شفاف شدن تراز مالی ۱۵۰۰ مجموعه در دولت سیزدهم/ رشد ۶/۲ درصدی اقتصاد کشور

18:10 - 23 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۳۷۲
شفاف شدن تراز مالی ۱۵۰۰ مجموعه در دولت سیزدهم/ رشد ۶/۲ درصدی اقتصاد کشور
معاون اجرایی رئیس جمهور با تاکید بر این که مردم باید به کشور اعتماد کنند و راه این اعتماد از مسیر‌های مختلفی همچون افزایش تولید می‌گذرد گفت که شفافیت و روشن بودن تمام فرآیند‌ها و برنامه‌ها را از الزامات و شاخص‌های دیگر سازمان استاندارد است.

خبرگزاری میزان - محسن منصوری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در همایش روز جهانی استاندارد اظهار داشت: در افزایش سرمایه اجتماعی یک کشور استاندارد، نقش کم نظیری دارد. مردم باید به کشور اعتماد کنند و راه این اعتماد از مسیر‌های مختلفی همچون افزایش تولید می‌گذرد. 

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه کالای بی کیفیت به جان، روح، روان مردم و تولید کنندگان آسیب میزند، افزود: سنگر بانی و مراقبت از کیفیت یعنی مقابله با آسیب‌ها، دغدغه‌ها و مضرات، که نه تنها به عده‌ای محدود بلکه به تمام مردم اعم از تولید کننده و مصرف کننده و صادرکننده خواهد رسید.

وی ادامه داد: سازمان استاندارد مدعی‌العموم است که باید در نقطه حق بنشیند و بین تولیدکننده و مصرف‌کننده قضاوت درست کند و مدعی‌العموم دارای شاخص‌هایی از جمله دانش است که یکی از آن‌ها اینکه خود سازمان استاندارد از سطح بالای دانش و فناوری برخوردار باشد؛ بنابراین سازمان استاندارد باید دارای دانش باشد و از این نظر تراز سازمان باید از تولیدکنندگان بالاتر باشد تا بتواند نظارت لازم را داشته باشد.

منصوری شفافیت و روشن بودن تمام فرآیند‌ها و برنامه‌ها را از الزامات و شاخص‌های دیگر سازمان استاندارد دانست و گفت: در دولت سیزدهم مفتخریم خودمان را با این شاخص‌ها بسنجیم. هرچه این شاخص شفاف باشد به تحقق سلامت و سرعت در انجام کار‌ها کمک میکند. 

وی با بیان اینکه فرآیند‌های پیچیده جز فساد، دستاوردی نخواهد داشت، عنوان کرد: در دولت مفتخریم که پای شفاف سازی ایستاده ایم. سامانه‌ها در حوزه‌های مختلف ایجاد و اجرایی شده است. در این دولت برای اولین بار محرمانه‌ترین اطلاعات را در اختیار مردم قرار دادیم. عملکرد‌های مالی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت را در جهت شفافیت به مردم نمایش دادیم. این بخشی از سیاست دولت در زمینه شفاف سازی است که البته مکمل‌های دیگری نیز دارد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه شفاف شدن و روشن شدن فرآیند‌ها در سازمان استاندارد از الزامات بسیار مهمی است که بایستی به آن پرداخت، افزود: تخلف نیز از دیگر شاخص‌هاست که نباید در مجموعه‌های نظارتی شاهد آن باشیم.

منصوری با بیان اینکه سهم ما در رشد و پیشرفت اقتصادی باید به دقت تعریف و قابل ارزیابی باشد، گفت: وضعیت بیش از ۵٠ شاخص مهم اقتصادی کشور بهتر از قبل شده است؛ یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها رشد اقتصادی بوده که در ١٠ سال گذشته نزدیک به صفر بوده ایم، اما در سال اول و دوم دولت سیزدهم به رشد چهار درصد در اقتصاد کشور رسیدیم که این یک دستاورد خوب است.

وی با بیان اینکه سازمان استاندارد از مجموعه‌های اثرگذار در شاخص‌های اقتصادی است، ادامه‌داد: امسال طبق گزارش بانک مرکزی در سه ماه نخست سال به رشد ۶/۲ درصدی اقتصادی رسیدیم که اتفاقی کم‌نظیر در کشور است. رسیدن به شاخص‌ها کار بزرگی به شمار می‌رود و نقش هر کدام از دستگاه‌ها در ارتقای شاخص‌ها اثرگذار و قابل تحلیل است. 

معاون اجرایی رئیس جمهور تقویت، معرفی و حفظ خوش نامی نشان استاندارد را موضوعی مهم دانست و گفت: نشان ملی استاندارد امروز برای ما یک نشان مهم و ارزش ملی محسوب می‌شود که باید تلاش کنیم این موضوع روز به روز تقویت شود. 

منصوری ادامه داد: یکی از ابزار‌های نظام سلطه استفاده و بهره گیری و بازی کردن با شاخص هاست، بنابراین باید مدعی شاخص‌گذاری در سطح جهانی شویم.


وی مهم‌ترین ماموریت سازمان ملی استاندارد را مرجعیت سازی عنوان کرد و تاکید کرد: امروز در حوزه علمی، جایزه مصطفی تبدیل به یک مرجعیت در کشور شده است؛ در مسئله نشان سازی از جمله استاندارد حلال و ... شاخص‌هایی هستند که از مبانی دینی خودمان احصا کرده ایم و در تمام دنیا معرفی می‌کنیم لذا در این نقطه باید به جایی برسیم که کشورمان در این زمینه مرجعیت بیشتری پیدا کند.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: در حوزه صنعت، تجهیزات پزشکی و عمرانی مرجعیت قابل توجهی داریم.

وی بیان‌داشت: ما فرهنگ و هویت ایرانی داریم که نباید اجازه دهیم برای ما مبنا بگذارند. ما در این موضوع به مرجعیت علمی دست یافته‌ایم و باید قوی‌ترین آزمایشگاه‌ها و تأیید علمی در کشورمان را داشته باشیم.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه استاندارد بازو و ابزار قویِ نظارتی برای تقویت شئون حکمرانی کشور است، خاطرنشان کرد: امروز شئون حکمرانی کشور سه موضوع حمایت، هدایت و نظارت را در بر می‌گیرد که استاندارد در هر سه مرحله نقش تعیین کننده‌ای می‌تواند داشته باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *