بهره‌برداری رسمی از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن

10:34 - 21 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۹۸۱
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
بهره‌برداری رسمی از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن
رئیس‌جمهور دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از بزرگترین پروژه عمرانی استان فارس در قالب خط دوم آبرسانی به کلانشهر شیراز از سد درودزن را صادر کرد.

خبرگزاری میزان _ بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های روز دوم سفر استانی دولت مردمی به استان فارس، خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن را به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی استان فارس، به صورت رسمی افتتاح کرد.

این خط انتقال آب با طول ۷۸ کیلومتر لوله فولادی، یک باب ایستگاه پمپاژ، ۴ هزار و ۴۲۲ متر تونل و ۳ مخزن بتنی هر یک به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب احداث شده است.

ظرفیت انتقال خط دوم آب‌رسانی به شیراز ۳ هزار لیتر در ثانیه است که این حجم آب نیاز آبی تقریباً ۴۰ درصد جمعیت شیراز را تأمین می‌کند.

اعتبار هزینه شده این طرح ۶۵۰ میلیارد تومان است که ارزش روز آن ۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.  

در صورت عدم اجرای این طرح، شهر شیراز در سال جاری با تنش شدید آبی و قطع مکرر آب مواجه می‌شد.

۱۴ کیلومتر از این طرح در دولت سیزدهم انجام شده که به دلیل سختی اجرا و عبور از مناطق شهری و تاسیسات مختلف، درصد بیشتری (۳۵ درصد) از عملیات اجرایی پروژه را شامل شده است.

از نکات قابل توجه اجرای این طرح بزرگ عمرانی، احداث تونل در مسیر انتقال آب به شیراز است که بیش از یک هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در پی داشته است.

برای جلوگیری از تنش آبی در تابستان، از اواسط تیرماه امسال خط انتقال آب وارد شبکه شد و عملا مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما امروز و با حضور دکتر رئیسی به صورت رسمی افتتاح شد.

همچنین رئیس جمهور در این مراسم، آب‌رسانی از سد سلمان فارسی به شهر قیر و آبرسانی به شهر ارسنجان و ۱۰ روستای انتهای مسیر را افتتاح کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *