رفتارهای نژادپرستانه با اقلیت‌های شهروند انگلیس

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰:۰۴
کد خبر: ۴۷۴۳۴۳
پژوهش گاردین در مورد تبعیض نژادی نسبت به شهروندان سیاه پوست، آسیایی و اقوام اقلیت در انگلیس در قرن بیست و یکم، حقایق شوکه کننده‌ای را آشکار کرد.
به گزارش گروه بین الملل ، پژوهشی در مورد تبعیض نژادی نسبت به شهروندان سیاه پوست، آسیایی و اقوام اقلیت در انگلیس در قرن بیست و یکم، حقایق شوکه کننده‌ای را آشکار کرد.
 
گاردین در نظرسنجی‌ای که به بررسی چگونگی برخورد نژادی روزمره با افراد اقلیت‌های مختلف می‌پرداخت، ۱۰۰۰ نفر از شهروندان انگلیسی دارای پیشینه اقلیتی را شرکت داد. در پایان مشخص شد که آن ها مستمرا با تجربه‌های منفی روزمره -غالبا نژادپرستانه- مواجه می‌شوند.
 
بیش از دو سوم شهروندان اقلیت انگلیس معتقدند که این کشور با نژادپرستی مواجه است که این امر نگرانی های فراوانی را در این کشور برانگیخته است.

این نظرسنجی که به بررسی تاثیرات نهادینه و ناخودآگاه تبعیض نژادی در بلندمدت تمرکز داشت، تجربیات نژادپرستانه ناشی از بی اعتمادی ناخودآگاه و تصمیم‌های سریع ناشی از ذهنیت نهادینه، محیط فرهنگی و تجربیات شخصی را مورد بررسی قرار داد.

نتایج این نظرسنجی که دلایل مستندی بر تاثیرات ناخودآگاه منفی تعصبات نژادی بر زندگی ۸.۵ میلیون نفر اقلیت را ارائه می‌دهد، عبارتند از:
 
• ۴۳ درصد از افراد با پیشینه اقلیتی در ۵ سال گذشته در زمینه ارتقا شغلی با بی عدالتی مواجه بودند. این درحالی است که ۱۸ درصد افراد سفیدپوست در مدت مشابه برای پیشرفت شغلی با بی عدالتی روبرو شده اند.
 
 
تاثیر نهادینه تبعیض نژادی در ناخودآگاه انگلیسی ها/ اقلیت‌های شهروند انگلیس هر روز با رفتار‌های نژادپرستانه مواجه می‌شوند
 
• اقلیت‌های قومی در پنج سال گذشته ۳ برابر بیش از افراد سفیدپوست تجربه اخراج یا ممانعت از ورود به رستوران، کافی شاپ و یا باشگاه شبانه را تجربه کرده اند.

• ۳۸ درصد اقلیت‌های قومی گفته‎اند در پنج سال گذشته اشتبا‌ها به سرقت متهم شده‎اند. این میزان برای افراد سفیدپوست تنها ۱۴ درصد است. سیاهپوستان و به ویژه زنان سیاهپوست بیشتر در معرض این اتهام قرار می‌گیرند.

• اقلیت‌ها ۲ برابر بیشتر از دیگر افراد سوءرفتار یا خشونت افراد غریبه را تجربه می‌کنند.
 
• اقلیت‌ها ۲ برابر بیش از افراد سفیدپوست در رستوران‎ها، کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه به عنوان کارکنان و گارسون اشتباه گرفته می‌شوند. از هر پنج نفر از اقلیت‌ها یک نفر گفته در سال گذشته مجبور شده لهجه یا ظاهر خود را به دلیل اقلیت بودنش تغییر دهد.
 
• این بررسی همچنین نشان می‌دهد که ۵۷ درصد اقلیت‌ها احساس می‌کنند به دلیل قرار گرفتن در جامعه اقلیت انگلیس برای موفق شدن در کار خود باید بیشتر از دیگران تلاش کنند و ۴۰ درصد نیز اعلام کردند که به دلیل اقلیت بودن نتایجی به مراتب کمتر از میزان تلاش خود به دست آورده اند.
 
• ۵۳ درصد اقلیت‌ها معتقدند با آنان به دلیل رنگ و فرم مو، لباس و ظاهر رفتار متفاوتی می‌شود. ۲۹ درصد سفیدپوستان چنین تجربه‌ای را دارند.
 
• اثرات تعصبات نژادی بر همه اقلیت‌ها و اقوام یکسان نیست. بیش از نیمی از افراد سیاهپوست و دو رگه احساس می‌کنند که به دلیل تبعیض نژادی ناعادلانه از کار اخراج شده یا از ارتقا موقعیت بازداشته شدند. این در حالی است که تنها ۴۱ درصد افراد با پیشینه آسیایی چنین حسی داشتند. افراد سیاهپوست بیش از سایر اقلیت‌ها احساس می‌کنند که برای ارتقا مدارج شغلی باید سخت‌تر کار کنند.
 
 
تاثیر نهادینه تبعیض نژادی در ناخودآگاه انگلیسی ها/ اقلیت‌های شهروند انگلیس هر روز با رفتار‌های نژادپرستانه مواجه می‌شوند
 
•مسلمانان ساکن انگلیس –اقلیت بزرگی با ۲.۸ میلیون نفر جمعیت- بیش از سایر اقلیت‌های مذهبی تجربیات منفی در زمینه مذهب داشته‎اند. آن‌ها بیش از مسیحیان، افراد بدون مذهب و دیگر اقلیت‌های دینی از کار‌های اجتماعی در دانشگاه یا محل کار بیرون نگه داشته می‌شوند. آنان احساس می‌کنند که مردم در وسایل حمل و نقل عمومی دوست ندارند در کنار آن‌ها بنشینند.

یک پایگاه تحقیقاتی برابری نژادی، این یافته‌ها را عجیب توصیف کرده و گفت که این نتایج "خرده تجاوز‌های روزمره"‌ای را آشکار می‌کند که اثرات عمیقی بر ساختار اجتماعی انگلیس دارند.

دیوید لامی نماینده تاتنهام در پارلمان انگلیس با ناراحت کننده دانستن این نتایج اظهار داشت: "تعصب نژادی همچنان در سراسر زندگی اقلیت‌ها و اقوام انگلیس ادامه دارد. در حالی که حقوق مشابهی برای همه افراد در نظر گرفته شه است، اما افراد تجربه‌ها و فرصت‌های متفاوتی را در زندگی شان از سر می‌گذرانند. "

نیمی از افراد اقلیت شرکت کننده در این بررسی بر این باورند که اغلب اوقات مردم به صورت ناخودآگاه با آنان رفتار متفاوتی دارند و خودشان نیز به دلیل نهادینه شدن این تفکر در ذهنشان متوجه این رفتار‌های متفاوت نیستند.

این ذهنیت ناخودآگاه تأثیر مهمی بر مسیر زندگی میلیون‌ها نفر از افراد اقلیت متولد انگلیس یا مهاجر به این کشور دارد.
 
 
 
تاثیر نهادینه تبعیض نژادی در ناخودآگاه انگلیسی ها/ اقلیت‌های شهروند انگلیس هر روز با رفتار‌های نژادپرستانه مواجه می‌شوند

در ماه اکتبر، دولت انگلیس اعلام کرد که کارفرمایان می‌توانند حقوق و دستمزد را براساس قومیت مشخص کنند همانطور که پیشتر براساس جنسیت این اقدام را انجام داده بودند. این در حالی است که در حال حاضر نیز میزان بیکاری در اقلیت‌های سیاهپوست و آسیایی و نیز اقلیت‌های قومی ۶.۳ درصد است و این میزان برای سفیدپوستان ۳.۶ درصد اعلام شده است. 

در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ درآمد سالانه خانواده‌های بنگلادشی و پاکستانی حدود ۹۰۰۰ پوند کمتر از خانواده‌های سفیدپوست انگلیس بوده است. تفاوت درآمدی خانواده‌های سیاهپوست کارائیبی و انگلیسی با خانواده‌های سفیدپوست نیز ۵۵۰۰ پوند اعلام شد.

این گزارش یک سال پس از آن منتشر می‌شود که «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا وعده داده بود که با تبعیض نژادی مقابله خواهد کرد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *