اساسنامه سه سازمان منتصب به شهرداری تهران در جلسه شورای شهر بررسی شد

11:29 - 21 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۹۷۳
اساسنامه سه سازمان منتصب به شهرداری تهران در جلسه شورای شهر بررسی شد
اساسنامه سه سازمان منتصب به شهرداری تهران شامل سازمان نوسازی، سازمان ورزش و سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار در یکصد و نود و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و یکمین جلسه شورا در جریان بررسی سازمان ورزش و مدیریت میادین میوه و تره‌بار گفت: بخش تیپ اساسنامه‌ها تصویب شده و وظایف و اختیارات آماده شده و با هماهنگی کمیسیون‌ها نظرات در خصوص برخی ماده‌ها ارائه می‌شود.

جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا در جریان بررسی اساسنامه سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار با بیان اینکه عملکرد این سازمان در تنظیم بازار مؤثر است، اظهار کرد: اینکه وظیفه تنظیم بازار را بر عهده سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار بگذاریم، مناسب نیست.

وی با بیان اینکه باید در میادین، فضایی ایجاد کرد که محصولات کشاورزان را دپو کنیم، گفت: ما میانبری زدیم تا فضا‌هایی در نظر گرفته شود که محصولات با قیمت کمتر به مردم عرضه شود؛ بعد از گذشت ۴۰ سال ما به جای کسانی که خرید را در مزارع کشاورزی خریداری می‌کنند، خرید می‌کنیم.

تشکری هاشمی با اعلام اینکه ما چند هزار متر انبار و سردخانه می‌خواهیم در اختیار قرار دهیم که خرید انجام دهند، یادآور شد: ما نباید جایگزین شویم و میادین میوه و تره بار را هم دولتی کنیم. ما می‌خواهیم کار صد‌ها نفر که شغلشان خرید محصولات از مزارع کشاورزی است، انجام دهیم. آقای فصاحت باید از کاراکتر جهاد کشاورزی خارج شود.

ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با بیان اینکه وظیفه ما به صورت شفاف اعلام شده و با این اساسنامه به وظیفه خود بازمی گردیم، یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب، باید فضا را برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزان فراهم کنیم.

وی با اعلام اینکه در سال‌های اخیر، مسئولان سازمان به این نتیجه رسیدند که کشاورزان دائماً نمی‌توانند محصولات خود را عرضه کنند و این حضور به صورت فصلی است، تصریح کرد: امروز خلاف ماده واحده عمل می‌کنیم و غرفه به آن‌ها اختصاص می‌دهیم و می‌گوییم که از میدان مرکزی محصولات را تهیه و عضه کنیم و در نهایت نمی‌توانیم کنترلی بر کیفیت داشته باشیم. ما عین دولت وظیفه بورسی داریم که باید قواعی بگذاریم و بر آن نظارت کنیم و نباید اجازه دهیم اساسنامه دست ما را ببندد. ما به هیچ عنوان با بخش خصوصی رقابت نمی‌کنیم.

فصاحت با بیان اینکه زمانی که فاصله قیمت مراکز ما با بخش خصوصی کاهش می‌یابد، خوشحال می‌شویم، خاطرنشان کرد: در برخی مواقع فاصله قیمتی از ۵۰ تا ۳۰۰ درصد است و میادین میوه و تره بار فضایی برای مردم مستضعف است.

وی ادامه داد: در مواقع ضروری مانند امروز که در عرضه گوشت به مشکل برخورد کرده ایم، باید گوشت تأمین کنیم. ما سال گذشته در عرضه پیاز ورود کردیم و دلیل آن افزایش سه برابری قیمت پاییز بود.

فصاحت تأکید کرد: وقتی ما ظرفیت داریم و لنگرگاهی برای تنظیم بازار کشور هستیم چرا نباید از این فرصت استفاده کنیم؟ بنده دست یکایک مدیران شهرداری و شورا را می‌بوسم که وظایف ما را تسهیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه ما در احداث میادین، منافع مناطق را نیز در نظر گرفته ایم، اعلام کرد: در برخی مناطق، راه اندازی مراکز واقعاً لازم است و فرآیند آن زنجیره تأمین است و ما هیچ راهی نداریم که از طریق نرم افزاری بستری فراهم کنیم که محصولات عرضه شود.

عرضه مستقیم محصولات توسط کشاورزان شدنی است

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با بیان اینکه عرضه مستقیم محصولات توسط کشاورزان شدنی است، یادآور شد: ما سلامت غذا را که مدنظر رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا بود، از یک هفته پیش آغاز کردیم، با اینکه وظیفه ما نیست.

وی با تأکید بر اینکه وظیفه ما تولید نیست بلکه فراهم کردن زمینه عرضه محصولات است، اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی حلقه بین ما و کشاورزان است و محصولات را خریداری می‌کند و به میادین میوه و تره بار تحویل می‌دهد، اما فرایند‌ها به تعاون روستایی اعلام می‌شود.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در مواردی درست است که از میادین میوه و تره بار ارزان‌تر می‌خریم، اما ناچاریم نیمی از آن را دور بریزیم، گفت: اینگونه قیمت با بخش خصوصی یکسان می‌شود؛ لذا باید به کیفیت توجه شود. قیمت میادین حداقل ۳۰ درصد کمتر از بخش خصوصی است، اما امیدواریم با افزایش کیفیت، دور ریختن‌ها به اندازه‌ای نباشد که به قیمت پایین‌تر آسیب بزند.

وی افزود: با وجود این تفاوت قیمت، مردم گلایه‌مند هستند و امیدواریم با خرید از تعاونی ها، هم قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشد و هم کیفیت محصولات افزایش پیدا کند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه میادین میوه و تره بار در کنار دولت به تنظیم بازار کمک کنند، اعلام کرد: در مواردی دولت تأکید می‌کند که برخی اقلام را میادین توزیع کند. سازمان میادین در خرید محصولات کشاورزی از مسیر تعاونی‌ها اقدام می‌کند. چه اشکالی دارد که خرید از تعاونی‌ها که از تولیدکنندگان خریداری می‌کنند، انجام شود؟

چه اشکالی دارد که سازمان میادین، گوشت را از جایی که ارزان‌تر به فروش می‌رساند، خریداری و عرضه کند؟

وی ادامه داد: به جای اینکه میادین سلطان میوه و تره بار شوند، ما باید کشاورز داخلی را حمایت کنیم و این حمایت یعنی خرید محصول کشاورز به قیمت واقعی و عرضه آن به همین قیمت است. چه اصراری است که بگوییم از میدان مرکزی خریداری شود.

چمران با بیان اینکه گوشت را می‌توانند ارزان عرضه کنند، یادآور شد: چه اشکالی دارد که سازمان میادین، گوشت را از جایی که ارزان‌تر به فروش می‌رساند، خریداری و عرضه کند؟

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه اساسنامه‌ها برای طولانی مدت تنظیم می‌شوند، اظهار کرد: اگر ادواری مقایسه کنیم، فروشگاه شهروند گران‌تر از دیگر فروشگاه هاست. چرا؟ یکی از دلایلی که مردم استقبال کمتری از فروشگاه شهروند دارند، همین موضوع است.

وی افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر بیش از اندازه توسعه پیدا کردند، اما فروشگاه‌های شهروند نمی‌دانند در همین شرایط هم چگونه خود را اداره کنند.

عباسی با بیان اینکه باید سازمان میادین میوه‌وتره‌بار از شاخص سوددهی خارج شود، گفت: تا زمانی که یکی از شاخص‌های عملکردی، سوددهی است، این مسائل وجود دارد. دغدغه ما قطع دست واسطه‌هاست، اما باید راهکار‌هایی ارائه دهیم که دور از گزند باشد.

مردم آسیب‌پذیر، خدمات خوبی از میادین میوه‌وتره‌بار دریافت کردند و حتی در مناطق شمالی شهر نیز مردم خواستار ایجاد این بازار‌ها هستند

سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورا با بیان اینکه شهروندان منطقه ۶ تقاضا داشتند که در سه محله بازار میوه‌وتره‌بار ایجاد شود، تأکید کرد: هدف ما این است که جنس ارزان قیمت و با کیفیت به دست مردم برسد و باید اجازه دهیم سازمان در قلمرو‌های دیگر نیز ورود کند تا توانایی خود را به اثبات برسند و در این بخش‌ها نیز محصولات با کیفیت و ارزان قیمت ارائه دهد. ما با بخش خصوصی رقابت نمی‌کنیم بلکه در مقابل دلال‌ها می‌ایستیم. این اجازه باید داده شود که سازمان در تأمین برخی محصولات ورود کند.

وی افزود: مردم آسیب پذیر، خدمات خوبی از میادین میوه‌وتره‌بار دریافت کردند و حتی در مناطق شمالی شهر نیز مردم خواستار ایجاد این بازار‌ها هستند.

مهدی چمران رئیس شورا نیز تأکید کرد: سازمانی که سوددهی نداشته باشد مضمحل می‌‍شود و باید سودآوری داشته باشد. تأکید ما این بود که سود را از طریق فروش بیشتر انجام دهد که خوشبختانه فروشگاه شهروند در این دوره، وارد فروش بیشتر شد.

وی افزود: هشت درصد سود در سال با تورم سالیانه تناسب نداشت و در این دوره سود فروشگاه افزایش یافت و با راه‌اندازی فروشگاه‌های شهروند در سایر شهرستان‌ها، ظرفیت برای سودآوری بیشتر فراهم خواهد شد.

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه و در واکنش به سخنان مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورا، گفت: فروشگاه شهروند در حکم احتکار، برائت گرفت.

گفتنی است در پایان اصلاحات برخی مواد اساسنامه سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، انجام و در نهایت این اساسنامه با حداکثر آراء موافق به تصویب رسید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *