کاظمی قمی: مشکلات حقابه در چارچوب معاهده موجود حل می‌شود

15:34 - 17 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۴۴۵
کاظمی قمی: مشکلات حقابه در چارچوب معاهده موجود حل می‌شود
نماینده ویژه رئیس‌جمهور کشورمان در امور افغانستان، با تاکید بر این که افغانستان مستقل و دارای حاکمیت ملی برای ثبات کشور‌های منطقه نیز سودمند است، گفت که ایران همواره در کنار مردم این کشور همسایه بوده و می‌ماند.

خبرگزاری میزان - حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در افغانستان، در یک کنفرانس خبری در کابل از حوادث طبیعی اخیر در ولایت هرات یاد کرد و ضمن همدردی با زلزله‌زدگان این ولایت، گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و اکنون نیز از هیچ نوع همکاری با آسیب‌دیدگان هرات دریغ نخواهد کرد.

وی اظهار کرد: کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران از طریق جمعیت هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) آماده شده و اقدام‌های اولیه برای نجات گیرماندگان زیر آوار پس از زلزله آغاز شده است؛ همچنین ایجاد درمانگاه‌های صحرایی برای مداوای زخمی‌ها و ایجاد گروه تماس با کشور‌های همسایه برای کمک‌رسانی از طریق مرز ایران از جمله کار‌هایی است که جمهوری اسلامی به دست گرفته است؛ آنچه در افغانستان مهم است، خواست مردم است.

کاظمی قمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نیاز نیست همسایگان و دیگر قدرت‌های منطقه و جهان یک راه‌حل جدید مورد قبول همه طرف‌ها به خصوص حکومت طالبان را روی میز بگذارد که قابل انعطاف باشد، گفت: در رابطه با نظام و حکومت، نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه ۲ رکن است؛ یکی مقبولیت و دیگری مشروعیت، مقبولیت مربوط به مردم است، اما مشروعیت در چارچوب نظام اسلامی است و این بهترین راه برای حکومت‌داری است، اما در افغانستان آنچه مهم است، اینکه مردم چه می‌خواهند.

وی در ادامه مردم افغانستان را مردمی بیگانه‌ستیز و غیور خواند که همواره هویت ملی و دینی را بر جغرافیا و دیگر علایق ترجیح داده است و تصریح کرد: افغانستان مستقل و دارای حاکمیت ملی تنها برای مردم این سرزمین نه، بلکه برای ثبات کشور‌های منطقه نیز سودمند است و این ملت باید با اراده ملی شایسته خودش به سمت ثبات و سازندگی حرکت کند.

اگر امنیت در افغانستان برقرار نشود، امنیت منطقه نیز برهم می‌خورد 

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه هدف از ایجاد گروه تماس کشور‌های منطقه در فرمت مسکو که توسط وی ارائه شد، چیست، گفت: در اجلاس فرمت مسکو برای کشور‌های همسایه و برخی کشور‌های منطقه پیشنهاد تشکیل گروه تماس را برای هماهنگی بیشتر و کار در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای دادیم، اما دغدغه کشور‌های همسایه بیشتر از دیگران، نسبت به کمک کردن به ثبات، امنیت و مقابله با تروریسم و بهبود اقتصاد در افغانستان است؛ علاوه بر آن نگرانی‌هایی که جامعه جهانی دارد کشور‌های همسایه هم دارد، زیرا اگر امنیت در افغانستان برقرار نشود، امنیت منطقه نیز برهم می‌خورد و از این جهت باید همکاری جمعی صورت بگیرد.

ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و است

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای و حمایت جامعه جهانی و سازمان ملل، یک نقشه راه همکاری‌ها را تنظیم کنیم، بهتر است با طرف افغانستان در تماس باشیم؛ علاوه بر اینکه رابطه دوجانبه وجود دارد، گروه تماس نیز با مقامات افغانستان در موارد مختلف صحبت کند که اگر این اتفاق بیفتد، بهترین روش است و به همه طرف‌ها کمک خواهد کرد.

صادرات مواد نفتی بی کیفیت را رد می‌کنیم

کاظمی قمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مسترد شدن برخی مواد نفتی ایران از مرز افغانستان، گفت: صادرات مواد بی‌کیفیت نفتی از ایران به افغانستان را کاملا رد می‌کنیم، اما استاندارد نبودن محصولات نفتی که از کشور‌های دیگر وارد و از مرز ایران عبور می‌کند، مربوط به ایران نیست.

به گفته وی در ماه‌های اخیر بیشترین صادرات ایران به افغانستان گاز مایع بوده، اما بخش بنزین و گازوئیل که تقاضای افغانستان است، صادرات قابل‌توجهی نداشته است؛ سال گذشته به مقام‌های کابل اعلام کردیم که مسیر ترانزیت را برای انتقال گازوئیل مجاز اعلام کنیم و کار در این زمینه جریان دارد.

بر اساس گفته‌های نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، بنا این است که از صادرات هر نوع کالای بدون استاندارد جلوگیری شود، اگر اتفاق هم بیفتد، خطا است و با آن برخورد خواهد شد، حتی دستگاه‌های تولیدکننده باید استاندارد باشد و اگر فاقد کیفیت بود، با فروشنده برخورد قانونی خواهیم شد.

کاظمی قمی تاکید کرد که مواد نفتی ایران همیشه استاندارد و مورد قبول بوده است.

افراطی‌ها می‌خواهند میان دو ملت نفاق و بدبینی ایجاد کنند

کاظمی قمی در مورد وضعیت مهاجرین افغانستان در ایران، گفت: مهاجرین افغانستان مهمان کشور ما هستند؛ با وجود سنگ‌اندازی‌هایی از سوی عناصر افراطی در داخل و بیرون از ایران که می‌خواهند میان ۲ ملت نفاق و بدبینی ایجاد کنند، بین ایران و افغانستان رابطه اخلاقی همچنان باقی است و هیچ تغییری نکرده است.

به گفته نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در میان مهاجرین غیرقانونی افراد مخل امنیت که اعمال ناهنجار انجام دهد و یا حضور افراطی‌ها در داخل ایران منتفی نیست، اما ملت‌های ۲ طرف و دولت‌ها باید توجه داشته باشند که دشمن از همین عناصر می‌خواهد سوءاستفاده کند؛ از این طرف روحیه ضد افغان را بزرگ می‌کند و از آن طرف نیز یک عده را علیه مهاجرین تحریک می‌کند.

وی تاکید کرد: هر دولتی مسئولیت دارد که برای تامین امنیت خاک و مردم خود با افراد غیرقانونی برخورد کند، اما شیطنت دشمن و واقعیت ایران را در آنچه نسبت به مهاجرین می‌گذرد، باید در نظرگرفت.

خط راهبردی ایران، تبدیل شدن افغانستان به چهار راه آسیا است

کاظمی قمی درباره چگونگی روابط اقتصادی ایران با افغانستان تصریح کرد: خط همکاری راهبردی جمهوری اسلامی برای تبدیل شدن افغانستان به چهار راه آسیا، جدی است و یقینا تعامل اقتصادی در امنیت نیز موثر است و خط‌های اقتصادی از نگاه ایران در حقیقت خط دوستی است.

وی تاکید کرد که اقتصاد ایران و افغانستان مکمل یکدیگرند، زیرا جمهوری اسلامی در انتقال تجربه، فن‌آوری و انرژی هیچ ملاحظه‌ای ندارد و از سوی دیگر اقتصاد افغانستان بیشتر بر پایه کشاورزی است که محصولات آن به ایران منتقل می‌شود.

بر اساس اظهارات نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، ایران در حال حاضر آماده است که ۵ میلیون تن فرآورده‌های کشاورزی افغانستان را خریداری کنند و در دیگر عرصه‌ها نیز تلاش جریان دارد.

مشکلات حقابه در چارچوب معاهده حل خواهد شد

کاظمی قمی در ادامه به مسئله حقابه ایران از افغانستان اشاره و اظهار کرد: سال گذشته حجم وسیعی از آب هیرمند هدر رفت و مقام‌های طالبان نیز اظهار تاسف کردند؛ بند کمال خان، بند ذخیره‌کننده آب نیست، بلکه در حقیقت مهارکننده آب است؛ ما با مقام‌های افغانستان این موضوع را مطرح کردیم که در بخش فنی و تکنولوژی برای رفع این مشکلات کمک کنیم.

به گفته وی در معاهده آمده است که به هر میزان که آب وجود داشت باشد، باید سهم ایران داده شود و در آینده در چارچوب همین معاهده مشکلات حل خواهد شد.

رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی است

کاظمی قمی در پایان درباره عملیات طوفان الاقصی و تحولات اخیر فلسطین، گفت: حملات مجاهدین حماس پیام بزرگی را به دنیا صادر کرد و آن اینکه رژیمی که درصدد توسعه قلمرو و سرزمین خود بود، اکنون در تقلای حفظ موجودیت خود است.

وی حرکت برق‌آسای گروه حماس علیه رژیم صهیونیستی را بی‌نظیر خوانده و تاکید کرد: این عملیات به اندازه‌ای موثر و کوبنده بود که تمام دستگاه اطلاعاتی و حتی گنبد آهنین نتوانست آن را پیش بینی کند؛ رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت برخواسته از اعتقادات دینی مردم در حال فروپاشی است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *