داستان ادامه‌دار آیفون۱۴؛ رجیستری آری یا خیر؟

13:39 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۵۸۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
داستان ادامه‌دار آیفون۱۴؛ رجیستری آری یا خیر؟
رجیسترشدن آیفون ۱۴ یکی از موضوعاتی است که در چندوقت اخیر اظهارنظر‌های متفاوت مسئولان را در پی داشته است، اما این اتفاق عملی خواهد شد؟

خبرگزاری میزان _ رئیس سازمان استاندارد ایران امروز در نشست خبری خود درباره رجیستری‌شدن آیفون ۱۴ گفت که از لحاظ تکنولوژیک مشکلی وجود ندارد و آیفون ۱۴ به‌زودی رجیستر خواهد شد؛ ما تلفن‌های همراه را برای اینکه مردم با یک حق انتخاب خوب و رقابتی استفاده کنند مشمول استاندار‌های اجباری خود قرار نداده‌ایم و رجیستری کردن را وزارت ارتباطات انجام می‌دهد، اما این اتفاق در آینده نزدیک رخ می‌دهد.

اعلام این خبر از سوی اسلام‌پناه و انتشار آن از سوی رسانه‌ها باعث شد که بلافاصله در نشست خبری تلفن همراه وی زنگ بخورد و به اسلام‌پناه تذکر بدهند که چرا چنین خبری را اعلام کرده است.

همچنین سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز در واکنش به این خبر گفت: موضوع رجیستر‌شدن یا نشدن تلفن‌های همراه مربوط به حوزه استاندارد نیست و نباید در این‌باره اظهارنظری صورت بگیرد.

دهقانی‌نیا اعلام کرد که طبق برنامه، جمع‌آوری آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ در سطح بازار ادامه پیدا خواهد کرد.  

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر تداوم ممنوعیت واردات مسافری و تجاری آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ تاکید کرد و گفت: پیرو ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هفته گذشته فرآیند جمع‌آوری گوشی‌های آیفون قاچاق ۱۴ و ۱۵ از بازار آغاز شده و این روند ادامه داشته و خللی در اجرای آن صورت نگرفته است.  

این در حالی است که پیش از این نیز خبر‌های متفاوتی درباره رجیسترشدن یا نشدن آیفون ۱۴ منتشر شده و مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل حدود یک‌ماه قبل گفته است که به دلیل شرایط تحریمی، کمبود ارز و ارزبر بودن آیفون‌ها حاکمیت به این نتیجه رسیده که اساسا واردات آیفون را بسته نگه دارد.

عبقری با تاکید بر اینکه نباید از تاثیر مسائل دیگر در این موضوع چشم‌پوشی کنیم، افزوده است که آمریکا واردات فرش و پسته ایران را تحریم کرده است و اجازه واردات نمی‌دهد، تصمیم ایران در ممنوعیت واردات آیفون به نوعی عملکرد تقابلی در جهت این اقدام بوده است.

در هر صورت گویا تکلیف رجیستر شدن آیفون ۱۴ تاکنون به طور قطی مشخص نشده و از سال گذشته تاکنون مسئولان دولتی اظهارنظر‌های مختلفی در این‌باره داشته‌اند به‌طوری‌که سال گذشته امید قالیباف، سخنگوی سابق وزارت صمت نیز از رجیستری آیفون ۱۴ خبر داده بود، اما محدودیت برای آیفون ۱۴ هیچ‌گاه لغو نشد.  

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *