معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور:

بخش خصوصی برای حضور در بازار‌های جهانی برنامه‌ریزی کند

12:26 - 10 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۲۲۵۸
دسته بندی: سیاست ، عمومی
بخش خصوصی برای حضور در بازار‌های جهانی برنامه‌ریزی کند
معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور گفت: دولت مردمی در عرصه داخلی و خارجی گام‌های موثری در تسهیل و رشد و رونق فعالیت تولید کنندگان و فعالان بخش خصوصی برداشته است.

خبرگزاری میزان - سید محمد حسینی قبل از افتتاح بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی در جمع فعالان این حوزه و اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک گفت: صنعت کاشی و سرامیک ضمن اینکه نقش مهمی در چرخه اقتصادی کشور دارد بخاطر اینکه با هنر و ذوق و قریحه ایرانی آمیخته شده، مورد پسند و اقبال مردم در ده‌ها کشور دنیا قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: هنر از دیرباز و بویژه از دوره اسلامی سبب جذابیت، رشد و شکوفایی قابل توجهی رشته‌های گوناگون از جمله معماری، خوشنویسی، نقاشی، قالیبافی، گلدوزی، سفالگری و کاشی و سرامیک شده و تجلی توحید و معنویت را می‌توان در هنری که در گنبد، مناره، محراب، کتیبه‌ها و نقوش بکار رفته در مساجد و بنا‌های تاریخی مشاهده کرد.

وی با اشاره به تاثیر ژرف و ماندگار هنر گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که یک ایده، تفکر و اندیشه اگر در قالب جذاب هنر ارایه شود دلنشین و ماندگار خواهد بود و در این راستا فعالان عرصه کاشی و سرامیک برای رشد و رونق بیشتر تولیدات خود باید از ظرفیت هنرمندان و طراحان بیش از پیش استفاده کنند.

معاون رئیس‌جمهور ارتباط صنعت کاشی و سرامیک با علم و فناوری را در راستای تاکید دولت مبنی بر ارتباط صنعت و دانشگاه حائز اهمیت دانست و گفت: دولت در برنامه ۵ ساله هفتم بر مهارت آموزی به دانش آموزان و دانشجویان توجه جدی داشته است و بی تردید شکل گیری ارتباط دوسویه در این رابطه می‌تواند در آینده این صنعت و هم برای اشتغال جوانان مفید باشد.

وی اهتمام دولت برای ساخت مسکن و این‌که «تاکنون زمین رایگان برای ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی تامین شده است» را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: این اقدام دولت در بخش‌های مختلف صنعت کشور از جمله بخش کاشی و سرامیک رونق مضاعفی ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: دولت همچنین اقدامات مبنایی و پایدار برای رشد صنعت و حمایت از تولید را در دستور کار قرار داده است، از جمله فعال کردن دیپلماسی اقتصادی و اجرای توافقات و اسناد امضا شده با کشور‌های مختلف و نیز استفاده از ظرفیت عضویت در سازمان شانگ‌های و گروه قدرت‌های نوظهور اقتصادی بریکس را با قوت ادامه می‌دهد که بی تردید فرصت‌های مغتنمی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله صادرات کالا‌های ایرانی و بازاریابی‌های جدید محسوب می‌شود.

حسینی لزوم برنامه ریزی فعالان بخش خصوصی برای حضور موثر و فعال در بازار‌های جهانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک که خاک رس و مواد معدنی است در داخل کشور وجود دارد باید تلاش کرد با مدیریت قوی و کاهش هزینه ها، در عرصه رقابت در بازار‌های مختلف جهانی وارد شد و نقش آفرینی کرد.

وی بر حمایت دولت از فعالان اقتصادی و تولید کنندگان بخش خصوصی تاکید کرد و اظهارداشت: اینکه رئیس جمهور ساعت‌ها با فعالان و کارآفرینان بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی بخش خصوصی جلسه می‌گذارد و برای رفع مشکلات و گره گشایی از مشکلات آنان ضرب الأجل تعیین می‌کند اقدام کم سابقه و ارزشمندی است و نشان دهنده اهتمام و حمایت همه جانبه دولت از بخش خصوصی است. دولت همچنین با اشراف به مشکلات دیوانسالاری اداری مصمم است مشکلات این عرصه را برطرف و مسیر فعالیت تولیدکنندگان را تسهیل و هموار سازد.

وی همچنین برگزاری نمایشگاه در فضای نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب را اقدامی پسندیده و مفید توصیف کرد و گفت: این نمایشگاه با هدف کاهش ترافیک و تسهیل رفت و آمد مردم و صرفه جویی در وقت و انرژی احداث شده است و از استاندارد‌های خوبی در برگزاری نمایشگاه برخوردار است و بنای دولت نیز حمایت و تقویت فعالیت نمایشگاه بین المللی است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حضور در نمایشگاه، فرصت مناسبی است که شرکت‌های داخلی و خارجی و صادرگنندگان، محصولات خود را در آن به نمایش بگذارند البته در کنار این باید به حضور درنمایشگاه‌های بین المللی در کشور‌های مختلف و نیز برپایی نمایشگاه در سطح استان‌ها اهتمام داشت.

 معاون رئیس جمهور در امورمجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایات جنگی صهیونیست‌ها علیه مردم بی دفاع و مظلوم غزه و فلسطین گفت: صهیونیست‌ها بی رحمانه و در نهایت ددمنشی و در سایه حمایت آمریکا و برخی دولت‌های غربی مشغول ارتکاب جنایت جنگی هستند. رژیم صهیونیستی در عرصه نبرد نظامی، اطلاعاتی و افکارعمومی جهان شکست خورده است لذا سران آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان با حمایت همه جانبه از قتل عام مردم غزه می‌خواهند رژیم صهیونیستی و نتانیاهو را تقویت کرده و سرپا نگه دارند، ولی این آغاز اضمحلال اسرائیل خون آشام است، چون ظلم و جنایت دوام ندارد. اگر چه دولت‌های غربی از جنایت رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند، ولی ملت‌ها بیدار شده و با شرکت در تظاهرات گسترده این جنایت‌ها را محکوم و از مردم فلسطین حمایت می‌کنند.

در این مراسم صفدری زاده رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک نیز در سخنانی ضمن محکوم کردن وحشی گری رژیم صهوینیستی در کشتار مردم مظلوم غزه، گفت: ضمن انزجار و نفرت خود از وحشی گری‌های رژیم صهونیستی، برای هر نوع کمک به مردم مصیبت زده و غم زده فلسطین اعلام آمادگی می‌کنیم و امیدواریم تحلیل رهبر معظم انقلاب در نابودی رژیم صهیونیستی هر چه زودتر محقق شود.

وی همچنین با اشاره به رشد صنعت کاشی و سرامیک کشور در دوران پس از انقلاب اسلامی گفت: سال ۵۷ واحد تولید مهمی در کشور وجود نداشت، اما امروز در سایه حمایت‌های نظام اسلامی، از کشور‌های مهم و مدعی در حوزه تولید کاشی و سرامیک در دنیا هستیم و امیدواریم با اهتمام دولت مردمی در استفاده از توان بخش خصوصی و توجه به مشارکت دادن آن‌ها در تصمیم گیری ها، این صنعت هرچه بیشتر توسعه پیدا کند.

به مناسبت سالروز حمله تروریستی به شاهچراغ، بیست و هشتمین نمایشگاه کاشی و سرامیک به دست آرتین سرایداران که در این حمله تروریستی پدر، مادر و برادرش به شهادت رسیده بودند افتتاح شد.

حسینی همچنین از بخش‌های مختلف این نمایشگاه بازدید و در گفتگو با تولیدکنندگان و فعالان تولید کاشی و سرامیک از نزدیک در جریان ظرفیت‌ها این حوزه و دغدغه‌های آنان قرار گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *