران تعریف کردیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تسهیل‌گری در تامین مالی، تشکیل سرمایه و نیز مدیریت ریسک را به عنوان دیگر برنامه راهبردی سازمان بورس معرفی کرد و اظهار داشت: با توجه به منفی بودن نرخ تشکیل سرمایه در سال‌های گذشته و افزایش درصد استهلاک بنگاه‌های اقتصادی نسبت به مجموعه‌های سرمایه‌گذاری نیاز شد تا یک اقدام اساسی در زمینه مساله مربوط به تشکیل سرمایه و تامین مالی انجام شود.

اقدامات سازمان بورس در حوزه حمایت از سهامداران خرد

وی با اشاره به برنامه سازمان بورس در حوزه حمایت از سهامداران ادامه داد: به صورت مشخص بحث متنوع‌سازی گزینه‌های سرمایه‌گذاری با اتکا بر سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از جمله برنامه‌های اصلی و بلندمدت ما در این دوران بوده است.

عشقی خاطرنشان کرد: در این راستا ۶ نوع صندوق سرمایه‌گذاری جدید طراحی و راه اندازی شد و اقدام به صدور تعداد متعددی مجوز برای راه‌اندازی این صندوق‌ها کردیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام اینکه این اتفاق زمینه معرفی صندوق‌های جدید در بازار را فراهم کرد، افزود: با این اقدام تلاش کردیم به جای آنکه منابع سهامداران به صورت مستقیم وارد بازار سهام و ابزار مشتقه شود، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد این بازار شوند و منابع وارد شده به واسطه این صندوق‌ها مورد مدیریت قرار گیرد.

استقبال سهامداران از سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس

وی به مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق افراد حرف‌ای بازار سرمایه تاکید کرد و ادامه داد: در چند وقت گذشته استقبال خوبی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری صورت گرفت، به گونه‌ای که در ماه‌های گذشته شاهد این بودیم برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری در ۲ روز معاملاتی چند هزار میلیارد تومان منابع جذب کردند.

عشقی با اشاره به اینکه در روز‌هایی که بورس‌های منطقه‌ای شروع به ریزش شدید کردند بورس ایران با آرامشی به معاملات خود ادامه داد، گفت: هر چند در برخی از روز‌ها شاهد تنش در بازار بودیم، اما این نوسانات تحت تاثیر وجود نگاه بلندمدت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد کنترل قرار گرفت.

به گفته رئیس سازمان بورس، جذب منابع خرد از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از استراتژی‌های جدی سازمان بورس بود که انجام شد و ادامه‌دار خواهد بود.

صدور مجوز ۲۰۰ نهاد مالی در ۲ سال گذشته

وی به تعداد مجوز صادر شده برای تاسیس نهاد‌های مالی در ۲ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در دوره جدید مدیریت سازمان بورس بالغ بر ۲۰۰ نهاد مالی مجوز صادر شده است که این آمار شامل شرکت‌های کارگزاری، شرکت‌های سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌شود، همچنین در این مدت به دنبال این بودیم تا این نهاد‌ها بتوانند خدمات بهتری را به مردم ارائه کنند.

عشقی با بیان اینکه تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس در سال‌های ۹۸ و۹۹ باعث ایجاد ازدحام شدید در نهاد‌های مالی شد، اظهارداشت: صف‌های طولانی برای دریافت خدمات از نهاد‌های مالی از جمله دغدغه‌های جدی سازمان بورس در آن زمان بود.

رئیس سازمان بورس اعلام کرد: اکنون نهاد‌های مالی به شدت گسترش پیدا کرده است و به وجود بیش از یک هزار نهاد‌های مالی در بازار سرمایه دست پیدا کردیم.

نهاد‌های مالی، پاسخگوی افراد با سطوح ریسک مختلف

وی با اشاره به اینکه نهاد‌های مالی می‌توانند پاسخگوی افراد با سطوح ریسک مختلف باشند، ادامه داد: یکی ایراد‌های جدی وارد شده به بازار سرمایه در سال‌های گذشته که مردم دعوت به سرمایه‌گذاری در این بازار شده بودند، عدم آموزش آن‌ها با ریسک ابزار‌های معاملاتی بود.

عشقی ادامه داد: اکنون ریسک ابزار‌های معاملاتی مشخص شده و افراد با ریسک پذیری بالا می‌توانند نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار از طریق صندوق اهرمی اقدام کنند.

رئیس سازمان بورس معتقد است: افراد با ریسک‌پذیری پایین می‌توانند صندوق‌های با درآمد ثابت و نیز صندوق‌های دولتی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

استفاده از طرح سهامیار در روز‌های پرنوسان بازار

وی با اشاره به طرح سهام یار گفت: سال گذشته به دلیل وجود شرایط خاص در بازار، اقدام به اجرای طرح سهام یار کردیم تا از این طریق آرامش و اطمینانی را به عموم سرمایه‌گذاران به خصوص سهامداران خرد بدهیم.

عشقی ادامه داد: سرمایه‌گذاران با دارایی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان در این طرح مشارکت و اوراق تبعی یک ریالی را خریداری کردند تا بازدهی یک ساله آن‌ها در سقف ۲۰ درصد تضمین شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: امسال در زمان سررسید اوراق تعدادی از افراد که به بازدهی ۲۰ درصد نرسیده بودند بازدهی خود را از طریق صندوق تثبیت بازار سرمایه دریافت و از مزایای طرح سهام یار استفاده کردند.

وی با بیان اینکه این طرح در آبان ماه ۱۴۰۱ آرامشی را در بازار ایجاد کرد، ادامه داد: در آن زمان شاخص بورس در کمترین میزان خود قرار داشت، اما تحت تاثیر اعتماد ایجاد شده در بین سهامداران زمینه ایجاد یک روند صعودی در بازار فراهم شد.

عشقی به ادامه این طرح در بازار در قالبی دیگر و نیز از طریق صندوق‌های تصمین اصل سرمایه به صورت ساختار یافته اشاره کرد و گفت: اکنون صندوق‌هایی در بازار برای ایجاد اعتماد در بین سهامداران وجود دارد که باعث اطمینان در بین سهامداران برای عدم از بین رفتن سرمایه‌هایشان در بورس می‌شود.

رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: در این زمینه سهامداران می‌توانند واحد‌های این صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری کنند، با این اقدام اصل سرمایه سهامداران تضمین شده خواهد بود.

عشقی در مورد اجرای طرح سهامیار و پرداخت خسارت به سهامداران گفت: سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این طرح شرکت کرده بودند بودند و با خرید اوراق بیمه سهام سبد سهام خود را بیمه کردند که در اوایل آبان ماه امسال دوره این طرح به اتمام رسید و تقریباً ۱۰ هزار نفر مشمول دریافت مابه‌التفاوت بازدهی تا ۲۰ درصد شدند.

وی بیان کرد: خسارات این سهاداران با توجه به شرایط بازار و اتفاقاتی که در یک سال گذشته رخ داده بود، محاسبه و پرداخت شد.

رئیس سازمان بورس گفت: تعداد کمی نتوانسته بودند به بازدهی ۲۰ درصد برسند، از این رو، حدود ۶ میلیارد تومان به این افراد پرداخت شد.

وی ادامه داد: اگر سهامداران خرد به اطمینان نسبی به بازار برسند، می‌تواند به ثبات بازار کمک کنند و برنامه‌های سازمان بورس نیز در همین راستا است.

ابزار‌هایی متناسب با سطوح ریسک‌پذیری سهامداران

وی به معرفی ابزار‌های متنوع و متناسب با سطوح ریسک‌پذیری سهامداران اشاره کرد و افزود: این صندوق‌ها برای افرادی خواهد بود که نمی‌خواهند هیچگونه ریسکی را نسبت به اصل سرمایه خود داشته باشند، همچنین مازاد بازدهی ایجاد شده برای سهامداران خواهد بود.

راه‌اندازی ابزار گواهی سپرده شمش طلا

عشقی با تاکید بر راه‌اندازی ابزار گواهی سپرده شمش طلا در ابتدای سال گذشته اعلام کرد: طلا به عنوان یک دارایی سنتی دارای خریداران زیادی است و افراد علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در این بازار دارند، اما تاکنون چندان امکان سرمایه‌گذاری خرد در بازار طلا به صورت سازمان یافته وجود نداشته است.

رئیس سازمان بورس اظهار داشت: تاکنون اشخاص حقیقی و حقوقی بالغ بر ۶ تن طلا را در اندازه مختلف خریداری کردند که این میزان شامل یک دهم گرم تا چند کیلو طلا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این طلا در خزانه بانک باقی می‌ماند، گواهی آن در بازار سهام معامله می‌شود و تولیدکننده آن شمش می‌تواند از طریق منابع جمع آوری شده سرمایه گذاری مجدد داشته باشد تا از این طریق تولید بیشتری را انجام دهد.

عشقی معتقد است: این ابزار برای شرکت‌های تولیدکننده طلا و نیز افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در این بازار بودند مفید بود.

کارکرد شرکت سهامی عام پروژه

رئیس سازمان بورس به تامین مالی پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از جذاب‌ترین ابزار‌ها برای این بخش، شرکت سهامی عام پروژه است.

وی با تاکید بر کارکرد شرکت سهامی عام پروژه گفت: در این راستا یک پروژه اجرا شده و تا ۵۰ یا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است، اما برای ادامه کار و نیز سرمایه در گردش نیاز به منابع دارد، این شرکت را در بازار بورس یا فرابورس پذیرش می‌کنیم و در یک بازار کاملا شفاف ارزش‌گذاری می‌شود.

عشقی اظهار داشت: مردم از طریق پذیره‌نویسی عمومی وارد این طرح می‌شود و مشارکت خواهند داشت که در این راستا منابع به صورت مستقیم وارد طرح می‌شود و طرح مدنظر پس از پیشرفت به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: گزارشات فعالیت در طول اجرای طرح به صورت مستمر در سامانه کدال منتشر می‌شود و مردم شاهد پیشرفت آن خواهند بود تا از این طریق در آینده از سود آن منتفع شوند.

وی خاطرنشان کرد: منافع پذیره‌نویسی و نیز عرضه عمومی اوراق به صورت مستقیم وارد پروژه می‌شود و تبدیل به سرمایه‌گذاری واقعی خواهد شد.

عشقی با بیان اینکه در این زمینه برنامه‌های جدی در دستور کار سازمان بورس است، گفت: اولین پروژه در این زمینه اجرایی شد و اکنون در صدد توسعه آن هستیم.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: طرح‌های سرمایه‌گذاری مربوط به بخش دولتی و نیز بخش خصوصی از این ابزار استفاده خواهند کرد که سازمان بورس، هیات پذیرش بورس و فرابورس در حال بررسی ۳۰ طرح هستند.

وی ابزار شرکت سهامی عام پروژه را جزو ابزار‌های دو طرفه معرفی کرد و افزود: علاوه بر اینکه این ابزار جزو گزینه پر بازده سرمایه‌گذاری خواهد بود، امکان تامین مالی طرح‌های نیمه تمام را فراهم خواهد کرد.

پذیره‌نویسی از طریق صرف سهام

عشقی پذیره‌نویسی از طریق صرف سهام را به عنوان دیگر اقدام سازمان بورس در چند ماه گذشته معرفی کرد و گفت: وقتی شرکت به دنبال عرضه عمومی است سهام جدیدی منتشر و به مردم فروخته می‌شود، آن سهامدار پول را دریافت نمی‌کند و از بازار خارج نمی‌شود بلکه پول به صورت مستقیم وارد پروژه می‌شود و از این منابع برای طرح‌های بعدی استفاده خواهد کرد.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: در آینده نزدیک بزرگترین پروژه پذیره‌نویسی از محل صرف سهام در بورس انجام خواهد شد که یک پروژه بسیار سودآور و حوزه صنعت است و امید می‌رود با موفقیت انجام شود.

ارتباط شرکت‌ها با سرمایه‌گذاران خرد برای پرداخت سود

وی به ارتباط با شرکت‌ها با سرمایه‌گذاران خرد در خصوص پرداخت سود اشاره کرد و افزود: در سال گذشته این مساله را اجباری کردیم تا همه شرکت‌ها سود خود را از طریق الکترونیک و نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت کنند.

عشقی با بیان اینکه با این اقدام مردم دیگر مجبور نخواهند بود برای دریافت سود به شرکت‌های مختلف مراجعه کنند، گفت: شرکت ملزم خواهد بود براساس اطلاعیه‌ای که در سامانه کدال منتشر می‌کند منابع را به شرکت سپرده‌گذاری واریز و شرکت سپرده‌گذاری در همان روز یا روز بعد به حساب سهامداران پرداخت کند.

رئیس سازمان بورس به استقبال و رضایت سهامداران از این اقدام تاکید و اعلام کرد: منابعی که در حساب شرکت‌ها رسوب کرده بود به حساب سهامداران پرداخت شد.

حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، اولویت اصلی دولت سیزدهم

وی با بیان اینکه بحث حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران از اولویت‌ها دولت است، افزود: در مورد موضوع ارتباط سهامدار و سرمایه‌گذاران با شرکت‌ها سال گذشته در خصوص پرداخت سود نقدی اقدام خوبی انجام شد و شرکت‎ها ملزم شدند تا سود نقدی خود را از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و به صورت الکترونیکی پرداخت کنند و مردم مجبور نباشند برای دریافت سود به شرکت‌های مختلف مراجعه کنند.

کسب سود معقول در بورس به شرط نگاه بلندمدت

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازار سهام امسال نسبت به سایر بازار‌ها بازدهی بیشتری داشته است، گفت: بله، سرمایه‌گذاری با نگاه بلندمدت در بورس سود بیشتری نسبت به سایر بازار‌ها خواهد داد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان دادند که بازدهی بازار سهام در بلند مدت بسیار بیشتر از بازدهی دیگر بازار‌ها بوده و با اختلاف معناداری سود بسیار قابل توجهی را نصیب سهامداران کرده است.

توصیه به سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام

رئیس سازمان بورس در خصوص توصیه به سهامداران و مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، گفت: سهامداران برای ورود به بورس حتما از مشاوره نهاد‌های رسمی بازار سرمایه استفاده کنند و یکی از کار‌هایی که در حال انجام دادن آن هستیم، افزایش نهاد‌های مالی است.

وی افزود: نخستین توصیه به مردم این است که حتما با مشورت و نهاد‌های رسمی وارد بازار سهام شوند و سعی بر انتخاب ابزار درست داشته باشند.

عشقی افزود: اگر مردم از دانش و سواد کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس برخوردار نیستند و اگر نمی‌خواهند هیچگونه ریسکی متحمل شوند اقدام به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کنند و اگر قصد خرید سهم در بازار را دارند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهرمی استفاده کنند.

رئیس سازمان بورس گفت: اگر کسی پیشنهاد سود نامتعارفی داد قطعاً مشکلی در آنجا وجود دارد، اما در عین حال سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه می‌توانند سود‌های معقول و منطقی کسب کنند.

وی در پایان اظهار داشت: بازار سهام ریسک‌های خود را دارد و تاثیرپذیری از قیمت‌های جهانی، تنش‌های بین‌المللی، جنگ‌های منطقه‌ای یا تصمیمات اتخاذ شده در سطح کلان همیشه در این بازار موثر است، اما امروز در بورس ابزار‌های مختلفی با توجه به ذائقه ریسک سرمایه‌گذاران وجود دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *