تشریح اقدامات هلال احمر در جهت حمایت از بیماران کلیوی

10:06 - 23 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۳۲۵
تشریح اقدامات هلال احمر در جهت حمایت از بیماران کلیوی
همواره بر تعداد بیماران کلیوی در کشور افزوده می‌شود و برای رفع نیاز دارویی و درمانی آن‌ها سازمان تدارکات پزشکی زیر مجموعه هلال‌احمر از دو دهه پیش برای کمک به این بیماران محصولات دارویی متنوعی را تولید کرده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ از سال ٢٠٠۶ کمپین روز جهانی کلیه با شعار «آیا کلیه‌های شما سالم هستند؟» شروع به فعالیت کرد و هدفش ارتقاء آگاهی عمومی درباره بیماری‌های کلیوی، درمان و پیشگیری از این بیماری‌ها است. در همین راستا ۲۳ آبان روز حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شد.

افراد با مشاهده علائمی مثل سوزش یا مشکلات در حین ادرار کردن، تکرر ادرار خصوصا در نیمه شب، ظاهرشدن خون درادرار، تورم در اطراف چشم، دست و پا خصوصاً در اطفال، درد در قسمت پهلو (بخصوص زیر دنده‌ها) و فشارخون بالا می‌توانند متوجه مبتلا شدن به مشکلات کلیوی بشوند.

هلال احمر برای حمایت از بیماران کلیوی چه می‌کند؟

یکی دو دهه اخیر بود که چالش تامین صافی دیالیز برای بیماران دیالیزی به عنوان دغدغه اصلی تشکل‌های مردم نهاد فعال در این بخش حواشی متعددی ایجاد کرد. به طوری که رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی وقت اعلام کرد اگر صافی دیالیز بیماران کلیوی تامین نشود چه بسا ۱۴ هزار بیمار کلیوی نیازمند به این تجهیزات از بین بروند. به دنبال این اعلام نیاز شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران با تمرکز بر تولید صافی دیالیز یک حرکت جهادی و منحصر به فرد در حوز تامین این نیاز انجام داد به طوری که امسال با گذشت ۲۲ سال از آن زمان کشور در تامین این محصول خودکفا شده است.

خط تولید صافی دیالیز شرکت سها در سال ۱۳۷۴ ایجاد شد‏، از این خط تولید به عنوان یکی از خطوط تولید حرفه‌ای و منطبق با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در خاورمیانه ایجاد شد.

محصولاتی همچون انواع صافی دیالیز، ست دیالیز، محلول دیالیز، کیسه و کارتریج بی کربنات سدیم سوکارت، سوبگ B، سوبگ S، سوزن فیستولا وریدی G ۱۶، سوزن فیستولا شریانی G ۱۶، محلول دیالیز و محلول ضدعفونی کننده از تولیدات اصلی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران در حال حاضر محسوب می‌شود.

این صافی‌های دیالیز تولیدی نقش مهم و اساسی را در عمل همودیالیز (رایج‌ترین روش برای درمان نارسایی پیشرفته و دائمی‌کلیه) ایفا می‌کند.

همچنین سازمان تدارکات پزشکی در سال ۹۷ از تولید نخستین بسته مورد نیاز بیماران دیالیزی به همت متخصصان این شرکت در کشور خبر داد. این بسته شامل سوزن فیستولا، محلول دیالیز، ست دیالیز، صافی دیالیز (فیبر‌های توخالی و نیمه تراوایی که با استفاده از پدیده انتشار (Diffusion) مواد زائد با وزن مولکولی کوچک مانند اوره و نظایر آن را از خون جدا می‌کند) است.

هدف از تولید نخستین بسته ویژه بیماران دیالیزی را کمک به کاهش آلام بیماران کلیوی و دیالیزی، قطع وابستگی کشور به ورود اینگونه محصولات به منظور جلوگیری از خروج ارز، انتقال دانش فنی تولید تجهیزات پزشکی و ایجاد اشتغال برای جوانان بود.

پیش از تولید این بسته ویژه مورد نیاز بیماران کلیوی و دیالیزی، این شرکت صافی دیالیز را در دو نوع (Low Flux) و (High Flux) و همچنین کیسه پودر بی‌کربنات سدیم، ست و سوزن همودیالیز، محلول دیالیز، کیسه کارتریج بی‌کربنات سدیم را به منظور کمک به درمان بیماران کلیوی و دیالیزی در سبد تولید محصولات راهبردی و یک بار مصرف پزشکی خود داشته است.

گفتنی است؛ سازمان تدارکات پزشـکی هلال‌احمر با هدف تأمین دارو و تجهیـزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جمعیت هلال‌احمر فعالیت خود را در سال ۱۳۳۴ آغاز کرد؛ این سـازمان به عنـوان یک هلدینگ دارویی و تجهیزات پزشکی با مجموعه‌ای از کارخـانه‌های تولیـد دارو و تجهیــزات پزشکی و با در اختیار داشتن شرکت پخش دارو و شرکت بازرگانی تــلاش می‌کند، ضمن ارائه بهترین خدمات به آحاد جامعه، نقش بسزایی در ارتقـاء نظام سلامت کشور ایفاء کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *