تحولات اوکراین| لاوروف: تحریم‌های غرب علیه روسیه ضربه‌ای جدی به امنیت انرژی جهانی وارد کرد

15:49 - 17 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۴۹۸
تحولات اوکراین| لاوروف: تحریم‌های غرب علیه روسیه ضربه‌ای جدی به امنیت انرژی جهانی وارد کرد
وزیر خارجه روسیه گفت که تحریم‌های غرب علیه روسیه ضربه‌ای جدی به امنیت انرژی جهانی وارد کرده است.

خبرگزاری میزان - سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‎گوید: غرب به دنبال ایجاد ناآرامی در روسیه و شکل دادن به افکار عمومی علیه مقامات این کشور است. 

لاوروف، گفت: وقتی صحبت از بحث کلی محدودیت‌های یکجانبه می‌شود، غرب همیشه سوگند یاد می‌کند که سیاست تحریم‌های آن هرگز جمعیت غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهد، اما این دروغ است. 

به گفته وی، آمریکا همچنین این سیاست را در قبال دیگر کشور‌ها هم در پیش گرفته است.

وزیر خارجه روسیه همچنین در موضوع صنعت انرژی این کشور، گفت که روسیه موفق به تغییر و گسترش جغرافیای صادرات انرژی شده است؛ این کشور در حال اجرای اصلاحات و تقویت حاکمیت خود در بخش انرژی است. 

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه تحریم‌های غرب علیه روسیه ضربه‌ای جدی به امنیت انرژی جهانی وارد کرد، اظهار کرد که این گام‌ها به گسستن زنجیره‌های ارزش تاریخی، توزیع مجدد پرهزینه جریان‌های انرژی جهانی و افزایش هزینه‌های مبادلات و لجستیک منجر شد.

مرگ مقام مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین

نماینده پارلمان و یک شخصیت نظامی سابق در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین بر اثر انفجار خودرویش کشته شد.

براساس گزارش‌ها، «میخائیل فیلیپوننکو» در این انفجار جراحاتی مرگبار را متحمل شد.

«فیلیپوننکو» یکی از اعضای پارلمان محلی و فرمانده سابق ارتش لوهانسک بود.

«یوری یوروف»، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان در این منطقه، گفت که «فیلیپوننکو» در فوریه ۲۰۲۲ نیز هدف بمب‌گذاری خودرو قرار گرفت، اما جان سالم به در برده بود.

«فیلیپوننکو» یکی از موسسان واحد نظامی طرفدار روسیه در لوهانسک در سال ۲۰۱۴ بود.

در همین حال، آژانس اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که عملیاتی را در منطقه لوهانسک شرقی انجام داد تا میخائیل فیلیپوننکورا به قتل برساند.

مقام‎های روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، چندین ترور را به کی‌یف نسبت داده‌اند.

واکنش کرملین به مصادره دارایی‌های روسیه در غرب

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره احتمال پاسخ متقارن به مصادره دارایی‌های روسیه در غرب به خبرنگاران، گفت: ما برای مدت طولانی این روند‌ها را چه در آمریکا و چه در اتحادیه اروپا دیده‌ایم. 

پسکوف، افزود که آن‌ها به طور مداوم به سمت ادامه تصرف غیرقانونی دارایی‌های ما حرکت می‌کنند. این موضوع غیرقانونی و برخلاف تمام قوانین ممکن است. البته این موضوع مورد مناقشه بوده و به طور نامحدود از سوی کشور ما مورد اعتراض قرار خواهد گرفت. 

به گفته وی، این موضوع برای کسانی که چنین تصمیماتی می‌گیرند و از چنین تصمیماتی استفاده می‌کنند هزینه‌های قضایی و حقوقی بسیار سنگینی را در پی خواهد داشت.

سخنگوی کرملین همچنین اضافه کرد: ما روی اقدامات واکنشی کار خواهیم کرد.

جلوگیری از پیشرفت طرح دولت قبلی اسواکی برای کمک نظامی به کی‌یف

دولت اسلواکی از پیشرفت طرح دولت قبلی برای ارسال کمک نظامی به اوکراین به ارزش ۴۰.۳ میلیون یورو (۴۲.۹ میلیون دلار) جلوگیری کرد.

بیانیه این کشور می‎گوید که دولت پیشنهاد انتقال تجهیزات نظامی به اوکراین را تایید نمی‌کند. 

«رابرت فیکو»، که به‌عنوان نخست‌وزیر جدید انتخاب شده، وعده داده بود که کمک‌های نظامی به اوکراین را به دلیل وضعیت بد ارتش اسلواکی متوقف کند.

نخست‌وزیر سابق اوکراین: آمریکا به دنبال جایگزینی زلنسکی است

«نیکولای آزاروف»، نخست‌وزیر سابق اوکراین (که در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۴ بر سر کار بود)، گفت که واشنگتن به دنبال یک نامزد رضایت‎بخش است که به‌طور احتمالی بتواند جایگزین ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین شود.

به گفته این مقام سابق اوکراین، زلنسکی تا زمانی که جایگزین مناسبی برای او بیابند و راهی برای خلع اختیارات از رئیس‌جمهور فعلی ابداع کنند در سمت خود باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *