«یک مدرسه، یک معلم، یک ایران» آماده نمایش شد

13:46 - 20 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۸۱۷
«یک مدرسه، یک معلم، یک ایران» آماده نمایش شد
مستند کوتاه داستانی «یک مدرسه، یک معلم، یک ایران» از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام روابط عمومی شبکه آموزش سیما، در راستای اهداف کلان شبکه آموزش سیما برای تحقق «عدالت آموزشی» در کشور، ساخت یک مستند داستانی کوتاه برای تبیین برنامه‌های شبکه در این مهم، هدف گذاری شده است.

این مستند با توجه به اهمیت محتوایی و تخصصی در گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش تولید شده است.

فیلم «یک مدرسه، یک معلم، یک ایران» بیانگر نقش و تاثیر رسانه و بهره مندی از فناوری‌های روز دنیا در ایجاد بستر آموزش برابر است.

محسن غلام زاده تهیه کننده این مستند در مورد مراحل ساخت این اثر بیان کرد: برای پرداختن به موضوع پر اهمیت برابری آموزش در کشور، نخستین گام برای یک مستند ساز پژوهش است. با شرکت در اتاق فکر شبکه آموزش سیما زوایای مهم این مسئله روشن گردید و پس از نگارش سناریو، پژوهش میدانی را همگام با ساخت فیلم آغاز کردیم.

وی افزود: شاکله این طرح برای من، دیده شدن تمام مردمان سرزمینم بود، که این مهم برای یک فیلم کوتاه استوار به روایت و محتوا، میسر نبود؛ بنابراین از چهار گوشه سرزمین عزیزمان ایران استان‌هایی را انتخاب کردم که با دشواری دسترسی به بستر‌های آموزشی روبرو هستند.

تهیه کننده این مجموعه با اشاره به سفر‌های مختلف در طی پروسه تولید، بیان داشت: برای ساخت مستند «یک مدرسه، یک معلم، یک ایران» به شمال کشور در حاشیه خزر و استان سرسبز گیلان و روستا‌های بکر شهرستان شفت که پر است از بوی شالیزار و مردمان سختکوش سفر کردیم. بعد از آن بر فراز زاگرس باشکوه سفر کردیم به کوهستان و دشت‌های حاصلخیز استان لرستان و مهمان ایلات عشایر خونگرمش شدیم. بعد با گذر از کویر مرکزی رسیدیم به استان سیستان و بلوچستان، در آنجا به تماشای هنر بی نظیر سوزن دوزی زنان و دختران این دیار نشستیم. دریا به دریا از دریای عمان عبور کردیم تا قلب خلیج همیشگی پارس و هرمزگان و جزیره هم نامش هرمز زیبا و به دیدار مردمان دریا دلش رفتیم و با همه گفتیم از حال دانش آموزانشان.

در این مستند سعی شده تا اقلیم، زبان، پوشش، معاش و اساسا فرهنگ و بارزه‌های چهار گوشه کشور در بضاعت این فیلم دیده شود و موسیقی بومی روایت تمام گونه گونی اقوام و نژاد‌ها باشد.

غلام زاده ادامه داد: در میانه فیلم، در تهران با آموزگاری مواجه هستیم که مشتاق خدمت به دانش آموزان مناطق دور افتاده است و فرصت برایش میسر نشده نهایتا با حضور و تدریس از طریق مدرسه تلویزیونی ایران، دلگرم خدمت از پنجره تلویزیون می‌شود. این بخش فیلم پر است از رخداد‌های فرخنده و کوشش یکایک مدیران و همکارانم در شبکه آموزش که سخت می‌کوشند تا کلاس درس و محتوای آموزشی استاندارد میهمان چشمان دانش آموزان عزیز کشورمان در تمام عرصه پهناور ایران عزیز شود.

این فیلم مستند داستانی ١٢ دقیقه‌ای روز یک شنبه ٢١ آبان ساعت ۱۱:٠٠ صبح در برنامه «و، اما امروز» با حضور، نویسنده و کارگردان این اثر پخش از شبکه آموزش سیما خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *