مرکز رشد فناوری و نوآوری مرکز تحقیقات پزشکی قانونی راه‌اندازی می‌شود

9:28 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۵۲۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
مرکز رشد فناوری و نوآوری مرکز تحقیقات پزشکی قانونی راه‌اندازی می‌شود
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از صدور مجوز و موافقت اصولی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با راه اندازی مرکز رشد فناوری و نوآوری مرکز تحقیقات پزشکی قانونی خبر داد.

خبرگزاری میزان - محسن صابری گفت: با توجه به عملکرد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و سمت و سوی فعالیت‌های آن در جهت تولید محصولات فناورانه، اواخر شهریور ماه سال جاری مجوز تأسیس مرکز رشد این مرکز صادر شد که راه اندازی آن زمینه را برای انسجام هرچه بیشتر فعالیت‌های نوآورانه این مرکز فراهم می‌کند.

وی افزود: به محض دریافت این مجوز مرکز تحقیقات اقدامات خود را در خصوص فراهم کردن زیرساخت‌ها و دعوت و استقرار شرکت‌های دارای طرح و ایده‌های فناورانه آغاز کرده است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرکز رشد فناوری و نوآوری مرکز تحقیقات فعال و موافقت قطعی آن نیز صادر شود.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به اینکه پیش از این نیز مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از ایده‌ها و طرح‌های فناورانه استقبال می‌کرد، اظهار داشت: راه اندازی مرکز رشد، علاوه بر اینکه فرصت جدیدی را در اختیار محققان و نوآوران برای ارائه طرح‌ها و ایده هایشان قرار می‌دهد، موجب می‌شود پیگیری و به نتیجه رسیدن آن نیز در شرایط منسجم تری صورت گیرد.

وی در خصوص چگونگی اعطای این مجوز به مرکز تحقیقات تصریح کرد: در پی بازدید معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و آگاهی از فعالیت‌ها و اقدامات این مرکز پیشنهاد صدور مجوز مرکز رشد برای مرکز تحقیقات مطرح شد چرا که تولید محصول و نیز اقدامات مطالعاتی و اجرایی جهت ارتقای محصول اولیه تولید شده از مدتی پیش در مرکز تحقیقات آغاز شده بود.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به اینکه نوع فعالیت مرکز تحقیقات و ورود آن به مرحله تولید محصول منجر به صدور مجوز مرکز رشد شده است، گفت: با توجه به افزایش تعداد مقالات و پروژه‌های تحقیقاتی، کشور از نظر تعداد تحقیقات اشباع شده به همین دلیل پرداختن به امور فناورانه و تولید محصول از اهمیت بیشتری برخوردار است، لذا مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نیز با در پیش گرفتن همین رویه و ارائه طرح‌های اثر گذار و ثبت اختراع موفق به کسب رتبه ششم در ارزیابی وزارت بهداشت و همچنین اخذ مجوز تأسیس مرکز رشد شد.

وی یادآور شد: مرکز رشد به معنای تبدیل ایده به محصول، ویرایش و ارتقا و وارد کردن آن به بازار کار و تجارت است که در مرکز تحقیقات در حال انجام است و از این پس به صورت منسجم‌تر و سامان یافته‌تر ادامه می‌یابد.

صابری با بیان اینکه راه اندازی مرکز رشد به ما کمک می‌کند که بتوانیم محققان و نوآوران جدیدی را برای هسته فناوری جذب کنیم، تصریح کرد: همکاری با مرکز تحقیقات این امکان را به محققان و شرکت‌های دانش بنیان می‌دهد که در صورت تولید محصول کاربردی مطابق با استاندارد‌ها و ویژگی‌های تعریف شده، بتوانند آن را در اختیار سازمان پزشکی قانونی کشور قرار دهند.

به گفته وی محصولات استاندارد و قابل پذیرش تولید شده در مرکز تحقیقات، مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی کشور است و در صورت کسب تأییدات داخلی و بین المللی، در بخش‌های فنی این سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این موضوع ضمن رفع نیاز سازمان با تولیدات داخلی، برای سازنده و تولید کننده آن محصول نیز اعتبار معنوی قابل توجهی ایجاد خواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: از جمله محصولات تولید شده در مرکز تحقیقات می‌توان به کیت‌های تعیین هویت ژنتیک، دستگاه هموژنایزر، کیت‌های ارتقا یافته و دستگاه اتوسمپلر اشاره کرد که در سال‌های اخیر رونمایی شده و هم اکنون در آزمایشگاه‌های سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کیت‌های ارتقا یافته در آزمایشگاه‌های ژنتیک و بانک ژنتیک سازمان مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر آن مرکز خدمات ژنتیک نور نیز از کیت‌های مرکز تحقیقات استفاده می‌کند. همچنین پلیس تشخیص هویت نیز کیت‌های مرکز تحقیقات را چندین مرحله مورد تست و آزمایش قرار داده و با توجه به نتایج خوب به دست آمده به نظر می‌رسد به سمت استفاده از کیت‌های مرکز تحقیقات پیش برود.

صابری از ساخت و تولید دستگاه الکل سنج تنفسی خبر داد و افزود: ایده ساخت این دستگاه از سوی یکی از محققین کشور مطرح و محصول اولیه آن نیز تولید شده است که در صورت کسب تأیید نهایی و اخذ استاندارد‌های لازم رونمایی و تولید خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به اینکه با فعالیت مرکز رشد، سازمان با شتاب بیشتری در مسیر کسب مرجعیت علمی حرکت خواهد کرد، گفت: مرکز تحقیقات حتما از محققین و نوآوران استقبال و حمایت خواهد کرد که با فعالیت مرکز رشد این حمایت بیشتر نیز خواهد شد ضمن آنکه در نظر دارد برای جلب هر چه بیشتر محققین و شرکت‌های دانش بنیان، تور بازدید از مرکز تحقیقات را به منظور آشنایی و آگاهی آنان از امکانات مرکز تحقیقات و نیاز‌های سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *