عملیات طوفان الاقصی؛ شکستی سنگین برای سیستم اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی

8:00 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۷۷۸
عملیات طوفان الاقصی؛ شکستی سنگین برای سیستم اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی
شکست سنگین اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در پی عملیات طوفان الاقصی باعث ایجاد سوالاتی درباره ادعا‌های چندین دهه‌ای این رژیم درباره قدرت اطلاعاتی‌ و نظامی شده است.

خبرگزاری میزان - سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی به دلیل ناتوانی در پیش‌بینی عملیات گسترده «طوفان الاقصی» از سوی مبارزان مقاومت فلسطین، که روز شنبه گذشته آغاز شد، زیر سوال رفته‌اند.

به دنبال برخی گزارش‌ها، حدود هزار مبارز مقاومت در عملیاتی بی‌سابقه، مواضع نظامی را در داخل اراضی اشغالی هدف قرار دادند.

به گزارش رسانه‌های عبری‌زبان، صدها صهیونیست به هلاکت رسیده و هزاران نفر زخمی شدند.

«بروس هافمن»، کارشناس ارشد نظامی، می‌گوید: هیچ آژانس اطلاعاتی بی‌عیب نیست، اما این فقط یک شکست بزرگ بوده است. این حمله همه را شگفت‌زده کرد.

رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل به حصار مرزی پیشرفته و دیوار زیرزمینی خود در نزدیکی غزه افتخار می‌کرد. اما مبارزان مقاومت توانستند حصار مرزی را حداقل در یک مکان با مواد منفجره و تجهیزات سنگین بشکنند.

مبارزان مقاومت همچنین یک عملیات آبی خاکی در دریای مدیترانه انجام دادند و از پاراگلایدر برای رسیدن به ۲۲ نقطه در اراضی اشغالی استفاده کردند.

«ریچارد هخت»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی روز شنبه گذشته، گفت: امروز صبح شگفت‌زده شدیم. درباره شکست‌ها، ترجیح می‌دهم در این مرحله صحبت نکنم.

«ایال هولاتا»، مشاور سابق امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به رویترز، گفت: آن‌ها برای مدت طولانی این کار را برنامه‌ریزی کرده‌اند. بدیهی است که این یک حمله بسیار هماهنگ بوده و متأسفانه آن‌ها توانستند ما را از نظر تاکتیکی غافلگیر کنند و خسارات ویرانگری به بار آورند.

در همین حال، «نیویورک تایمز» به نقل از مقام‌های سابق و فعلی آمریکایی، نوشت که حمله غافلگیرکننده ویرانگر مقاومت نشان‌دهنده یک شکست اطلاعاتی به همان اندازه خیره‌کننده از سوی رژیم صهیونیستی بود که شامل هشدار‌های کشف نشده، دفاع موشکی معیوب و واکنش آهسته نیرو‌های نظامی ظاهراً ناآماده بود.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که مقاومت به یک غافلگیری تاکتیکی کامل دست یافته است.

به گفته یک مقام نظامی رژیم صهیونیستی و مقام‌های آمریکایی، هیچ یک از سرویس‌های اطلاعاتی این رژیم هشدار خاصی مبنی بر تدارک حمله پیچیده‌ای که نیاز به حملات زمینی، هوایی و دریایی دارد، نداشتند. این عملیات همچنین بسیاری از آژانس‌های اطلاعاتی غربی را غافلگیر کرد.

شکست رژیم صهیونیستی و سوالات طرح شده از سوی کارشناسان

این عملیات موفق مجموعه‌ای از سوالات را درباره شکست‌های رژیم صهیونیستی در روز شنبه گذشته بیش از پیش برجسته کرده است.

یکی از این سوالات که از سوی نیویورک‌تایمز مطرح شد این است که چرا سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در آغاز عملیات، غرق رگبار موشک‌های ارزان قیمت، اما مرگ‌بار شده بود؟

یکی دیگر از این سوالات این بود که چگونه مقاومت موفق به ساخت چنین زرادخانه عظیمی از راکت‌ها و موشک‌ها شد، آن هم بدون اینکه آژانس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی ذخایر رو به رشد مقاومت را شناسایی کنند؟ و چرا تعداد زیادی از نیرو‌های نظامی رژیم صهیونیستی در مرخصی بوده و یا از مرز جنوبی اراضی اشغالی دور بودند؟

واضح است که پاسخ این سوالات می‌تواند بر ادعای چندین دهه‌ای ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو تأثیر بگذارد.

عدم تمرکز دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی 

«ان‌پی‌آر» درباره شکست نیرو‌های اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی، نوشت: در ماه‌های اخیر، بیشتر تمرکز نیرو‌های اسرائیل بر کرانه‌باختری بوده است؛ جایی که گردان‌هایی از مردان جوان فلسطینی ابتکار عمل خود را علیه اشغالگری اسرائیل آغاز کرده‌اند.

«هافمن» که در ۴۰ سال گذشته روابط رژیم صهیونیستی و فلسطین را مطالعه کرده است، می‌گوید: کرانه باختری توجه آن‌ها را به خود جلب کرده بود. 

پس از حمله پلیس رژیم صهیونیستی به نمازگزاران در ماه آوریل، مقام‌های صهیونیست همچنین با تنش‌ها در اطراف مسجد الاقصی، مقدس‌ترین مکان مسلمانان در قدس اشغالی، مشغول شده‌اند. 

هافمن، گفت که دارایی‌ها و منابع زیادی روی نظارت بر رویداد‌های قدس اشغالی متمرکز شده بود. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *