افزایش ۲۲۰ درصدی بارش‌ها/ اعلام جزئیات تغییر قبوض برق

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶:۱۱
کد خبر: ۴۷۴۱۶۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر نیرو گفت: تا ۱۶ آذر در کل کشور میانگین بارش ۸۵ میلی متر بوده و در مقایسه با سال گذشته ۲۲۰ درصد افزایش یافته است.
به گزارش گروه اقتصاد ، رضا اردکانیان با بیان اینکه سال آبی از ابتدای مهر آغاز و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد بیان کرد: میزان بارش‌ها در مقایسه با میانگین دراز مدت کشور که ۴۵ میلی متر بوده ۸۵ درصد افزایش یافته است.

وی در ادامه افزود: البته سازمان هواشناسی در عین حال که پاییز خوبی را از نظر بارش‌ها پیش بینی کرده است، اما اعلام کرده زمستان پربارش نخواهد بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: در هر حوزه آبریزی اگر خشکسالی شود خاک مقدار زیادی از رطوبت خود را از دست می‌دهد و اگر بارش در سال‌های بعد مناسب باشد تا مدتی آب قابل توجهی تولید می‌شود، زیرا مقدار زیادی آب جذب خاک می‌شود.

اردکانیان گفت: امیدوارم بارش‌ها به صورت برف باشد، اما وزارت نیرو سال آبی ۹۸-۹۷ را متناسب با سال گذشته در نظر گرفته است تا غافلگیری برای ما ایجاد نشود.

وی افزود: از مردم برای همکاری در مصرف آب و برق قدردانی می‌کنیم و تابستان ممتازی از نظر مصرف داشتیم.

وزیر نیرو عنوان کرد: ورودی آب سد‌ها تا کنون دو برابر مدت مشابه سال گذشته است.

اردکانیان توضیح داد: حتما باید روش مصرف در آب کشاورزی تغییر کند و کشت‌ها باید الگوی مناسبی داشته باشد که اگر دچار خشکسالی شدیم جامعه تحت تنش قرار نگیرد.

وی ادامه داد: برنامه‌های تشویقی برای تعداد کمی از مصرف کنندگان که درصد بالایی از مصرف را به خود اختصاص داده اند داریم که به جمع خشک مصرف‌ها بپیوندند.

وزیر نیرو افزود: حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی و ۶ تا ۷ میلیارد متر مکعب در بخش خانگی آب مصرف می‌شود.

اردکانیان گفت: می‌گویند به جای پرداختن به آب شرب مسئله آب مصرفی کشاورزی را پیگیری کنید، اما کشاورزی را می‌توان در مناطقی محدود یا جابه جا کرد، اما مناطق جمعیتی ما مناطق مستقر هستند و جمعیت را نمی‌توان جا به جا کرد.

وی اظهار کرد: آب شهر‌ها باید تامین شود و اکنون همه ظرفیت‌ها را در این زمینه به کار بردیم.

وزیر نیرو افزود: یک میلیارد و چند صد میلیون متر مکعب آب برای شهر تهران تامین می‌شود، اما بیش از این امکان تهیه آب نیست.

اردکانیان بیان کرد: آب عرصه چند انضباطه و میان بخشی است است و همه دستگاه‌ها باید برای مصرف بهینه آن همکاری کنند.

وی تصریح کرد: باید ساز و کار‌های عرصه آب تهیه شود که یکی از آن‌ها موضوع استقرار جمعیت است و شهرداری‌ها باید به این مسئله توجه داشته باشند.

وزیر نیرو با بیان اینکه ۵۷ درصد مشترکان زیر الگوی مصرف و فقط ۳۴ درصد آب از میزان آب را مصرف می‌کنند افزود: سیستمی برای شهروندان کم مصرف طراحی شده است که آن‌ها مبلغی را که صرفه جویی کرده اند دریافت کنند.

اردکانیان با اشاره به اینکه بهای آب در کشور فوق العاده ارزان است گفت:۴۳ درصد مشترکان آب مصرف بالای الگو دارند و حتی چند برابر الگو مصرف می‌کنند.

وی اظهار کرد: بابت یک لیتر آب با کیفیت در شبکه در شهر‌ها حدود پنج ریال و در روستا‌ها حدود دو ریال دریافت می‌شود.
وزیر نیرو گفت: با تعرفه‌های جدید هیچ تغییری در قبض برق ۷۵ درصد مشترکان ایجاد نمی‌شود و برای پرمصرف‌ها نیز مسیر برای اصلاح مصرفشان باز است.

اردکانیان گفت: با تعرفه‌های افزایشی برای پر مصرف‌ها درآمد‌های وزارت نیرو نیز در بخش برق کاهش می‌یابد، زیرا برای کم مصرف‌ها تشویق‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: با اعمال تعرفه‌های جدید نیاز به سرمایه گذاری‌های سنگین برای ساخت نیروگاه‌ها کاهش می‌یابد.

وزیر نیرو توضیح داد: سالانه باید چند هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازیم تا ۷ درصد افزایش مصرف برق جبران شود.

اردکانیان گفت: تعرفه‌های جدید برای چهار ماه خرداد، تیر، مرداد و شهریور اعمال می‌شود.

وی افزود: تفاوت اوج بار مصرف ۲۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات است که بیشتر به دلیل استفاده از دستگاه‌های سرمایشی است.
وزیر نیرو گفت: سالانه ۸۵۰ هزار کولر گازی وارد کشور می‌شود که ۷۰ درصد آن‌ها غیر استاندارد و قاچاق است و حدود سه هزار مگاوات برای این دستگاه‌ها افزایش مصرف داریم.

اردکانیان یادآور شد: تا پایان آذر افزایش تعرفه پرمصرف‌ها تصویب می‌شود و همراه قبض برق یک قبض مجازی ارسال خواهد شد که به مشترک اعلام می‌شود اگر در خرداد ۹۸ مصرف برق به اندازه خرداد ۹۷ باشد رقم مصرف افزایش خواهد یافت.

وی عنوان کرد: اگر درجه دستگاه‌های سرمایشی در تابستان از ۱۸ درجه روی ۲۴ درجه تنظیم شود ۳۰ درصد مصرف برق کاهش می‌یابد.

وزیر نیرو گفت: رقمی که مردم ایران برای مکالمات می‌پردازند ۸۳ هزار میلیارد تومان در سال است در حالی که کل پول آب و برقی که پرداخت می‌شود کمتر از ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

اردکانیان گفت: اکنون گرفتار قیمت تمام شده و درآمد‌ها هستیم و به بخش خصوصی بدهکاریم.

وی عنوان کرد: سرمایه گذاری‌های سنگین انجام می‌دهیم که نیروگاه داشته باشیم و پرمصرف‌ها از این یارانه عظیم استفاده می‌کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: ​البته پرمصرف‌ها فقط در بخش خانگی نیستند.

وی افزود: در پی سطحی از عدالت اجتماعی به نفع اقشار محروم کشور هستیم و بر این اساس باید در بهای حامل‌های انرژی تغییری ایجاد شود.

اردکانیان اظهار کرد: ۳۳۴ شهر کشور با جمعیت ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تحت تنش آبی قرار دارند و منابع و مصارف در این زمینه سر به سر شده است، اما در دولت برنامه ریزی کرده ایم تا سال ۱۴۰۰ شهر تحت تنش نداشته باشیم.

وزیر نیرو افزود: این طرح در شورای عالی آب ارائه و کارگروهی ایجاد شده است که ۴ وزارتخانه عضو آن هستند و لایحه بودجه ۹۸ نیز چارچوب‌های اصلی آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه اگر در جایی با کمبود آب روبرو باشیم دولت موظف است آب را تامین کند گفت: منابع خوبی از جمله آب‌های آزاد در شمال و جنوب کشور برای شیرین کردن داریم

اردکانیان ادامه داد: اگر توجیح اقتصادی داشته باشد نمک حاصل از شیرین کردن آب دریا را به جای بازگرداندن آب شورتر به دریا به صورت جامد استخراج می‌کنیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: اگر اطمینان داشته باشیم که در منطقه آب درست مصرف می‌شود تامین آب شرب برای آن منطقه ضروری است، اما اگر اطمینان وجود نداشته باشد سرمایه گذاری در آن منطقه مانند آب ریختن در مشک سوراخ است و این ما را دچار مشکل بیشتر می‌کند.

وی افزود: هیچ طرحی را بدون مجوز و در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی آغاز نمی‌کنیم.

اردکانیان گفت: بر اساس تاکید رئیس جمهور درباره استفاده از آب‌های ژرف اکنون در یک مورد که به چاه زابل معروف است متمرکز شده ایم و تا عمق بیش از دو هزار متری حفاری و نمونه برداری کرده ایم.

وزیر نیرو گفت: آب به دست آمده از نظر کیفیت و شاخصه‌های دیگر باید آزمایش شود و اکنون این آب از نظر کیفیت در داخل و درباره بقیه موارد در آزمایشگاه‌های مطرح جهان آزمایش می‌شود که هنوز پاسخ آن آماده نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه برداشت از آب‌های ژرف کاری علمی است باید در فضای آرام پیش برود.

اردکانیان تاکید کرد: توجه به منابع آبی نباید ما را از اصلاح الگوی مصرف غافل کند.

وزیر نیرو گفت: مسئله اب را نباید تقسیم کنیم و هر دستگاهی یک تکه را بر دارد و به بقیه کاری نداشته باشد.

وی افزود: برنامه سه ساله‌ای داریم که کشاورزان در مناطق کم آب اقدام به کشت برنج نکنند.

اردکانیان یاد آور شد: در نیمه تابستان امسال به فکر تابستان سال آینده بودیم و در باره آن برنامه ریزی دقیق کرده ایم.

وزیر نیرو ادامه داد: هشت هزار مگاوات کمبود برق برای تابستان ۹۸ داریم و برای جبران آن ۵ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه جدید می‌سازیم و سه هزار مگاوات نیز با مدیریت مصرف جبران می‌شود.

وی اضافه کرد: ۱۱ برنامه اجرایی برای کاهش سه هزار مگاوات مصرف برق از جمله تعویض پنج میلیون لامپ فلورسنت خانگی و ۱۰ میلیون از این نوع لامپ در شهر‌ها با لامپ‌های ال‌ای دی، سرویس پنج میلیون کولر آبی و یک میلیون کولر گازی و افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها داریم.

اردکانیان گفت: در حالی که در ۴۰ سال گذشته جمعیت کشور ۳ برابر شده ظرفیت نصب شده ۱۱ برابر افزایش یافته است.

وزیر نیرو تصریح کرد: اگر قطعه‌ای را وارد می‌کنیم ممکن است ساخت آن در داخل توجیح اقتصادی نداشته باشد.

وی گفت: همه فشار‌ها به جمهوری اسلامی ایران به دلیل مقابله با بهره ور شدن کامل ظرفیت منابع انسانی است، زیرا اگر ظرفیت انسانی کشورمان مدیریت شود نه تنها کشور بلکه منطقه آباد خواهد شد.

اردکانیان توضیح داد: تا پایان برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده است پنج هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر ایجاد کنند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در انرژی باد ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده است گفت: پهنه‌های گسترده‌ای نیز درباره انرژی خورشیدی داریم.

وی تاکید کرد: با افزایش نرخ ارز شیب سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر کاهش یافت، اما اکنون با تمهیداتی که اندیشیده شده است در حال بازگشت به شیب مثبت در این زمینه هستیم.

اردکانیان درباره کار کمیسیون مشترک همکاری‌های مشترک ایران و روسیه گفت: وزارت نیرو نقش موثری در کم کردن فاصله سطح همکاری‌های اقتصادی و روابط سیاسی دو کشور دارد.

وزیر نیرو بیان کرد: زمینه‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط ایران و روسیه وجود دارد.

وی اظهار کرد: اکنون که در شرایط تحریم‌های غیر قانونی آمریکا هستیم و روسیه نیز مشمول تحریم‌های تحمیلی برخی کشور‌های غربی شده است فرصتی برای باز شدن عرصه‌های گوناگون همکاری با روسیه داریم.

اردکانیان افزود: روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان اتحادیه اقتصادی اورآسیا را شکل داده اند و از طرف آن‌ها برای پیوستن ایران به این اتحادیه ابراز علاقه شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما نیز علاقه داریم به این اتحادیه بپیوندیم گفت: پیوستن ایران به اتحادیه اورآسیا در مراحل تصویب و این موضوع در روسیه تصویب شده است.

وی بیان کرد: روسیه بازار ۱۵۰ میلیون نفری دارد و می‌خواهد سالانه ۸۰ میلیون متر مربع ساخت و ساز کند که ظرفیت خوبی برای مهندسان و پیمانکاران ایرانی است.

اردکانیان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران جزو معدود سازندگان توربین‌های گازی در جهان است در حالی که روس‌ها این توربین‌ها را نمی‌سازند و از ایران خواسته اند در این زمینه به روسیه کمک کند.

وزیر نیرو افزود: در دو ماه اخیر با پشتیبانی وزارت امور خارجه کشورمان نقشه راهی را برای توسعه روابط اقتصادی ایجاد کرده ایم و زمینه‌های کار مشخص شده است.

وی گفت: اوایل اسفند اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در تهران برگزار می‌شود و ۱۰ کارگروه مشترک در زمینه‌های حمل و نقل، انرژی، بانکی، گردشگری، کشاورزی و استاندارد سازی ایجاد شده است.

اردکانیان افزود: کنفرانس همکاری‌ها بین استان‌های ایران و جمهوری‌های قفقاز شمالی نیز با اختلاف یکی دو روز از اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در کشورمان برگزار می‌شود.

وزیر نیرو تصریح کرد:​ از خط اعتباری پنج میلیارد دلاری روسیه ساخت نیروگاه هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک را آغاز کرده ایم و خط ریلی گرمسار اینچه برون نیز از این خط اعتباری استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: بخش تولید داروی کشورمان فرصت مناسبی برای حضور در بازار داروی روسیه را دارد، زیرا این کشور سالانه ۲۰ میلیارد دلار دارو وارد می‌کند ایران باید بخشی از این بازار باشد.

اردکانیان گفت: وزارت نیرو در پی یکسان سازی برق کشورمان با روسیه است، زیرا از نظر کیفیت به شبکه قوی تری وصل می‌شویم و از نظر کنترل فرکانس بهره می‌بریم.

وزیر نیرو بیان کرد: ظرفیت نصب شده ما ۸۰ هزار مگاوات است در حالی که روسیه سه برابر ما ظرفیت نصب شده دارد.

وی گفت: از طریق ارمنستان و گرجستان یا آذربایجان می‌توانیم به خطوط شبکه برق روسیه وصل شویم.

اردکانیان افزود: ​در این ماه اجلاسی در سطح معاونان وزیران نیروی روسیه و آذربایجان در تهران برای ایجاد مقدمات فنی کار برگزار می‌شود.

وزیر نیرو اظهار کرد:​ بحث استفاده از پول ملی در مبادلات دو جانبه مطرح است و جلسات بین کارشناسان دو طرف در این زمینه وجود داشته است.

وی بیان کرد: اخیراً رئیس کل بانک مرکزی کشورمان با همتای روسی خود دیدار داشته است.

اردکانیان گفت:​ استفاده از پول ملی بستر همکاری در اتحادیه اقتصادی اورآسیا خواهد بود و چارچوبی است که همه فعالیت‌ها را در خود جای می‌دهد.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: استفاده از پول ملی در مبادلات دو جانبه در دیدار با رئیس دومای روسیه مطرح و تا پایان سال به سرانجام مناسبی می‌رسد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *