ایروانی: زمان خلع سلاح رژیم صهیونیستی فرارسیده است

22:43 - 17 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۵۳۴
ایروانی: زمان خلع سلاح رژیم صهیونیستی فرارسیده است
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ضمن تاکید بر اینکه آژانس باید با رویکردی بی‌طرفانه و حرفه‌ای با رژیم صهیونیستی برخورد کند، گفت که اکنون زمان خلع سلاح این رژیم و ایجاد صلح و امنیت در منطقه فرارسیده است.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی ضمن تاکید بر لزوم تهیه گزارش‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه‌تر گفت: انرژی هسته‌ای برای تامین نیاز‌های انرژی کم‌کربن، به‌ویژه در کشور‌های در حال توسعه، حیاتی است. انتقال دانش و فناوری هسته‌ای به این کشورها، طبق اساسنامه NPT و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حیاتی تلقی می‌شود. پادمان‌ها باید از پیشرفت علم و فناوری هسته‌ای، بدون اینکه مانع از حقوق یا حاکمیت کشور‌های NPT شوند، حمایت کنند. بهره‌برداری سیاسی از نگرانی‌های مربوط به اشاعه هسته‌ای برای محدود کردن این حقوق غیرقابل قبول است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، اظهار کرد: نگران‌کننده است که برخی کشور‌ها همچنان کشور‌های درحال‌توسعه را از دسترسی به فناوری هسته‌ای محروم می‌کنند، قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و NPT را نقض می‌کنند، درحالی‌که برخی سخاوتمندانه از رژیم اسرائیل حتی با زرادخانه‌های مخفیانه سلاح‌های کشتار جمعی حمایت می‌کنند. اقدامات قهرآمیز یکجانبه و استاندارد‌های دوگانه به استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و همکاری فنی آسیب می‌رساند.

ایروانی ضمن اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت قوی و مستمری را در تاسیسات هسته‌ای ایران انجام می‌دهد، بیان کرد: انتظار داریم چنین همکاری مستمر و عمیقی که به لطف حسن نیت جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌پذیرد، به رسمیت شناخته شود. همچنین باید تاکید شود که ایران حق دارد از حقوق خود همان‌طور‌که در توافقنامه پادمان جامع (CSA) ما با آژانس در مورد پذیرش بازرسان و سایر موضوعات مرتبط ذکر شده است، استفاده کند. ما رابطه سازنده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیرخانه این نهاد داریم که هدف آن حل‌و‌فصل مسائل باقی‌مانده است.

سفیر ایران در سازمان ملل، افزود: با این حال، بسیار مهم است که تأکید کنیم هنگام پرداختن به برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران، حقایق نباید تحریف یا به صورت انتخابی ارائه شوند. خروج غیرقانونی آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که به نظر می‌رسد برخی کشور‌ها عمداً آن را نادیده می‌گیرند.

وی تصریح کرد: همان‌طور که به‌طور مداوم اشاره کرده‌ایم، باید بین تعهدات قانونی کشور‌های عضو تحت موافقت‌نامه‌های پادمان مربوطه و تعهدات داوطلبانه آن‌ها تمایز واضحی وجود داشته باشد. فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت مربوط به برجام داوطلبانه است و به CSA مرتبط نیست. بنابراین، تلاش مکرر برای ارتباط دادن آن‌ها به موضوعات ادعایی کاملاً بی‌اساس و غیرقابل‌قبول است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل ضمن تاکید بر اینکه تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس به‌طور کامل اعلام و تایید شده است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با بیشترین تعداد بازرسی پادمانی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود، سابقه ستودنی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، گفت: آژانس و جمهوری اسلامی ایران روابط کاری نزدیک در زمینه‌های مختلفی دارند. همان‌طور که آژانس در چندین نوبت راستی‌آزمایی و تایید کرده است، هیچ مدرکی دال بر انحراف نسبت به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران وجود ندارد.

ایروانی در ادامه اظهار کرد: با این حال، بی‌طرفی، استقلال و حرفه‌ای بودن آژانس هرگز نباید در چارچوب تعهدات پادمانی به خطر بیفتد و یا تحت تأثیر برخی قرار گیرد تا همه کشور‌ها از حقوق مندرج در اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی با ارتکاب وحشیانه‌ترین جنایات، فلسطینیان بی‌دفاع را سلاخی می‌کند، گفت: در کنار سایر نقش‌های منفی خود در منطقه، دانشمندان هسته‌ای ما را ترور کرده و نسبت به خرابکاری در تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای ایران اقدام کرده است. این اقدامات تروریستی شنیع باید توسط جامعه جهانی به شدت محکوم شود. این رژیم باید مسئولیت اقداماتش را بپذیرد و با هیچ‌یک از این جنایات نباید مصون از مجازات رفتار کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: همزمان با محکومیت بین‌المللی رژیم اسرائیل برای تهدید به استفاده از تسلیحات هسته‌ای، در بیش از دو ماه گذشته علیه ایران و اخیراً علیه غزه، ما این رژیم را به‌خاطر داشتن سلاح‌های کشتار جمعی و همچنین به‌دلیل تهدید به استفاده از آنان، شدیدا محکوم می‌کنیم.

ایروانی در پایان گفت: رژیم اسرائیل از عضویت در NPT و پایبندی به پادمان‌های جامع آژانس امتناع کرده است. آژانس باید با رویکردی بی‌طرفانه و حرفه‌ای با این رژیم برخورد کند. اکنون زمان خلع سلاح این رژیم و ایجاد صلح و امنیت در منطقه فرارسیده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *