امیرعبداللهیان به گوترش: آنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد یک ابتکار کاملا فلسطینی است

18:33 - 19 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۸۴۳
امیرعبداللهیان به گوترش: آنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد یک ابتکار کاملا فلسطینی است
وزیر امورخارجه در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل، گفت:دآنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد، یک ابتکار کاملا فلسطینی و واکنشی به جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی بود.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در ادامه تماس‌ها و رایزنی‌های تلفنی با همتایان خود و برخی مقام‌های سازمان‌های بین‌المللی، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درباره تحولات فلسطین گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

وزیر امور خارجه، گفت: آنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد، یک ابتکار کاملاً فلسطینی و واکنشی به جنایت‌های جنگی و تندروی‌های ماه‌های اخیر نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بود.

امیرعبداللهیان، اظهار کرد: هم اکنون غزه در محاصره کامل انسانی قرار دارد و آب و برق، و ارسال دارو و غذا به روی کودکان و زنان و آحاد مردم قطع شده است و حملات و جنایات جنگی از سوی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه ادامه دارد.

وی تاکید کرد: به دلیل گسترش کشته‌های زنان و کودکان در غزه، مسئولیت بازخورد‌های بعدی آن و پیچیده‌تر شدن اوضاع بر عهده رژیم صهیونیستی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه، بیان کرد: انتظار داریم سازمان ملل برای ارسال آب و غذا و اقلام انسانی به غزه اقدامات فوری را بدون وقفه انجام دهد.

آنتونیو گوترش در این گفت‌وگوی تلفنی، اظهار کرد: شاید هیچ کسی بیشتر از ما از قضایای پیش آمده در غزه ناراحت نباشد، زیرا صد‌ها تن از کارمندان سازمان ملل در این شهر در شرایط بسیار نامناسبی هستند و تاکنون تعدادی از آن‌ها هم کشته شده‌اند و در این شرایط به حفاظت از اهالی غزه می‌پردازند. 

گوترش، افزود: عده کثیری از اهالی غزه در مدارس متعلق به سازمان ملل در این شهر پناه داده شده‌اند. از وخامت اوضاع در غزه آگاهی داریم و در حال تلاش هستیم که از طریق رایزنی با کشور‌های دیگر از شدت یافتن بمباران‌ها و درگیری‌ها جلوگیری کنیم، زیرا هر لحظه بیم آن می‌رود که تشدید این وضعیت موجب بروز فاجعه‌ای در غزه شود. 

دبیرکل سازمان ملل، گفت: ما همواره با مواضع افراطی مقام‌های اسرائیلی مخالفت کرده‌ایم و معتقدیم از طریق به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، امیدواریم بتوانیم به این مشکلات خاتمه دهیم. 

به گفته وی، به‌طور گسترده در حال رایزنی هستیم تا از سرایت آتش جنگ به دیگر مناطق جلوگیری کنیم. 
 
دبیدکل سازمان ملل ضمن قدردانی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال آب، غذا و دارو - با هماهنگی صلیب سرخ جهانی و سازمان ملل - به غزه، اظهار نگرانی کرد که باتوجه به پایان یافتن سوخت نیروگاه‌های برق در غزه خطر وقوع فاجعه‌ای در غزه بیش از بیش محتمل است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *