افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید شرکت نفت فلات قاره در خلیج‌فارس

12:20 - 22 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۱۹۲
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید شرکت نفت فلات قاره در خلیج‌فارس
مدیر منطقه عملیاتی خارک از افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت خام شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج‌فارس خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش شانا، علیرضا متعالی‌جهرمی گفت: با اجرای پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر، همچنین پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه خشکی ابوذر، ظرفیت تولید نفت این شرکت ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و از ماه گذشته چاه F ۸-۵ میدان مشترک فروزان با تولید نزدیک به یک‌هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: در پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر حدود ۲ کیلومتر خط لوله ۱۸ اینچ اجرا و راه‌اندازی شد. با وجود استفاده از خط لوله ۲۶ اینچ دریایی در دو سال گذشته، رفع گلوگاه‌ها در مسیر‌های ارتباطی کارخانه‌ها ضروری بود که به‌دنبال آن با استفاده از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، این خط لوله در چهار مسیر اصلی طراحی و اجرا شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسید.

مدیر منطقه عملیاتی خارک در تشریح مراحل مختلف اجرای این پروژه بیان کرد: در مرحله نخست پروژه، خط لوله ۱۸ اینچ از کارخانه درود ۲ تا خط موجود در مجاورت کارخانه، همچنین محل ایستگاه تقویت فشار تا کارخانه ابوذر اجرا شد و پس از آن خط لوله دیگری به طول حدود ۵۰۰ متر از محل انشعاب‌های بارگیری تا کارخانه ابوذر کشیده شد که با اجرای آن قابلیت‌های عملیاتی و پایداری تولید افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.

متعالی‌جهرمی درباره پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه ابوذر خشکی نیز گفت: با توجه به نقش حیاتی مبدل‌های حرارتی روی کیفیت نفت مربوط به کارخانه‌های ابوذر و فروزان، همچنین خارج از سرویس بودن تعداد زیادی از این مبدل‌ها، نوسازی آن‌ها در دستور کار قرار گرفت و برای نخستین بار در طول عمر کارخانه، تعدادی از پوسته‌ها و تیوب‌باندل‌ها با انجام چند پروژه همزمان ساخته و نصب شدند.

به گفته وی، با توجه به محدودیت‌های موجود، تیوب‌باندل اول پس از انجام آزمایش‌های فنی لازم، اواخر تیرماه از طریق بندر بوشهر تحویل و در خارک نصب شد که مجموعه این اقدام‌ها افزایش چشمگیر تولید منطقه خارک را به‌دنبال داشت.

وی اضافه کرد: در ادامه پروژه ساخت پنج دستگاه تیوب‌باندل کارخانه فروزان خشکی توسط واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات در حال پیگیری است و علاوه بر آن تا پایان سال چند دستگاه دیگر نیز ساخته و نصب خواهد شد.

مدیر منطقه عملیاتی خارک گفت: از ویژگی‌های بارز این پروژه به‌کارگیری حداکثری توان تولید ساخت داخل و اقدام‌های هماهنگ مدیریت‌های مهندسی و ساختمان، مدیریت امور تولید و منطقه عملیاتی خارک، همسو با سیاست‌های مدیریت ارشد سازمان است.

متعالی‌جهرمی اظهار کرد: در منطقه عملیاتی خارک، همه واحد‌های نوسازی و تعمیرات، بهره‌برداری، بازرسی فنی و خوردگی فلزات، تدارکات و امور کالا، مهندسی فرآورش، برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌ها، ایمنی، امور قرارداد‌ها و… در اجرای پروژه نقش مؤثری داشتند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *