مخبر: ایران و بلاروس می‌توانند نیاز‌های متقابل خود را تامین کنند

19:25 - 25 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۷۶۹
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
مخبر: ایران و بلاروس می‌توانند نیاز‌های متقابل خود را تامین کنند
معاون اول رئیس جمهور در نشست خبری با نخست وزیر بلاروس روابط و مواضع دو کشور در نهاد‌های بین المللی و در قبال موضوعات و مسائل منطقه‌ای را مشترک و بسیار به هم نزدیک دانست و بر لزوم یافتن اشتراکات و راهکار‌های دو جانبه برای تقویت مناسبات اقتصادی در شرایط تحریم‌های ظالمانه کشور‌های غربی تاکید کرد. 

خبرگزاری میزان – بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، محمد مخبر عصر امروز سه شنبه در نشست خبری معاون اول رئیس جمهور با نخست وزیر بلاروس گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه پیشرفت‌های قابل توجه‌ای در بخش‌های مختلف داشته است و اگر تحریم‌ها نبود نمی‌توانستیم به این حجم از دستاورد‌ها و خودکفایی برسیم.

وی گفت: ما همیشه دنبال رفع تحریم‌ها بوده ایم، اما کشور را نیز بدون توجه به تحریم‌ها اداره کردیم و جمهوری اسلامی ایران توانسته است به پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های علمی، تکنولوژیکی، صنعتی و نفت و گاز دست یابد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای همکاری بین ایران و بلاروس، خاطرنشان کرد: ایران و بلاروس می‌توانند نیاز‌های متقابل خود را تامین کنند.

وی همچنین به دیدار خود با رئیس جمهور بلاروس و گفتگو‌های مختلف در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور اشاره و تاکید کرد: در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، بحث و تبادل نظر شد و طرفین بر پایان دادن به کشتار مردم مظلوم و بی گناه غزه و بازگشایی در مسیر امدادرسانی تاکید کردند.

وی با بیان اینکه در دیدار‌های دو جانبه و هیات‌های عالی رتبه دو کشور در خصوص پیگیری تفاهمات و اسناد همکاری امضا شده بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد، ادامه داد: سفر رئیس جمهور بلاروس نقطه عطفی در روابط سی ساله دو کشور بود.

وی با قدردانی از نخست وزیر بلاروس برای تاکید بر اجرای هرچه سریعتر تفاهمات دو کشور افزود: فعال‌تر شدن بخش خصوصی دو کشور از تصمیمات مهم این سفر بود که در این راستا مباحث تهاتر کالا، استفاده از ارز‌های ملی دو کشور و توسعه روابط برای تسهیل تردد اتباع دو کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و توافقات انجام شده برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد با این اتحادیه و با توجه به عضویت بلاروس در این اتحادیه، بر استفاده از ظرفیت این اسناد برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید شد.

مخبر با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته اسناد مهمی همچون نقشه راه جامع همکاری‌های دو جانبه و تفاهم نامه تهاتر کالا با کشور بلاروس به امضا رسیده است، ادامه داد: در خصوص همکاری مشترک شرکت‌های بلاروسی با شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف اقتصادی، تجاری، صنعتی، انرژی، کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.

نخست وزیر بلاروس نیز در این نشست خبری به سی سالگی روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با اقتصاد قوی، پیشرو و دارای ظرفیت‌ها و منابع غنی با وجود تحریم‌ها راه موفقی برای توسعه اقتصادی بویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته طی کرده است.

وی تاکید کرد: بلاروس هم صنعت پیشرفته‌ای بویژه در حوزه کشاورزی دارد و آماده انتقال این فناوری به ایران هستیم که این گسترش و تقویت روابط می‌تواند استقلال اقتصادی دو کشور را تضمین کند. گلاوچنکو با بیان اینکه همکاری‌های ایران و بلاروس در دو سال گذشته در سطوح مختلف افزایش قابل توجهی داشته است که گردش کالا بین دو کشور در یک سال گذشته سه برابر شده است.

وی تاکید کرد: امروز دو کشور بر اجرای نقشه راه همکاری‌ها تمرکز دارند و در جریان مذاکرات مقامات بلندپایه دوکشور راهکار‌های اجرای مفاد این نقشه راه بررسی و تصمیم گیری شده است.

لازم به ذکر است پیش از این نشست مطبوعاتی تفاهم نامه مشترک در حوزه همکاری‌های نفتی بین وزرای نفت دو کشور در حضور معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر بلاروس امضا شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *