اختلاف ۲ طایفه با وساطت رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به سازش ختم شد

12:51 - 23 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۳۰۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
اختلاف ۲ طایفه با وساطت رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به سازش ختم شد
با وساطت رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اختلاف ۲۰ ساله میان دو طایفه از روستای هرگلان شهرستان عجب شیر به صلح و سازش ختم شد.

خبرگزاری میزان - با وساطت عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در سفر اخیر خود به استان آذربایجان شرقی، اختلاف ۲۰ ساله میان دو طایفه از روستای هرگلان شهرستان عجب شیر به صلح و سازش ختم شد.

سابقه اختلاف بین این دو طایفه قدیمی روستای هرگلان به بیست سال پیش بازمی گردد. اختلافاتی که شاید علت اصلی آن موضوعی نه چندان جدی مثل اختلافات قومی قبیله ای، اختلاف بر سر ملک زمین، آب و ... باشد، اما سال هاست که به نسل‌های بعدی هم انتقال یافته و نه تنها تصمیمی برای سازش و پایان دشمنی‌ها ندارند بلکه اختلافات در چهار سال اخیر شدت بیشتری نیز پیدا کرده است.

علاوه بر این در تمام این سال‌ها حوادث و اتفاقاتی از سر لجاجت و دشمنی بین دو طایفه به وقوع پیوسته که موجب شده شرایط پیچیده‌تر و دایره اختلافات آنان گسترده‌تر و تمایلشان به سازش و صلح کمتر شود.

یکی از این اتفاقات که زمینه‌ای برای شعله ورتر شدن اختلاف و تشدید دشمنی‌ها شد موضوع یافته شدن جسد یکی از فرزندان طایفه اول در زیر درخت گردو در منطقه‌ای از روستا بود که حدود سه سال پیش اتفاق افتاد. در معاینات بالینی جسد، علت فوت سقوط از بلندی (درخت) عنوان شد، اما طایفه متوفی ادعای قتل او توسط طایفه دوم را مطرح کردند و همین امر کافی بود تا درگیری و نزاع‌های دسته جمعی بین دو طایفه به نهایت خود برسد.

حدود یک سال پس از این ماجرا فردی از طایفه دوم با اصابت گلوله جانش را از دست داد و در پی آن یکی از افراد طایفه اول به اتهام قتل دستگیر شد.

در تمامی این اتفاقات هر دو طایفه به جای پیگیری موضوع از مراجع قانونی، پیش از صدور رأی از سوی دادگاه، با ایجاد تنش و درگیری، ناامنی‌های بسیاری را در روستایی که بالغ بر ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد به وجود آوردند و همین اختلافات موجب گله مندی و شکایت سایر اهالی روستا شد.

اختلافات و درگیری‌ها میان دو طایفه به حدی بود که هر یک از آن‌ها می‌خواست با فشار و در تنگنا قرار دادن طایفه مقابل آنان را ناچار به مهاجرت و ترک روستا کند؛ در این میان حتی ریش سفیدان دو طایفه نیز به واسطه شرایط حاکم بر دو طایفه قصدی برای سازش و یا اقدامی برای پایان بخشیدن به این درگیری‌ها نداشتند بلکه با تحریک جوانان خود دامنه اختلافات را گسترده‌تر کرده و برای قدرت نمایی از هیچ تلاش و اقدامی، حتی استفاده از سلاح‌های گرم و سرد، فروگذار نکردند تا آنجا که متعاقب انجام عملیات انتظامی، ۷۴ قبضه سلاح از این دو طایفه کشف و ۲۱ نفر از آنان نیز به اتهام قدرت نمایی، استفاده از سلاح، ایجاد اخلال در نظم عمومی و شرکت در نزاع‌های دسته جمعی بازداشت شدند.

تمامی این اتفاقات در ۲۰ سال گذشته موجب شد که روستای هرگلان رنگ آسایش و آرامش را نبیند و اهالی آن همواره در نگرانی و هراس از اختلاف این دو طایفه و تبعات ناشی از آن زندگی کنند.

صلح و سازش و پایان اختلافات دیرینه

اما در سفر اخیر رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به استان آذربایجان شرقی که در جریان سفر رئیس قوه قضاییه به این استان صورت گرفت، مسجدی ضمن حضور در شهرستان عجب شیر از اختلاف دیرینه این دو طایفه و مشکلات ناشی از آن برای اهالی روستای هرگلان مطلع و مقرر شد طی جلسه‌ای دو طایفه به صلح و سازش و پایان بخشیدن به اختلافات دعوت شوند.

به همین منظور جلسه‌ای با حضور مسجدی، سران و ریش سفیدان دو طایفه و تعدادی از اهالی روستای هرگلان در محل دادگستری عجب شیر تشکیل شد. هر چند در ابتدای این نشست فضای جلسه تحت تأثیر اختلافات دیرینه مساعد نبوده و سران دو طایفه همچنان قصد درگیری و حتی نزاع با یکدیگر را در جلسه رسمی داشتند، اما سرانجام با مذاکره بیش از دو ساعته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور و قول مساعد در خصوص پیگیری و رفع مشکلات آنان (از جمله حفر چاه برای تأمین آب طایفه ساکن بخش جنوبی روستا) و همراهی ریش سفیدان و متنفذین دو طرف، اختلاف ۲۰ ساله دو طایفه به صلح و سازش ختم شد و آرامش به روستا بازگشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *