افزایش ۲۶ درصدی مراجعه خودرو‌های سنگین به مراکز معاینه فنی نسبت به سال گذشته

12:01 - 23 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۳۸۲
افزایش ۲۶ درصدی مراجعه خودرو‌های سنگین به مراکز معاینه فنی نسبت به سال گذشته
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران با اشاره به افزایش ۲۶ درصدی مراجعه خودرو‌های سنگین از ابتدای سال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، گفت: ۵۱ درصد از خودروها‌ی سنگین مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای نقص فنی بوده و در بار نخست موفق به اخذ معاینه فنی نمی‌گردند.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، شادی مالکی، مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران از برگزاری نشستی با حضور نمایندگانی از پلیس راهور فاتب، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و مجموعه‌های خدمات شهری شهرداری تهران به منظور هماهنگی برای اعزام خودرو‌های خدمات شهری به مراکز معاینه فنی شهر تهران و تشدید پایش این خودرو‌ها خبر داد.

وی ضمن اشاره به رتبه نخست گروه کامیون‌ها در تولید ذرات معلق گفت: براساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران در سال ۱۳۹۶ سهم منابع متحرک در انتشار سالانه آلاینده‌های گازی ۸۳ درصد و در تولید ذرات معلق ۶۱ درصد است. از سهم آلاینده‌های گازی خودرو‌های سواری با سهم ۳۷/۸ درصد رتبه نخست و موتورسیکلت‌ها با ۲۱/۳ درصد رتبه دوم را دارند. در خصوص ذرات معلق کامیون‌ها با ۱۵/۷ درصد رتبه اول و خودرو‌های سواری با ۱۳/۹درصد رتبه دوم و موتورسیکلت‌ها در این آلایندگی با ۱۰/۱ درصد رتبه سوم را دارند. با توجه به اینکه آلودگی کنونی هوای شهر تهران ناشی از ذرات معلق است لذا بایستی برای پایش آلایندگی کامیون‌ها به صورت ویژه چاره اندیشی و برنامه‌ریزی صورت پذیرد.

وی با تاکید بر وضعیت بحرانی تشدید آلودگی هوا در شش ماه دوم سال و اهمیت انجام معاینه در پایش انتشار آلایندگی وسایل نقلیه تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون، حدود ۶ هزار و ۳۲۶ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات ۲۶ درصد افزایش یافته است. از آمار اعلامی، ۳هزار و ۹۴۷ دستگاه خودروی سنگین مربوط به مراجعات اول بوده که در مجموع ۵۱ درصد از خودروها‌ی سنگین مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای نقص فنی بوده و در بار نخست موفق به اخذ معاینه فنی نگردیده‌اند. گفتنی است در حدود ۱۳ درصد از خودرو‌ها از نقص آلایندگی و ۲۲ درصد از نقص در سیستم ترمز مردود شده‌اند.

مالکی با اشاره به مراجعه ۶۴۹ دستگاه کامیون و ۱۲۹ دستگاه خودروی خدمات شهری شهرداری تهران از ابتدای سال اظهار داشت: باتوجه به اهمیت پایش مستمر ایمنی و فنی خودرو‌های خدمات شهری برای شهرداری تهران حسب جلسه برگزار شده با پلیس راهور، مجموعه‌های خدمات شهری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مقرر گردید به قید فوریت تمام دستگاه‌های دارای مسئولیت در این حوزه ضمن اهتمام در تسریع رفع موضوعات قانونی مربوط به کاربری بخش اندکی از خودرو‌های خدمات شهری و نسبت به برنامه‌ریزی جهت اعزام کلیه خودرو‌های سنگین خدمات شهر اقداماتی صورت گرفته است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در خصوص فعالیت و ظرفیت پذیرش مراکز معاینه فنی خودرو‌های سنگین شهر تهران توضیح داد: شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودرو‌های سنگین برخوردار بوده که دو مرکز در توقفگاه‌های شرکت واحد جهت معاینه فنی اتوبوس‌های شهری پیش‌بینی گردیده است. ظرفیت کاری این مراکز در یک شیف کاری سالانه در حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو است که این آمادگی وجود دارد در صورت افزایش مراجعات نسبت به اضافه کردن شیفت کاری و فعالیت این مراکز حتی در روز‌های تعطیل نیز اقدام شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *