زاکانی: افزایش اعتماد مردم در گرو مشارکت در اداره شهر است

16:06 - 16 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۲۶۷
زاکانی: افزایش اعتماد مردم در گرو مشارکت در اداره شهر است
شهردار تهران با تأکید بر جلب مشارکت مردم، گفت: هرچه مردم درگیر مسائل شهر شوند و خود را صاحب کار ببینند، امور مدیریت شهری بهتر پیش خواهد رفت.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین آغاز دومین دوره طرح «من شهردارم» با بیان اینکه ما در مجموعه شهرداری ویژگی‌هایی را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: این ویژگی‌ها مختصات رفتاری جدیدی را رقم می‌زند. یکی از این ویژگی‌ها مسئولیت‌پذیری است؛ تمام مسئولیت‌های شهر بر عهده ماست. این جمله به این معناست که مواردی را که به طور قانونی به عهده ماست انجام می‌دهیم و دیگر موارد را نیز به سایر بخش‌ها کمک کنیم تا وظایف خود را انجام دهند؛ چراکه کام مردم را شیرین کردن و رضایت شهروندان تنها چیزی است که از ما باقی می‌ماند.

وی با تأکید بر جلب مشارکت مردم، یادآور شد: برای مثال قرارگاه اجتماعی را برای رفع مشکلات اجتماعی با مشارکت ۱۴ دستگاه تشکیل دادیم تا مجموع اقدامات بتواند اتفاقاتی را در جامعه رقم بزند.

زاکانی گفت: اینکه دنبال این هستیم که مرکز مطالعات شهرداری، فضای نخبگانی ایجاد کند به دنبال استفاده از این ظرفیت هستیم. در مدیریت مشارکتی ۱۰ نوع مشارکت تعیین شده که یکی از وجوه آن مشارکت با متن جامعه است و دنبال کردن آن، استفاده از توان مردم در صنوف و طبقات مختلف و ثبت نظرات آنهاست.

وی با بیان اینکه ۳۵۰هزار شهروند در نخستین دوره طرح «من شهردارم» مشارکت کردند، گفت: دو ویژگی در این طرح می‌تواند مؤید کار باشد؛ یکی تعداد متقاضیان و تأییدکنندگان تقاضاهاست که می‌تواند در سیستم بارگذاری شود و دیگری نظرات متخصصین این حوزه است تا پروژه‌های برتر مشخص شود. اما باید روند استمرار پیدا کند و به اطلاع مردم رسانده شود که پروژه‌های انتخاب شده در چه مرحله‌ای قرار دارند.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه بخش اصلی کار این است که متن جامعه ناظر بر طرح‌ها باشند، تصریح کرد: این موضوع بسیار می‌تواند کمک کننده باشد؛ یکی از کارکرد‌های ویژه در کشور‌ها رجوع به آراء است و اکثر امور با تکیه به این آراء انجام می‌شود. با این اقدام مردم خود را بیگانه با امور نخواهند دانست و اتفاق بزرگی در شهر خواهد افتاد و امکانی فراهم می‌شود تا پروژه‌های شهر به بهترین شکل دنبال شود.

وی افزود: سطح پروژه‌ها با هم متفاوت است، اما حتماً باید سیستمی وجود داشته باشد که مردم ایده‌های خود را ارائه دهند و به ازای این نظرات، راه‌حل‌های خروج از بن بست‌های شهر مطرح شود. جمع زیادی از مردم روی موضوعات مختلف وقت می‌گذارند و انگیزه ارائه راهکار دارند که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

زاکانی با بیان اینکه هرچه مردم درگیر مسائل شهر شوند و خود را صاحب کار ببینند، امور مدیریت شهری بهتر پیش خواهد رفت، اظهار کرد: از هر جهت این اقدام بسیار مثبت و مبارک است و امیدواریم این جنس مشارکتی که در جامعه امید می‌آفریند، به‌تدریج رونق پیدا کند.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی خاص برای جوامع خاص صورت بگیرد، یادآور شد: بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش‌آموز در تهران داریم و می‌توان به دانش‌آموزان آموزش داد تا بتوانند به ما ایده ارائه دهند و این قشر را با خدمات درگیر کنیم.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که دومین دوره طرح «من شهردارم» بتواند راهگشایی اساسی در شهر داشته باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *