آبیاری فضای سبز در اماکن عمومی و دولتی ممنوع شد

18:42 - 16 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۲۸۱
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
آبیاری فضای سبز در اماکن عمومی و دولتی ممنوع شد
نمایندگان مجلس مصوب کردند آبیاری فضای سبز با استفاده از آب شرب در صورت وجود آب جایگزین در کلیه اماکن عمومی و دولتی ممنوع است.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام خبرگزاری خانه ملت،  نمایندگان در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه ۱۶ مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الف ماده ۴۰ این لایحه با ۱۶۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در بند الف ماده ۴۰ لایحه مذکور آمده است: به منظور حفظ منابع آبی، تعادل بخشی و مهار افت سطح آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آبی کشور اقدامات زیر انجام می‌شود: دستگاه‌های اجرایی، نهاد‌های عمومی غیردولتی، نهاد‌های انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح مکلفند با همکاری وزارت نیرو، در سال اول اجرای برنامه تمامی منابع آبی در اختیار خود را به ابزار اندازه‌گیری هوشمند استاندارد تحت پایش این وزارت، مجهز و مصارف آب خود را در سقف مجاز اعلامی وزارت تنظیم کنند. در صورت عدم رعایت این تکالیف، هرگونه برداشت از این منابع آبی، غیرمجاز تلقی شده و وزارت نیرو موظف است در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط با آن برخورد نماید.

تبصره- در شرایط تنش آبی با اعلام شورایعالی آب، دستگاه‌ها، نهاد‌ها و ارگان‌های مذکور مکلفند منابع آبی و اراضی مستعد برای حفر چاه آب شرب خود را در اختیار وزارت نیرو قرار دهند.

در ادامه نمایندگان با بند ب ماده ۴۰ لایحه برنامه هفتم توسعه کشور با ۱۶۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس بند ب ماده ۴۰ لایحه مذکور؛ آبیاری فضای سبز با استفاده از آب شرب در صورت وجود آب جایگزین به تشخیص وزارت نیرو، در کلیه اماکن عمومی و دولتی ممنوع است.

شهرداری‌ها و سایر متولیان اماکن عمومی و دولتی مکلفند نسبت به احداث شبکه‌های مستقل آبیاری فضای سبز و جداسازی آن از آب شرب و استفاده از پساب و سایر آب‌های نامتعارف با رعایت حدود مجاز استاندارد‌ها و شاخص‌های زیست محیطی و سلامت اقدام کنند.

متخلفان مشمول مجازات درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *