معاون دادستان یزد: ۷۰۰ میلیارد ریال کلاهبرداری رایانه‌ای طی ۷ ماه در یزد رخ داد

14:30 - 22 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۲۱۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
معاون دادستان یزد: ۷۰۰ میلیارد ریال کلاهبرداری رایانه‌ای طی ۷ ماه در یزد رخ داد
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد از کلاهبرداری رایانه‌ای ۷۰۰ میلیارد ریالی طی ۷ ماه در این استان خبر داد.

خبرگزاری میزان_ محمد نعیمی‌نژاد با بیان اینکه در طول ۷ ماه اخیر مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال از مردم استان یزد به صورت رایانه‌ای کلاهبرداری شده است گفت: بیش از نیمی از این مبلغ مربوط به ارز‌های دیجیتال نامعتبر، ناشناس و قلابی است که به طور معمول مال قربانی قابل برگشت نیست.

وی افزود: بخش قابل توجهی از شیوه کلاهبرداری در شرایط کنونی، هک (دسترسی غیرمجاز) گوشی تلفن همراه و درخواست پول قرضی به بهانه پر شدن سقف کارت به کارت است، بدین صورت که گوشی قربانی از طریق لینک‌های آلوده هک می‌شود و از طریق آن به تمام شماره ذخیره شده داخل گوشی یک پیامک ارسال می‌شود:"... که سقف کارت به کارت بانکی من پر شده لطفا مبلغی به شماره حسابی که ارسال می‌کنم واریز کن پس از ساعت ۱۲ شب پول شما را بر می‌گردانم. "

معاون دادستان یزد گفت: در این روش معمولا افراد بدون تماس با فرد ارسال کننده پیامک اقدام به واریز وجه می‌کنند که قربانی‌های این روش از کلاهبرداری هم معمولا زیاد است.

وی ادامه داد: البته کلیک (ورود) بر روی لینک (آدرس مجازی)‌های آلوده که به بهانه ارسال ابلاغ و احضار دادگستری، سهام عدالت و یا واریز یارانه، قربانی می‌گیرد نیز می‌تواند به دسترسی به اطلاعات به کارت‌های بانکی قربانی ختم شده و حساب بانکی افراد را خالی کند.

نعیمی‌نژاد تصریح کرد: به طور میانگین ماهیانه ۱۰۰ میلیارد ریال کلاهبرداری رایانه‌ای، در یزد رخ می‌دهد.

معاون دادستان یزد و سرپرست دادسرای شهید قدوسی بهترین روش مقابله با این نوع کلاهبرداری‌ها را افزایش اطلاعات مردم و آگاه‌سازی آحاد جامعه دانست و تاکید کرد: نباید به درخواست‌های وجه قرضی بدون تماس و اطمینان از موضوع پاسخ داد و در مورد لینک‌های آلوده نیز مردم باید مطمئن باشند دستگاه‌های دولتی از طریق سرشماره‌های شخصی اقدام به ارسال لینک نمی‌کنند و هر نوع لینک ارسالی به بهانه‌های مختلف اداری و قضایی با سرشماره‌های شخصی می‌تواند جعلی و آلوده باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *