چالش جدید جوانی باندهای جنایت‌کار در کانادا

13:37 - 21 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۰۰۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
چالش جدید جوانی باندهای جنایت‌کار در کانادا
فعالیت و تعداد باند‌های جنایت‌کار در کانادا در حالی افزایش یافته است که روند فزاینده جوانی سن اعضا و سران باند‌ها به یک نگرانی جدی برای پلیس و خانواده‌های کانادایی تبدیل شده است.

خبرگزاری میزان – گروه‌ها و باند‌های جنایت‌کار با سلاح‌های خود در حال جولان در خیابان‌های کانادا هستند و امنیت را به شکل گسترده‌ای می‌ربایند؛ جولان این باند‌ها و گروه‌ها به معنای رشد فزاینده جرایم و جنایت‌ها در سراسر کانادا است.

رشد جنایت‌ها و خشونت‌های مسلحانه در سراسر کانادا به چالشی جدی مبدل شده‌‌اند؛ این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دولت فدرال و دولت‌های استانی کانادا در مبارزه با قاچاق سلاح به این کشور به‌صورت خاص از طریق آمریکا، ناکام مانده‌اند و زندان‌های فدرال و استانی شاهد افزایش فزاینده شمار مجرمان هستند.

نگرانی درباره جولان باند‌های جنایت‌کار در کانادا

وقوع رشته تیراندازی‌های مرگ‌بار خیابانی در کانادا نشان می‌دهد که خشونت‌های مسلحانه در این کشور در حال گسترش است.

با وجود اعتراض‌ها و انتقاد‌های مکرر به سیاست‌ها و رویکرد‌های دولت‌های فدرال و استانی در کانادا در رابطه با جنایت‌های مسلحانه و باند‌های جنایت‌کار، این موضوع‌ها همچنان مسائل جدی در کانادا هستند.

منتقدان می‌گویند صرف هزینه‌های زیاد برای پلیس کانادا نتوانسته سبب کاهش خشونت‌های مسلحانه و جنایت‌های گروهی در این کشور شود.

کانادا در سال ۲۰۲۱ شاهد ثبت بالاترین میزان قتل‌های گروهی در حدود ۲ دهه گذشته بود؛ رشد قتل‌های گروهی در کانادا در سال ۲۰۲۱ در حالی برای سومین سال متوالی ثبت شد که تقریبا یک چهارم قتل‌های کانادا در سال ۲۰۲۱ مربوط به قتل‌های دسته‌جمعی بود.

استان‌های ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو و بریتیش کلمبیا چهار استان کانادایی هستند که به شکل ویژه از مشکل خشونت‌های مسلحانه و فعالیت باند‌های جنایت‌کار رنج می‌برند.

این باند‌های جنایت‌کار عمدتا در زمینه قاچاق مواد مخدر فعالیت دارند و جدال بر سر مناطق تحت کنترل برای توزیع و فروش مواد مخدر به وقوع تیراندازی‌های خیابانی منجر می‌شود.

میزان قتل‌های گروهی در این استان‌ها در قیاس با دیگر استان‌های کانادا بالاتر است.

رشد اپیدمی خشونت مسلحانه در کانادا

خشونت مسلحانه در کانادا در حال گسترش است؛ آمار‌های دولتی در کانادا نشان می‌دهند که سلاح گرم رایج‌ترین سلاح مورد استفاده در قتل‌ها در این کشور است و چاقو، در ۳۲ درصد قتل‌های رخ داده در کانادا نقش داشته است.

خشونت با اسلحه در شهر‌های بزرگ کانادا به‌ویژه در تورنتو، ادمونتون، کلگری، ونکوور و مونترال یک نگرانی فزاینده بوده است.

خشونت تسلیحاتی در میان باند‌های خیابانی که عمدتا مردان جوان کمتر از ۳۰ سال را درگیر می‌کنند، شایع‌تر است.

از آغاز سال جاری میلادی تا نیمه ماه نوامبر، کانادا ۱۹۶ مورد تیراندازی را ثبت کرد؛ این رقم رشدی ۴۶ درصدی را در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

اما آنچه موضوع اپیدمی خشونت‌های مسلحانه در کانادا را بیش از هر زمانی به موضوعی جدی و چالش برانگیز تبدیل می‌کند، جوان شدن سن اعضا و سران باند‌های جنایت‌کار است.

جوان شدن سن اعضا و سران باند‌های جنایت‌کار در کانادا

بررسی‌ها نشان می‌دهند که شمار قابل‌توجهی از کودکان زیر ۱۴ سال در کانادا به‌ویژه در برخی از استان‌ها مانند بریتیش کلمبیا به باند‌ها و گروه‌های جنایت‌کار می‌پیوندند؛ در عین حال، شمار قابل توجهی از جوانان اقدام به راه‌اندازی باندهای جنایت‌کار می‌کنند.

این کودکان عمدتا در ابتدا از سوی زیرمجموعه‌های باند‌های جنایت‌کار استخدام می‌شوند؛ آن‌ها غالبا کودکانی از خانواده‌های آسیب‌پذیر و فقیر هستند.

کودکان بومی و آفریقایی تبار سهم بالایی از کودکان استخدام شده در باند‌های جنایت‌کار در کانادا دارند؛ دلیل این امر هم میزان بالای آسیب‌پذیری و به حاشیه رانده شدن آن‌ها است.

کارشناسان می‌گویند که استخدام این کودکان با ارائه اندکی پول و جذابیت جذب باند‌های جنایت‌کار می‌شوند؛ عمده فعالیت باند‌های خیابانی که اعضایشان را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، خریدوفروش مواد مخدر است.

به‌طور متوسط ۲۰ درصد از اعضای بزرگسال باند‌های جنایت‌کار مسئول ارتکاب ۸۰ درصد جنایت‌های خشونت‌آمیز جدی کودکان در کانادا هستند.

یک افسر پلیس کانادا می‌گوید که کوچک‌ترین عضو باند جنایت‌کاری که دیده است، یک کودک ۱۰ ساله بود که در مدرسه ابتدایی کوکائین می‌فروخت؛ وی گفت: این شوکه‌کننده بود.

از سوی دیگر باند‌های جنایت‌کار در کانادا به شکل فزاینده‌ای در حال جوان شدن هستند؛ حوزه‌های قضایی می‌گویند که شمار پرونده‌های مربوط به باند‌های جنایت‌کار جوان تقریبا ۲ برابر شده است.

در کانادا ۴۳۴ باند جنایت‌کار جوان با حدود ۷ هزار عضو وجود دارند؛ تقریبا نیمی از اعضای این باند‌ها زیر ۱۸ سال سن دارند و عمدتا از سوی جوانان زیر ۳۰ سال اداره می‌شوند.

آژانس‌های پلیس کانادا می‌گویند که شمار اعضای زن این باند‌های در حال افزایش است و این موضوع به شدت نگران‌کننده است.

شهروندان؛ قربانیان بی‌گناه درگیری‌های مسلحانه میان باند‌های جنایت‌کار کانادا

شهروندان به‌ویژه کودکان و نوجوانان قربانیان بی‌گناه درگیری‌های مسلحانه خیابانی در کانادا هستند.

بر اثر ۱۳ تیراندازی خیابانی در ماه اکتبر ۲۰۲۳، هفت مورد منجر به زخمی شدن شهروندان شد.

یک مقام کانادایی با اشاره به اینکه تماشاگران بی‌گناه به‌طور فزاینده‌ای در معرض آسیب قرار می‌گیرند، گفت: اقدام‌های بی‌پروای باندهای جنایت‌کار به وضوح نشان می‌دهد که روند تیراندازی‌ها و خشونت‌های مسلحانه در کانادا تغییر کرده و این بسیار آزاردهنده است؛ آنچه مشخص است اینکه در درگیری‌های میان باند‌ها و گروه‌های جنایت‌کار دیگر ارزشی برای کودکان، خانواده‌ها و شهروندان بی گناه قائل نمی‌شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *