نخستین جشنواره «نوای کتاب» برگزار می‌شود

12:59 - 23 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۴۰۳
نخستین جشنواره «نوای کتاب» برگزار می‌شود
همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نخستین جشنواره سرود «نوای کتاب» با هدف استفاده بهینه از ظرفیت‌های زبانی در جهت نهادینه سازی ارزش‌های والای فرهنگی به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، همزمان با سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نخستین جشنواره سرود «نوای کتاب» با هدف استفاده بهینه از ظرفیت‌های زبانی برای نهادینه‌سازی ارزش‌های والای فرهنگی، ایجاد لذت خواندن با پیوند زدن اشکال هنر و شناسایی استعداد‌ها و ظرفیت‌ها به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

«کتاب»، «کتابخوانی»، «کتابخانه» و «کتابدار» محور‌های موضوعی این جشنواره است که در دو بخش گروه‌های سرود کتابخانه‌ای و گروه‌های سرود آزاد (مدارس، مساجد و کانون‌های فرهنگی) برگزار می‌شود.

انطباق متن شعر با موضوع جشنواره؛ امکان بارگذاری دو اثر در قالب ویدئو (تصویری، افقی با نسبت ۱۶:۹) توسط سرگروه در سایت جشنواره؛ بیان مشخصات کامل گروه سرود (شامل نام سرود و گروه، استان و کتابخانه یا مراکز مرتبط و...) در ابتدای ضبط ویدئو؛ حداکثر زمان اجرا ۱۰ دقیقه و نفرات گروه حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۵ نفر و ارائه ترجمه فارسی سرود‌های با گویش محلی همراه متن مکتوب آن از ضوابط شرکت در این جشنواره است. لازم به ذکر است، ویدئو ارسالی باید گروه را موقع خواندن نشان داده و تدوین آن بدون افکت در صوت و تصویر باشد.

در فرایند داوری آثار ارسالی، اجرا‌های گروه‌های سنی خردسال، کودک و نوجوان (۵ تا ۱۷ سال) به صورت جداگانه بررسی خواهد شد. علاوه بر این، آراستگی و لباس متحدالشکل و مناسب و چینش گروه، برنامه‌ریزی برای اجرای سرود در ایام هفته کتاب (۲۳- ۳۰ آبان) و انتشار آن در فضای مجازی و همچنین انتشار سرود در کانال شبکه مجازی کتابخوانان با شناسه vnmplib@ در پیامرسان بله، در فرایند داوری دارای امتیاز است.

پس از انجام فرایند داوری از سه گروه برگزیده با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به ارزش ۱۵۰ میلیون ریال و از سه گروه شایسته تقدیر با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به ارزش ۱۲۰ میلیون ریال، تقدیر خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق ثبت نام سرگروه و اعضای گروه در سامانه مسابقات نهاد به نشانی www.samakpl.ir و بارگذاری کلیپ از اجرای گروه در بازه زمانی ۲۰ آبان لغایت ۲۰ آذر ۱۴۰۲، در نخستین جشنواره «نوای کتاب» شرکت کنند.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *