ماده مربوط به اهداف کمی عملکرد صنعت و معدن و رشد تولید به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

12:18 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۵۶۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
ماده مربوط به اهداف کمی عملکرد صنعت و معدن و رشد تولید به کمیسیون تلفیق ارجاع شد
نمایندگان مردم ماده ۴۷ لایحه برنامه هفتم را که درخصوص اهداف کمی عملکرد صنعت و معدن و رشد تولید بود را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه ارجاع دادند.

خبرگزاری میزان - نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه ۱۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با ارجاع ماده ۴۷ این لایحه که در خصوص اهداف کمّی عملکردی صنعت، معدن و رشد تولید در حوزه‌های پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم، مس، خودرو و… است، به کمیسیون تلفیق برای بررسی بیشتر موافقت کردند.

براساس ماده ۴۷ ارجاعی لایحه مذکور؛ در اجرای بند‌های (۸) و (۹) سیاست‌های کلی برنامه هفتم و به منظور تحقق اهدافّکمی زیر مطابق با احکام این قانون، اقدام می‌شود:

براساس این گزارش حسینعلی حاجی دلیگانی در جریان بررسی این بند در اخطاری با استناد به اصل ۴۳ قانون اساسی با طرح این سوال که آیا در این ماده به دنبال ایجاد ظرفیت تولید هستیم یا خود تولید، گفت: در حال حاضر در بخش مربوط به پتروشیمی این جدول به افزایش ظرفیت تولید اشاره شده است، یعنی ما باید به دنبال افزایش ظرفیت تولید و ایجاد زیرساخت باشیم، در این صورت برابر با گزارش‌ها ۳۳ میلیون تن ظرفیت خالی وجود دارد و این امر به معنی وجود زیرساخت و نبودن خوراک برای تبدیل به محصول است.

وی تصریح کرد: از طرفی برای ایجاد ظرفیت نیز به ازای هر تن به ۱٫۲ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که به نحوی اسراف است و اگر ظرفیت خالی وجود دارد حتما در طول برنامه باید به دنبال تولید باشیم؛ لذا موارد مطرح شده در این جدول دارای ابهام است و باید برای بررسی بیشتر و رفع ابهام به کمیسیون ارجاع شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: برخی از اعداد در جدول مذکور اشکالاتی دارد، به عنوان مثال در بخش مربوط به اسقاط خودروی فرسوده اگر بخواهیم نسبت تردد خودرو‌های خارج از سن فرسودگی در کلانشهر‌ها را به صفر برسانیم، اعداد قابل دسترسی نیست. در کلانشهر‌ها اگر فقط برای موتورسیکلت‌ها بخواهیم تصمیم گیری کنیم، مشکلاتی وجود دارد و این به معنی آن نیست که این مشکلات نباید حل شود، بلکه اولویت‌هایی است که باید حل شود و پکیجی که در حوزه انرژی و نحوه استفاده از انرژی بحث می‌کنیم، این مسائل از زیرساخت‌های آن هاست و در بخش‌های دیگر نیز باید اقداماتی انجام شود.

وی افزود: به عنوان مثال باید در حوزه خودرو‌های سنگین باید اقداماتی صورت گیرد، لذا پیشنهاد می‌دهم نمایندگان اجازه دهند این جداول را به کمیسیون بازگردانیم و اصلاحاتی در آن‌ها انجام گیرد و سپس بند‌های بعدی را بررسی کرده و براساس مصوباتی که در این جدول اثرگذار هستند، در انتهای فصل جدول و ماده ۴۷ را بیاوریم و مجدد به رأی بگذاریم.

لازم به ذکر است نمایندگان مجلس پس از سخنان سید مجتبی محفوظی نماینده آبادان در مجلس به زبان عربی درخصوص حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین و عملیات شجاعانه ضدصهیونیستی حماس، در صحن علنی مجلس شعار مرگ بر اسرائیل سر دادند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *