مرگ بیش از هزار نفر از سوی پلیس آمریکا؛ محکومیت تنها ۲ درصد از افسران پلیس

10:28 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۰۷۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
مرگ بیش از هزار نفر از سوی پلیس آمریکا؛ محکومیت تنها ۲ درصد از افسران پلیس
درصد بسیار کمی از افسران پلیس در آمریکا که متهم به قتل شهروندان هستند، در دادگاه علیه آن‌ها محکومیت صادر می‌شود.

خبرگزاری میزان - بحث پایانی در محاکمه یک افسر پلیس فعلی و یک افسر پلیس سابق آمریکا در کلرادو، متهم به قتل یک جوان ۲۳ ساله در سال ۲۰۱۹ آغاز شده است؛ این افسران پلیس متهم به قتل عمد و تجاوز جنسی هستند.

در واشنگتن نیز، اعضای هیئت منصفه در محاکمه ۳ افسر پلیس قرار است استماع بیشتری را برگزار کنند؛ این افسران پلیس در پرونده یک شهروند ۳۳ ساله متهم به قتل درجه دو هستند.

این پرونده مربوط به «مانوئل الیس» است که در سال ۲۰۲۰ از سوی پلیس به قتل رسیده است؛ وی در حالی که از سوی پلیس هدف ضرب‎و‎شتم قرار گرفته بود پس از آن که بار‌ها فریاد زد که نمی‎‌تواند نفس بکشد، در نهایت جان خود را از دست داد.

در ایالت تنسی، ۵ افسر سابق پلیس شهر ممفیس متهم به ضرب و شتم و قتل «تایری نیکولز» ۲۹ ساله در ژانویه گذشته، در انتظار محاکمه در دادگاه ایالتی هستند.

افزایش ارتکاب قتل از سوی افسران پلیس آمریکا

در سراسر آمریکا، تعداد افسران پلیس متهم به جرایم خشونت‌آمیز در زمان انجام وظیفه، از جمله قتل، قتل عمد و حمله، در سال‌های اخیر افزایش یافته است که بخشی از آن به دلیل افزایش نظارت عمومی، فناوری جدید و تغییرات قانونی است که به امکان پیگرد قانونی کمک کرده است.

با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که چنین اتهاماتی برای افسران پلیس کم‌نظیر است اما احتمال محکومیت این افسران چندان بالا نیست.

«کیت لوین»، استاد دانشکده حقوق، می‌گوید: دادستان‌ها به دنبال متهم کردن افسران پلیس هستند در حالی که در گذشته این کار را نمی‌کردند و به دلیل دوربین‌های بدنه پلیس یا شهروندانی که این خشونت‌ها را ضبط می‌کنند، شواهدی برای مخالفت با این ادعا‌ها به دست می‌آید، در حالی که در گذشته چنین نبود.

آیا افسران پلیس بیشتری به قتل متهم می‌شوند؟ 

بر اساس پایگاه‌های داده‌ای که از سوی واشنگتن‎پست و سازمان حقوق مدنی کمپین «زیرو» ایجاد شده است، پلیس آمریکا هر سال بیش از هزار نفر را می‌کشد.

به گفته «فیلیپ متیو استینسون»، استاد عدالت کیفری در دانشگاه ایالتی اوهایو که دستگیری‌های جنایی را دنبال می‌کند، از سال ۲۰۰۵، تنها ۱۸۵ افسر پلیس به اتهام قتل یا قتل عمد در نتیجه تیراندازی دستگیر شده‌اند.

داده‌های «استینسون» نشان می‌دهد تعداد افسرانی که در تیراندازی‌های مرگبار در هنگام انجام وظیفه متهم شده‌اند، به طور کلی افزایش یافته است، از پایین‌ترین میزان در سال ۲۰۱۱ به بالاترین میزان، ۲۱ نفر در سال ۲۰۲۱. 

اما افزایش موارد دستگیری به دلیل افزایش قابل توجه در تعداد قتل‌ها نیز بوده است؛ به‌طور کلی در مقایسه با تعداد قتل‌ها، موارد محکومیت بسیار پایین است.

تیراندازی‌های مرگبار پلیس آمریکا از ۹۹۵ مورد در سال ۲۰۱۵ به رکورد هزار و ۹۶ مورد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت. 

پایگاه داده «ردیابی خشونت پلیس» ایجاد شده از سوی کمپین «زیرو» نشان می‌دهد که پلیس آمریکا در سال گذشته میلادی هزار و ۲۵۰ نفر را به قتل رسانده است.

محکومیت بسیار کم افسران پلیس متهم به قتل

«استینسون»، می‎گوید: تعداد افسرانی که متهم می‌شوند برحسب درصد ثابت مانده و هنوز هم کمتر از ۲ درصد موارد است.

از سال ۲۰۰۵، ۵۹ افسر متهم به قتل یا قتل عمد در ارتباط با تیراندازی در هنگام انجام وظیفه، متهم شده‌اند، اما طبق داده‌های «استینسون»، تنها ۶ نفر به قتل محکوم شده‌اند، پرونده جنایی ۴۵ افسری که به اتهام قتل یا قتل عمد پس از تیراندازی هنگام انجام وظیفه دستگیر شدند، در دست بررسی است.

این داده‌ها منعکس کننده افسرانی نیست که در قتل‌های بدون تیراندازی متهم شده‌اند، مانند پرونده قتل «مک کلین، الیس، نیکولز» یا «جورج فلوید» که در سال ۲۰۲۰ در مینیاپولیس به قتل رسید.

به گفته «استینسون»، آنچه تغییر کرده، تعداد افسرانی است که به دلیل جرایم خشونت‌آمیز دیگر، مانند حمله، دستگیر شده‌اند.

جدیدترین داده‌های بررسی شده نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ افزایش قابل توجهی در تعداد افسران دستگیر شده در ارتباط با سایر جرایم خشونت‌آمیز هنگام انجام وظیفه روی داده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *