ایروانی ادعای دخالت ایران را در واکنش فلسطین به تجاوزهای رژیم صهیونیستی رد کرد

8:06 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۰۵۱
ایروانی ادعای دخالت ایران را در واکنش فلسطین به تجاوزهای رژیم صهیونیستی رد کرد
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، گفت که جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعای بی‌اساس مبنی بر دخالت خود در واکنش فلسطین به اشغالگری و تجاوزات رژیم اسرائیل را به‌طور قاطع و صریح رد می‌کند.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس شورای امنیت، نوشت: مکاتبه حاضر در پاسخ به نامه مورخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نماینده رژیم اسرائیل خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت (S/۲۰۲۳/۷۴۲) تهیه شده است؛ نماینده رژیم اسرائیل در نامه مزبور بار دیگر با طرح ادعا‌های بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد جنایات شنیع جاری علیه مردم آسیب‌پذیر و بی‌دفاع فلسطین را توجیه و سرپوش بگذارد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعای بی‌اساس مبنی بر دخالت خود در واکنش فلسطین به اشغالگری و تجاوزات رژیم اسرائیل را به‌طور قاطع و صریح رد می‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل، تصریح کرد: تصمیمات و اقدامات اخیر گروه‌های مقاومت فلسطین صرفا توسط خود فلسطینی‌ها تعیین می‌شود و ریشه محکمی در اصل اساسی تعیین سرنوشت دارد.

ایروانی، گفت: جامعه جهانی بدون هیچ‌گونه تردیدی می‌پذیرد که مردم فلسطین ۷۵ سال تجاوز بی‌امان، خشونت، تبعیض نژادی و سیاست‌های آپارتاید تحمیل شده توسط رژیم اسرائیل را متحمل شده‌اند؛ اشغال زمین‌های آنان توامان با محاصره شهرها، تخریب و مصادره اموال و زمین‌های کشاورزی، و آوارگی اجباری ساکنان از خانه‌هایشان توسط رژیم اسرائیل ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه این جنایات مداوم موجب نقض آشکار هنجار‌های حقوق بین‌الملل، از جمله ممنوعیت صریح تصاحب قلمرو از طریق زور، حق ذاتی تعیین سرنوشت و ممنوعیت تبعیض نژادی و آپارتاید که به‌عنوان مصادیق آشکار چنین اشغالگری به‌حساب می‌آیند، هستند، گفت: مایه تاسف است که واکنش جامعه بین‌المللی به چنین نقض‌های فاحشی در پاسخگو کردن رژیم اشغالگر کمتر از حد انتظار بوده است؛ فقدان پاسخگویی و سکوت‌کرکننده شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه‌های طولانی مدت سازمان ملل را به کلماتی صِرف تبدیل کرده است.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: اکنون جهان شاهد افزایش هولناک جنایات و مجازات‌های دسته‌جمعی علیه مردم فلسطین در نوار غزه است که مصداق جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی رژیم اسرائیل به‌حساب می‌آیند؛ عدم مداخله سریع جامعه بین‌المللی می‌تواند منجر به یک بحران انسانی تمام‌عیار با پیامد‌های گسترده شود.

ایروانی در ادامه، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از جامعه جهانی، کشور‌های عضو سازمان ملل متحد و علی‌الخصوص شورای امنیت می‌خواهد تا ضمن عمل به مسئولیت‌های خود، با اقدامی قاطع رژیم اسرائیل را مجبور به پایان دادن به اشغالگری، جنایات و اقدامات تجاوزکارانه خود نماید.

در عین حال، نمایندگی ایران در سازمان ملل در پی کشته شدن خبرنگار «رویترز» و زخمی شدن دیگر خبرنگاران این خبرگزاری و نیز شبکه «الجزیره» و «خبرگزاری فرانسه» گفت: آپارتاید اسرائیل در اقدامی وحشیانه، بار دیگر بی‌رحمی تکان‌دهنده‌ای به نمایش گذاشت.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه به وقت محلی اعلام کرد: آپارتاید اسرائیل در اقدامی وحشیانه، بار دیگر بی‌رحمی تکان‌دهنده‌ای از خود به‌نمایش گذاشت و روزنامه‌نگار رویترز را کشت و پنج نفر دیگر از شبکه الجزیره، رویترز و خبرگزاری فرانسه را مجروح کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: هر کاری هم بکنید، نمی‌توانید حقیقت را تحریف کنید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *