تاکید مخبر بر استفاده از ارزهای ملی ایران و بلاروس

20:44 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۶۷۰
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
تاکید مخبر بر استفاده از ارزهای ملی ایران و بلاروس
معاون اول رئیس جمهور در دیدار وزیر صنایع بلاروس، گفت که تصمیم‌های مهم و ضروری برای استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تبادلات اقتصادی اتخاذ شود.

خبرگزاری میزان - محمد مخبر، معاون رئیس جمهور عصر سه‌شنبه در دیدار «الکساندر راگوژنیک»، وزیر صنایع بلاروس با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بلاروس از جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی به ویژه در راستای عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا، گفت: با این وجود روابط اقتصادی دو کشور همپای ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک ارتقا و گسترش نیافته که با توجه به اراده رهبران دو کشور زمینه مناسب برای توسعه و تعمیق روابط تجاری در دولت سیزدهم ایجاد شده است.

مخبر با اشاره به امکانات و توانایی‌های ایران و بلاروس برای رفع نیاز‌های متقابل در حوزه‌های صنعتی، علم و فناوری، کشاورزی، بهداشت و دارو و خدمات فنی مهندسی، افزود: گسترش همکاری‌های دو کشور برای تأمین نیازمندی‌های متقابل، بستر خوبی برای توسعه ارتباطات اقتصادی به ویژه بخش خصوصی است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین به تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه علیه دولت‌ها و ملت‌های آزادیخواه جهان از جمله ایران و بلاروس اشاره و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است با وجود تحریم‌های گسترده پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه‌های مختلف به ویژه فنی و مهندسی به دست آورد که در این راستا فعال شدن بیش از گذشته بخش خصوصی دو کشور زمینه ساز ارتقاء روابط همه جانبه خواهد بود.

مخبر بر ضرورت رفع مشکلات پولی و بانکی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: باید دلارزدایی در دستور کار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد و به دنبال آن هستیم تا در سفر‌های هیأت‌های سیاسی دو کشور تصمیم‌های مهم و ضروری برای استفاده از ارز‌های ملی دو کشور در تبادلات اقتصادی اتخاذ شود.

معاون اول رئیس جمهور، افزود: علاقمند هستیم شرایط سرمایه گذاری‌های مشترک در دو کشور هرچه سریعتر فراهم شود.

الکساندر راگوژنیک، وزیر صنایع بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و بلاروس، تأکید کرد: در این سفر تصمیمات و اقدامات بسیار خوبی با همکاری طرف ایرانی در توسعه روابط اقتصادی، تجاری و مالی در بخش‌های معدنی، صنعتی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات کشاورزی و فروش متقابل محصولات غذایی اتخاذ شد.

وی ضمن اعلام آمادگی کشورش برای میزبانی از معاون اول رئیس‌جمهور، تأکید کرد: رئیس جمهور بلاروس بر ضرورت و اهمیت ارتقا روابط همه جانبه با دولت جمهوری اسلامی به عنوان شریک کلیدی بلاروس در منطقه تأکید اساسی دارد و امیدواریم در سی امین سالگرد ارتباطات سیاسی دو کشور شاهد جهش اساسی در روابط اقتصادی ایران و بلاروس باشیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *