آیت الله کعبی: فضای رقابتی در همه حوزه‌های انتخابیه مجلس خبرگان وجود دارد

23:21 - 21 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۱۰۵
آیت الله کعبی: فضای رقابتی در همه حوزه‌های انتخابیه مجلس خبرگان وجود دارد
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: در همه حوزه‌های انتخابیه تعداد داوطلبین قابل توجهی ثبت نام کرده اند و فضای رقابتی انتخابات در همه حوزه‌های انتخابیه از این بابت که بیش از حد نصاب لازم، داوطلب شده اند وجود دارد.

خبرگزاری میزان -  آیت الله عباس کعبی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری دربرنامه صف اول با اشاره به نقش و جایگاه مجلس خبرگان، گفت: مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است، مجلسی متشکل از علمای عادل، با تقوا و دارای بینش سیاسی و اجتماعی و با نفوذ مردمی و مرتبط با مردم است.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری دستاورد فقه اهل بیت و دستاورد سیره متشرعه از آغاز عصر غیبت تا کنون در تشخیص مرجعیت تقلید است و این سیره متشرعه و بحث موجود در اصول فقه تحت عنوان حجیت قول اهل خبره در نظام مقدس جمهوری اسلامی در قانون اساسی در قالب مجلس خبرگان رهبری نهادینه شده است. یعنی بر اساس توزیع جغرافیایی و گستره ایران عزیز و استان‌های متنوع، مردم علمای مورد اعتماد خود را انتخاب می‌کنند و این علما بر اساس نظریه کارشناسی متقن، رهبر واجد شرایط را تشخیص می‌دهند. مجلس خبرگان، مجلس مربوط به، ولی فقیه و ولایت فقیه است، مجلس خبرگان از این لحاظ حائز اهمیت ویژه‌ای دارد و لنگرگاه اطمینان مردم به سلامت نظام اسلامی است.

آیت الله کعبی اظهار داشت: اولین دوره مجلس خبرگان در سال ۶۲ برگزار شد، با اینکه بر اساس قانون اساسی، نهاد‌های اصلی کشور مثل قوای مقننه، مجریه، قضائیه و شورای نگهبان در همان سال اول مشخص شدند و علت این تأخیر هم ملاحظه‌ای بود که نسبت به وجود امام راحل وجود داشت. در نهایت به امام (ره) عرض می‌کنند که طبق قانون اساسی باید انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شود، دیدگاه شما چیست و ما ملاحظه شما را داریم، امام فرمودند که انتخابات را برگزار کنید که مجلس خبرگان تقویت رهبری است و بعد از آن که اولین دوره انتخابات خبرگان رهبری برگزار شد، امام رحمت الله علیه فرمودند من خیالم نسبت به آینده و بحث تشخیص، ولی فقیه راحت شد و سلامت نظام اسلامی تضمین شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: انتخابات مجلس خبرگان رهبری هر ۸ سال یک بار برگزار می‌شود و برای صرفه جویی بهتر، قانون گذار بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که مجمع تشخیص مصلحت تصویب کرده و رهبری نیز آن را تائید کرده است مقرر شد که هر دو انتخابات مجلس و خبرگان رهبری با هم برگزار شود، امسال نیز انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی همزمان انجام می‌گیرد.

وی افزود: در این انتخابات، چهار راهبرد پایه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، هم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و هم در انتخابات مجلس شورای اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد؛ مشارکت حداکثری، سلامت انتخابات، رقابتی بودن انتخابات و امنیت انتخابات، چهار راهبرد مد نظر رهبر انقلاب بوده است که حتما باید مدنظر قرار گیرد.

آیت الله کعبی تصریح داشت: مجلس خبرگان رهبری به آن معنا رقابتی نیست، اما از لحاظ تلاش برای انجام وظیفه شرعی و صیانت از نظام اسلامی و توجه به جایگاه رفیع و ویژه ولایت فقیه و در مجموع تقویت اقتدار نظام اسلامی، تقویت سرمایه اجتماعی نظام اسلامی و تقویت پیوند بین امت و امامت از رهگذر مجلس خبرگان رهبری، ورود در این میدان در واقع عمل به وظیفه شرعی، خدمت و صیانت از نظام اسلامی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: برای هر کرسی نمایندگی مجلس خبرگان حداقل ۵/۷ برابر، زمینه رقابت وجود دارد و از این بابت یک درصد بالایی در مقایسه با انتخابات و نمایندگی گذشته است، علی رغم آنکه در این نوبت فرآیند قانونی داوطلبی برای مجلس خبرگان رهبری به گونه‌ای شده که افرادی که صلاحیت اولیه علمی را ندارند ثبت نام نکنند؛ داوطلبان باید سطح ۴ حوزه علمیه را داشته باشند یا در حد سطح ۴ حوزه علمیه به تشخیص رئیس حوزه‌های علمیه در قم یا اصفهان یا مشهد باشد، داوطلب باید حتما در آزمون اجتهاد شرکت کنند و این خود یک نوع ارزیابی اولیه است، با این وجود ۵۱۰ نفر داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرده اند.

وی تصریح داشت: ارزیابی علمی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری سه مرحله‌ای است؛ مرحله اول در هنگام ثبت نام ارائه مدرک سطح ۴ حوزه است، در مرحله دوم داوطلب باید در آزمون کتبی که در ۳۰ آبان ماه برگزار می‌شود شرکت کند و مرحله سوم آزمون شفاهی است.

آیت الله کعبی اظهار داشت: نتیجه کلی این سه مرحله در اوایل بهمن ماه مشخص می‌شود، آن موقع است که فرآیند‌های تایید صلاحیت عمومی هم باید طی شود و در بازه زمانی مربوط به تبلیغات انتخابات، داوطلبان نهایی اعلام می‌شوند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: تقریبا در همه حوزه‌های انتخابیه، تعداد داوطلبان قابل توجهی ثبت نام کرده اند. خوشبختانه فضای رقابتی انتخابات در همه حوزه‌های انتخابیه از این بابت که بیش از نصاب لازم، داوطلب شده اند وجود دارد.

آیت الله کعبی گفت: مشروعیت نظام اسلامی در پرتو وجود، ولی فقیه است، نظام مقدس جمهوری اسلامی از لحاظ مبنای قدرت، الهی است، اما از لحاظ ساخت قدرت مردمی است. مردم سرچشمه جوشان تولید قدرت سیاسی هستند حتی در راس هرم نظام اسلامی. رأس هرم نظام اسلامی، ولی فقیه است، اما با اینکه مشروعیت، ولی فقیه الهی است، اما ساخت قدرت و سروکار قرار گرفتن، ولی فقیه با واسطه انتخاب مردمی از رهگذر مجلس خبرگان رهبری است.

وی افزود: از این منظر مجلس خبرگان رهبری، پشتوانه مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی است. مجلس خبرگان رهبری تبلور جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی است. مجلس خبرگان رهبری واسط بین مردم و نظام اسلامی در رأس هرم نظام اسلامی است. مجلس خبرگان رهبری بیانگر تجمیع ظرفیت‌های نظام اسلامی از رهگذر، ولی فقیه برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اگر ما نگاهمان به رهبری و ولایت فقیه یک رهبری تمدنی است، قطعا یک مجلس فعال و کارآمد در تراز رهبری و ولایت فقیه که پرچم تمدن اسلامی را در دوران معاصر به دست گرفته است باید وجود داشته باشد و آن مجلس خبرگان رهبری است و از این لحاظ مجلس خبرگان رهبری تضمین کننده استمرار و تداوم مشروعیت نظام اسلامی است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *