ایران دخالت در حمله‌ علیه نیرو‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق را رد کرد

8:05 - 17 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۳۴۸
ایران دخالت در حمله‌ علیه نیرو‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق را رد کرد
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همه ادعا‌های آمریکا را در نامه به شورای امنیت بی‌اساس دانسته و گفت که جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیرو‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق دخالت نداشته است.

خبرگزاری میزان - امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس شورای امنیت، نوشت: نامه حاضر در پاسخ به نامه مورخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۳ نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل خطاب به رئیس شورای امنیت (S/۲۰۲۳/۸۱۳) که در آن ادعا‌های اثبات‌نشده و بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده، تهیه شده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: تمامی ادعا‌های مورد اشاره در نامه فوق بی‌اساس بوده و قاطعانه رد می‌شود؛ جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیرو‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق دخالت نداشته است.

سفیر ایران در سازمان ملل، گفت: تلاش آمریکا برای استناد و تکیه بر حق دفاع از خود طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل برای مشروعیت بخشیدن به اقدام‌های نظامی غیرقانونی خود با هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در سوریه فاقد مبنای قانونی و اعتبار بوده و تفسیر خودسرانه و نادرستی از ماده ۵۱ منشور است؛ هدف واضح از چنین ادعا‌های بی‌اساس، توجیه نقض مستمر قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل توسط آمریکا در داخل خاک سوریه است؛ براساس قوانین بین‌المللی، یک کشور اشغالگر حق ندارد به حق دفاع از خود به‌عنوان توجیهی معتبر برای اقدام‌های غیرقانونی در قلمرو تحت اشغال خود متوسل شود.

ایروانی، یادآور شد: نماینده دائم جمهوری عربی سوریه در سازمان ملل بار‌ها مخالفت شدید خود را با ادامه حضور غیرقانونی نیرو‌های نظامی آمریکا در خاک سوریه اعلام کرده و آن را نقض آشکار قوانین بین‌المللی و بی‌اعتنایی آشکار به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه دانسته است؛ جمهوری عربی سوریه بار‌ها از آمریکا خواسته تا به اشغال و حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل، تاکید کرد: آمریکا باید اقدام‌های غیرقانونی خود را متوقف کرده و به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که تمامی کشور‌های عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌داند، پایبند باشد؛ این به نفع صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

ایروانی در پایان تصریح کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه کاملا قانونی و در پاسخ به درخواست رسمی دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم است؛ ایران بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر احترام به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه تاکید می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *