طراحی و ساخت مته حفاری الماسه بدنه ماتریسی برای نخستین بار در کشور

13:14 - 25 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۶۹۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
طراحی و ساخت مته حفاری الماسه بدنه ماتریسی برای نخستین بار در کشور
رئیس اداره حفاری و ترمیم چاه شرکت نفت فلات قاره ایران از طراحی و ساخت مته حفاری الماسه بدنه ماتریسی برای نخستین بار در کشور با حمایت و راهبری این شرکت خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش شانا، سعید محمدی گفت: وجود مشکلات در روند تأمین مته‌های حفاری در سال‌های تشدید تحریم‌ها، ضرورت توجه به داخلی‌سازی فناوری ساخت آن را بیش از پیش نمایان کرد، بنابراین شرکت نفت فلات قاره ایران با درک اهمیت این موضوع، اقدام‌های مهمی را برای حمایت‌های فنی و معنوی از شرکت‌های داخلی در روند بومی‌سازی مته حفاری PDC انجام داده است.

وی افزود: نگاه راهبردی و پیگیرانه مدیران بخش فنی شرکت نفت فلات قاره همراه با تلاش‌های جدی کارشناسان این امور، در کنار اقدام‌های همکاران فنی در سایر شرکت‌های تابع، سرانجام به تقویت توانمندی ساخت داخل در صنعت حفاری و تکمیل چاه‌ها و محدودتر شدن اقلامی که نیازمند تأمین از خارج کشور هستند شده است.

رئیس اداره حفاری و ترمیم چاه شرکت نفت فلات قاره ایران درباره ویژگی متمایز این مته حفاری و اهمیت آن گفت: نکته بسیار حائز اهمیت در کارایی این مته‌های حفاری مناسب بودن طراحی مته برای سازند و نوع عملیات و مسیر چاه است.

محمدی ادامه داد: مته‌های PDC قبلی به‌طور کامل به روش مهندسی معکوس و بر پایه تهیه مدل از نمونه مته‌های حفاری خارجی ساخته شده بود، اما نکته‌ای که این مته حفاری را حائز اهمیت می‌کند، طراحی ۱۰۰ درصد ایرانی این مته در کشور بود که بر پایه نرم‌افزار کاملاً ایرانی طراحی و بهینه‌یابی مته حفاری PDC ایجاد شده در شرکت خدمات فنی میدان‌های نفت آسماری شکل می‌گرفت. نتایج مثبت حاصل شده از کاربرد این مته در حفاری چاه‌های میدان سروش و نوروز و به‌ویژه Dull Grading بسیار خوب این مته پس از حفاری ۹۹۰ متر، تثبیت باور «ما می‌توانیم» بود.

وی درباره نتایج میدانی کاربرد این مته حفاری تصریح کرد: ثبت عملکرد بالاتر از متوسط نرخ حفاری در میدان سروش با حفاری بیش از ۵۱۱ متر با موتور درون‌چاهی و RPM بالا، همچنین مسیر حفاری چاه جهت‌دار با تغییر زاویه از ۵۵ به ۸۴ درجه و عملکرد مته در میدان نوروز با حفاری ۴۷۸ متر و تغییر زاویه از ۳۹ به ۸۴ درجه، نشان‌دهنده کیفیت بالای این مته است.

رئیس اداره حفاری و ترمیم چاه شرکت نفت فلات قاره با بیان اینکه استقبال از تلاش‌های سازندگان داخلی در روند بومی‌سازی تجهیزات حفاری و حمایت‌های فنی با هدف هم‌افزایی و ارتقای این توانمندی و کیفیت ساخت، فرآیند بدون توقف اداره حفاری شرکت نفت فلات قاره است، اظهار کرد: این موضوع در سایه نگاه مسئولانه مدیریت ارشد شرکت و درک فنی و توان و تجربه عملیاتی کارشناسان این اداره در واحد‌های مهندسی کالای حفاری، مهندسی حفاری و عملیات حفاری به‌صورت هماهنگ انجام می‌شود و نتایج این نوع نگرش و اقدام، در هرچه گسترده و پررنگ‌تر شدن دایره اقلام حفاری تأمین شده در داخل کشور نمود روزافزون بیشتری داشته است. در همین راستا این شرکت در نظر دارد از مته PDC سایز ۱۲ و یک‌چهارم اینچ ساخت داخل در آینده نزدیک در میدان نوروز استفاده کند.

انتهای پیام/


محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
0
0
قیمت و تنوع
تولید دلخوشی ماست
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *