نگاهی به زندگی مبتکر ملی شدن صنعت نفت در «عشق شمعدانی‌ها»

11:07 - 19 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۶۶۰
نگاهی به زندگی مبتکر ملی شدن صنعت نفت در «عشق شمعدانی‌ها»
فیلم مستند «عشق شمعدانی‌ها»؛ زندگی دکتر حسین فاطمی به روایت میلاد محمدی؛ جمعه، ۱۹ آبان ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

خبرگزاری میزان _ به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، نویسنده و کارگردان این مستند گفت: دکتر حسین فاطمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی جوان و در دوره‌ای معاون پارلمانی نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه‌ی دولت دکتر محمد مصدق بود. او از پایه‌گذاران اصلی جبهه ملی و همینطور مبتکر قانون ملی شدن صنعت نفت بود. حسین فاطمی بعد از کودتای ۲۸ مرداد تحت تعقیب فرمانداری نظامی مدتی زندگی مخفیانه را تجربه کرد.

مستند عشق شمعدانی‌ها به دوره‌هایی از زندگی ایشان پرداخته و مروری بر تاریخ معاصر است.

میلاد محمدی افزود: بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، دکتر فاطمی به مدت ۶ ماه زندگی مخفیانه‌ای دارد، این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که دکتر مصدق خود را تسلیم فرمانداری نظامی کرده است و خیلی از وزرا دستگیر شده‌اند. در این بین کسانی فرار کردند که از اعضای حزب توده بودند، اما کسی در حد وزیر امور خارجه که در سطح بین‌الملل نیز فردی شناخته شده است چنین شرایطی دارد و مجبور است به زندگی مخفیانه روی بیاورد. در نهایت فاطمی دستگیر شده و ۱۹ آبان ۱۳۳۳ اعدام می‌شود.

این مستند به کارگردانی میلاد محمدی و تهیه کنندگی محمود اربابی توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است و امشب ساعت ۲۰ در سالروز اعدام دکتر فاطمی از شبکه مستند پخش می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *