وزارت امور خارجه بیانیه مشترک گروه ۷ و اتحادیه اروپا را محکوم کرد

9:23 - 18 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۵۴۳
وزارت امور خارجه بیانیه مشترک گروه ۷ و اتحادیه اروپا را محکوم کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه مفاد بیانیه نشست وزرای خارجه گروه ۷ و بیانیه مشترک نشست وزرای خارجه و دفاع ژاپن و انگلیس در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۷ در توکیو را بی‌اساس خواند.

خبرگزاری میزان - ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ادعا‌های مندرج در بیانیه مشترک وزرای خارجه گروه ۷ و بیانیه مشترک نشست وزرای خارجه و دفاع ژاپن و انگلیس در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۷ در توکیو را مردود و بی‌اساس دانست و آن را قویا محکوم کرد.

کنعانی گفت: همانگونه که بار‌ها اعلام شده، سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه جایگاهی ندارد و اهداف و برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است و در این راستا ایران تمامی تعهدات خود را انجام داده و این موضوع بار‌ها به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا همواره در جهت ثبات و تامین امنیت این منطقه بوده، اظهار کرد: شواهد تاریخی و تجارب حاضر نشان می‌دهد که حضور نظامی کشور‌های فرامنطقه‌ای از مهم‌ترین عوامل و عناصر ایجاد ناامنی و دامن زدن به بی‌ثباتی در این منطقه بوده است.

کنعانی در واکنش به ادعا‌های واهی و مضحک مندرج در بیانیه یادشده در خصوص گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان و طرح خواسته‌های نامربوط از جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: از آغازین روز بحران جاری غزه، جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های بدون وقفه‌ای را در جهت توقف حملات نظامی رژیم متجاوز صهیونیستی به غزه و حفظ جان شهروندان و ساکنان بی‌دفاع آن آغاز کرده که همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: جای تعجب و تاسف بسیار است که بانیان اشغال سرزمین ملت فلسطین و ایجادکنندگان رژیم جعلی اسرائیل و حامیان تمام عیار جنایت‌های جنگی صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین، در جایگاه مدعی قرار گرفته و با تغییر جایگاه ظالم و مظلوم، گروه‌های مقاومت و آزادیبخش فلسطین را به تندروی و ایجاد بی‌ثباتی و تنش آفرینی در منطقه متهم می‌کنند.

کنعانی افزود: غصب سرزمین ملت فلسطین، کشتار‌های دسته‌جمعی و نسل‌کُشی ساکنان و صاحبان فلسطین، تخریب خانه‌ها و مزارع مردم، حمله به اماکن دینی و اسلامی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و ویران کردن آن‌ها، کودک‌کُشی، دستگیری و شکنجه مردان و زنان و حتّی کودکان، تحقیر و توهین به کرامت ملت فلسطین و ده‌ها و صد‌ها اقدام ناقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل، تنها بخشی از جنایت‌هایی است که رژیم اشغالگر قدس در حق مردم مظلوم فلسطین مرتکب شده و همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه که از نشست وزرای خارجه گروه ۷ در توکیو انتظار می‌رفت، عمل به مسئولیت بین‌المللی خود از جمله محکومیت اقدامات ناقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل رژیم صهیونیستی در غزه، قطع حمایت از جنایت‌های جنگی و نسل‌کُشی در غزه و تلاش برای خاتمه فوری و بدون قید و شرط حملات نظامی و رفع محاصره غزه و دسترسی آزاد شهروندان و ساکنان آن به کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادعا‌های مطرح شده علیه کشورمان در خصوص جنگ اوکراین، برنامه موشکی، پهپادها، بازیگران غیردولتی، امنیت دریایی و آبراه‌ها را بی‌اساس و بی‌ارزش و برآمده از اهداف و انگیزه‌های سیاسی این کشور‌ها دانست.

کنعانی در پایان تاکید کرد: حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی و دیگر قوانین داخلی آن از جایگاه والای دینی، اخلاقی و انسانی برخوردار بوده و دولت‌هایی که ایران را به رعایت حقوق بشر توصیه می‌کنند، بهتر است مروری بر سوابق سیاه حقوق بشری خود کرده و همچنین به ننگ حمایت از کودک‌کُشی، جنایت جنگی و نسل‌کُشی رژیم صهیونیستی در غزه پایان دهند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *