گزارش|

ناکامی مطلق تیراندازی ایران در هانگژو/ ۱۶ نفر و تنها یک برنز

8:46 - 25 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۲۶۹
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
ناکامی مطلق تیراندازی ایران در هانگژو/ ۱۶ نفر و تنها یک برنز
از ۱۰۲ مدالی که در رشته تیراندازی در بازی‌های آسیایی هانگژو توزیع شد سهم ایران تنها یک مدال برنز بود، آنهم با ۱۶ ورزشکار اعزامی.

خبرگزاری میزان - عملکرد کاروان ورزشی کشورمان در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو از لحاظ مدال‌آوری و به ویژه در صید خوشرنگ‌ترین نشان چندان رضایت‌بخش نبود و عملاً نمی‌توان آنرا مطلوب ارزیابی کرد، هر چند در این میان برخی فدراسیون‌ها حتی پاراتر فراتر گذاشتند با نتایجی ناامیدکننده، نشان دادند که تنها سلطان وعده هستند نه مردِ عمل.

در حالی که قبل از اعزام نشست‌های خبری فدراسیون‌های اعزامی برگزار شد بسیاری از همین فدراسیون‌هایی که اکنون پسوند ناکام را یدک می‌کشند، وعده‌هایی دادند که حتی کمتر از نیمی ار آنرا هم عملی نکردند. هرچند سیاست کمیته ملی المپیک اعزام کاروان کیفی به هانگژو بود تا ورزشکارانی که شانس بیشتری برای کسب مدال داشتند به این بازی‌ها اعزام شوند، اما بخشی از همین وعده‌ها سبب افزایش فشار روی کمیته و در نهایت اعزام نفرات خارج از این چارچوب شد که در نهایت کشورمان نسبت به دوره قبل بازی‌های آسیایی ۷ مدال مرغوب طلا کمتر کسب کرد و جایگاهی بهتر از هفتمی را در جدول مدالی به دست نیاورد.

رشته تیراندازی قبل از اعزام نشانه‌هایی از امیدواری را برای عملکرد بهتر از ۴ سال قبل داشت و حتی مسئولان ورزش ایران با توجه به طلای جواد فروغی در المپیک توکیو امید زیادی برای مدال‌آوری‌اش داشتند. 

از سوی دیگر پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی هانگژو مرتضی باقری، رئیس فدراسیون اظهار امیدواری کرد که تیراندازی در هانگژو پرچم‌دار باشد. (اینجا)

قربانی با قول دادن درباره طلایی شدن تیراندازان ایران در چین گفت: ورزشکاران ما در سطح عالی هستند و باید ترس را از خود دور کنند. من قول می‌دهم تیراندازی چندین مدال طلا در بازی‌های آسیایی خواهد گرفت.

محسن نصر اصفهانی، سرمربی تیم ملی تپانچه نیز درخصوص پیش‌بینی‌اش از تعداد مدال‌های ایران در بازی‌های آسیایی عنوان کرد: تیم ایران همیشه جزو سه تیم برتر جهان و نفرات انفرادی ما جزو ۱۰ نفره اول دنیا بوده‌اند و امیدواریم بی‌سابقه‌ترین نتایج را در بازی‌های آسیایی رقم بزنیم.

مریم طالبی سرمربی تیم ملی تفنگ هم درباره شانس تیراندازان مرد برای کسب سهمیه المپیک گفت: به کسب سهمیه المپیک در بخش پسران بسیار نزدیک هستیم. در مسابقات کره‌جنوبی شانس بسیار زیادی وجود دارد و مطمئنم که هر سه نماینده مرد ما و هر ۴ تیرانداز مرد ما شانس کسب سهمیه المپیک هستند.

 

ناکامی مطلق تیراندازی ایران در هانگژو/ ۱۶ نفر و تنها یک برنز

 

همانطور که عنوان شد یکی از این امیدواری‌های که تیراندازی بتواند در بازی‌های آسیایی هانگژو مدال‌های خوشرنگ و بیشتری کسب کند به خاطر درخشش رنگ مدال طلا در المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود که جواد فروغی ضمن کسب اولین مدال برای رشته تیراندازی ایران در المپیک، چراغ نخست مدال‌آوری را برای ایران روشن کرد. بر همین اساس مسئولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان شاید به خاطر ظهور و درخشش این اعجوبه فکر می‌کردند در تیراندازی نیز مدال‌های بیشتری نسبت به دوره قبل بازی‌های آسیایی کسب خواهند کرد، اما فروغی در تپانچه بادی بیست‌وششم شد و ضعیف‌ترین عملکرد را در بین ملی‌پوشان در این ماده از خود ثبت کرد.

تیم تیراندازی ایران در دوره قبل بازی‌های آسیایی جاکارتا با ۱۹ ورزشکار توانسته بود فقط یک مدال برنز را توسط مه لقا جام‌بزرگ در ماده تفنگ به دست بیاورد. اما با عنایت به آمارهای فدراسیون شواهد حکایت از این داشت که ۱۶ تیرانداز اعزامی به هانگژو بهتر از دوره قبل بازی‌های آسیایی مدال خواهند گرفت. با این نگاه، مسئولان ورزش انتظار بیشتری از ملی‌پوشان تیراندازی در هانگژو داشتند تا تیراندازی به اصطلاح جُور سایر رشته‌های ورزشی را به دوش بکشد و بتواند تعداد مدال‌های ایران را به کشور‌های رده‌های بالای جدول رده‌بندی توزیع مدالی بازی‌های آسیایی نزدیک‌تر کند، اما پرونده ناامیدکننده تیراندازان با همان یک مدال برنز بسته شد.

موضوع دیگری که در رشته تیراندازی بازی‌های آسیایی هانگژو قابل توجه بود، توزیع ۱۰۲ مدال در این رشته است که به طور حتم باید سهم تیراندازی ایران از این تعداد بیشتر از یک مدال برنز می‌بود!، اما نه تنها خبری از سهم بیشتر نبود بلکه حتی تکرار تک برنز دوره قبل هم با اما و اگر انجام شد.

اگر قرار باشد درصد مدال‌آوری تیراندازی ایران را در بازی‌های آسیایی هانگژو حساب کنیم، کشورمان از ۱۰۰ درصد مدال‌های توزیع شده کمتر از یک درصد سهم داشته است. به طوری که حتی کشورهایی مانند قزاقستان، اندونزی، کره شمالی، کویت و ویتنام موفق به کسب مدال طلا شدند، اما ایران نه. حتی قطر و ازبکستان هم از نظر مرغوبیت مدالی بالاتر از ایران ایستادند.

تیراندازی

علت دیگری که رشته تیراندازی امید ایران را برای مدال‌آوری در هانگژو بالا برد، به خاطر کسب نخستین سهمیه‌های حضور ورزشکاران ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس بود که تاکنون این رشته توسط هانیه رستمیان و شرمینه چهل امیرانی دو سهمیه را به دست آورده است.

*لازم به یادآوری است که در المپیک توکیو، تیراندازی ایران ۶ سهمیه داشت که موفق به کسب یک مدال طلا توسط جواد فروغی شد.

هانیه رستمیان اولین ورزشکارمان که سهمیه المپیک پاریس را گرفت، در تپانچه ۲۵ متر ششم شد و در تپانچه بادی به فینال نرسید. در میکس این ماده در کنار جوهری‌خو به تنها مدال تیم ملی تیراندازی ایران دست یافت. در بخش انفرادی و در رشته تخصصی‌اش صاحب مدال نشد.

شرمینه چهل‌امیرانی دیگر ملی‌پوش تفنگ که چندی پیش در قهرمانی جهان در تفنگ بادی سهمیه المپیک گرفت و یکی از شانس‌های کسب مدال بود، هم نتوانست در بازی‌های آسیایی به رتبه بهتر از نهمی برسد. او به همراه نکونام در ماده میکس تفنگ بدون کسب هیچ مدالی به کار خود پایان دادند.

مرتضی قربانی (اینجا) درباره دلایل ناکامی تیراندازی در این مسابقات گفت: مشکل عمده ورزشکاران در این رشته سلاح است، سلاحی که در دست هندی‌ها، کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها است را با سلاح ورزشکاران خودمان مقایسه کنید، واقعا ١٨٠ درجه تفاوت دارد. با این شرایط ملی‌پوشان ما در بازی‌ها شرکت داشتند و با یک دهم و دو دهم و سه دهم اختلاف امتیاز به فینال نرسیدند. البته مسئله مهم این است که سطح عملکرد و امتیازاتمان نسبت به قبل بالا رفته است.  

وی با تاکید بر اینکه ورزشکاران مان نه تنها افت نکرده‌اند بلکه ارتقا هم داشته‌اند، یادآور شد: رقیبان ما سرسخت هستند. چین که اول است و بعد هم ژاپن و کره جنوبی دوم و سوم هستند و ما هم چهارم به حساب می‌آییم. ما شانه به شانه این رقیبان هستیم که تجهیزات و امکانات بالایی دارند. ما برای تهیه تجهیزات با مشکلات زیادی در خرید، انتقال، ورود، گمرک و … مواجه می‌شویم.

قربانی با تاکید بر اینکه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک پیش از ورود به این بازی‌ها و از خیلی وقت پیش به فکر تهیه تجهیزات و برطرف کردن مشکلات باشند نه یک ماه مانده به رقابت‌ها، گفت: ما باید از ۶ ماه پیش به فکر بوده و پیش‌بینی‌های لازم را انجام می‌دادیم. تیراندازی برخلاف رشته‌های دیگر ریزه کاری دارد.

 

ناکامی مطلق تیراندازی ایران در هانگژو/ ۱۶ نفر و تنها یک برنز

 

هرچند جواد فروغی، قهرمان تیراندازی المپیک نظری برخلاف این موضوع دارد و معتقد است نباید مشکلات را گردن تجهیزات بیندازیم.

وی در پاسخ به این سوال که در ماه‌های گذشته در خصوص کمبود امکانات انتقاد داشتید، در اینجا کمبود‌های تجهیزات‌تان روی عملکردتان تأثیرگذار بود، یادآور شد: از صحبت‌های من در مورد کمبود فشنگ و سلاح سوء برداشت شد. تیراندازی رشته‌ای تجهیزات محور است. ما نمی‌توانیم تأثیر تجهیزات را در تیراندازی نبینیم. تحریم‌ها تأثیرگذار نیست، چون با مدیریت رئیس فدراسیون تیراندازی یک مقدار از کمبود‌ها برطرف شد. بهترین ساچمه را در اختیار داریم، اما تجهیزات جانبی و کمکی حتی می‌تواند موثر باشد. در مجموع مشکلات حداقل از خودم هست، نباید اکثراً گردن تجهیزات بیندازیم باید همه چیز را در نظر بگیریم و کمی از عدم نتیجه‌گیری روی مدیریت خودمان هست.

با این حال اگر هدف‌گذاری دقیقی صورت گرفته باشد اکنون باید آماده‌سازی برای حضوری موفق در المپیک پاریس را تا دیر نشده آغاز کرد. رقابت‌های کسب سهمیه المپیک آغاز شده و اگر قرار است تجهیزاتی خریداری شود و مشکلات و موانع موجود برطرف شود باید از همین حالا چاره‌ای اندیشید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *