رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه قضایی اسفراین بازدید و با مراجعان ملاقات کرد

12:38 - 17 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۳۹۴
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه قضایی اسفراین بازدید و با مراجعان ملاقات کرد
رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی بطور سرزده از حوزه قضایی اسفراین بازدید کرد.

خبرگزاری میزان- حجت‌الإسلام والمسلمین براتی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در جریان سفر به شهرستان اسفراین ابتدا از کلانتری ۱۱ این شهرستان بازدید و ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و ادای احترام به مقام شامخ شهدای این عرصه، روند انجام امور و عملکرد این مجموعه را در حوزه‌های مختلف بررسی کرد.

وی ضمن ملاحظه تعدادی از پرونده‌های متشکله در کلانتری ۱۱ اسفراین، از بروز تأخیر نامتعارف در اجرای برخی دستور‌های قضایی از سوی ضابطین در این شهرستان انتقاد کرد و خواستار اصلاح این روال و بهبود شاخص‌های عملکردی شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین براتی‌زاده با بیان اینکه اطاله دادرسی همچنان بعنوان مهمترین نگرانی و ابرچالش دستگاه قضایی به شمار می‌رود،گفت: طبق بررسی‌های کارشناسانه بخشی از مبانی شکل گیری این معضل، به وجود تأخیر‌های غیرمعمول در روند اجرای دستور‌های قضایی بر می‌گردد که بطور مستقیم و غیرقابل انکار در بروز چنین وضعیتی نقش آفرینی می‌کند و طبعا تداوم آن نارضایتی بیشتر مراجعین را رقم خواهد زد.

وی با تأکید بر ضرورت رفع این مشکل و کاهش میزان نارضایتی متأثر از این مسأله در کوتاه مدت، به مدیران قضایی به ویژه دادستان عمومی و انقلاب اسفراین تاکید کرد: با تقویت سازوکار‌های نظارتی این شرایط را به نحو مطلوب ساماندهی کنند.

وی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از نارضایتی‌ها به تأخیر در روند رسیدگی‌های قضایی بر می‌گردد، ولی موارد دیگری هم هست که به نظر می‌رسد اغلب از ماهیت و طبیعت دادرسی‌ها نشأت می‌گیرد و به همین اعتبار ممکن است برخی مراجعین انتقاداتی نیز به نحوه رسیدگی داشته باشند.

رئیس کل داد گستری استان همچنین در جریان بازدید از دادگستری و شورای حل اختلاف اسفراین ضمن گفتگوی چهره به چهره با مدیران قضایی، قضات و کارکنان این مجموعه ها، اهم مشکلات مبتلابه را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

حجت‌الإسلام والمسلمین براتی‌زاده گفت: با وجود اینکه میانگین مصالحه در استان بیشتر از میانگین کشوری است با این وجود متأسفانه در برخی شهرستان‌ها از جمله در اسفراین برغم وجود ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فراوان آمار صلح و سازش نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته از ۳۶ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: دادگستری محل اجرای قانون و تظلم خواهی است و از کارکنان این مجموعه و سایر مجموعه‌های ذی ربط درخواست کرد که طوری با ارباب رجوع رفتار کنند که ارباب رجوع بداند که دستگاه قضایی در راستای احقاق حقوق آنان و اجرای عدالت تلاش می‌کند.

حجت‌الإسلام والمسلمین براتی‌زاده روند دادرسی در شعب را نیز مورد بررسی قرار داد و ضمن ملاحظه تعدادی از پرونده‌های جریانی، مختومه و زندانی دار و سوابق مکاتبات و استعلامات صورت گرفته، نکات و بایسته‌های لازم را حسب مورد به قضات رسیدگی کننده و کارکنان اداری متذکر شد.

گفت‌وگوی اختصاصی طی ملاقات چهره به چهره با تعداد زیادی از مراجعین که بیش از دو ساعت بطول انجامید که از مهمترین نکات این سفر و پایان بخش برنامه‌های رئیس کل دادگستری استان طی سفر به شهرستان اسفراین بود.

حجت‌الإسلام والمسلمین براتی‌زاده پس از این برنامه، مجدداً با رئیس دادگستری اسفراین دیدار و درباره موضوعات مطروحه در جریان این ملاقات‌ها با وی گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *