واکنش ایران به اقدام سیاسی کمیته صلح نوبل/اقدامی مغرضانه است و آن را محکوم می‌کنیم

20:33 - 14 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۷۸۸۶
واکنش ایران به اقدام سیاسی کمیته صلح نوبل/اقدامی مغرضانه است و آن را محکوم می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی تاکید کرد که اقدام اخیر کمیته صلح نوبل حلقه‌ای دیگر از زنجیره فشار محافل غربی علیه ایران است.

خبرگزاری میزان - ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام سیاسی کمیته صلح نوبل در اعطای جایزه به یکی از شهروندان جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران سازمان ملل همواره بر تحقق عینی صلح در سطوح منطقه‌ای و جهانی تاکید داشته و همواره بر تقویت فرهنگ صلح اهتمام داشته است؛ اما هیچ‌گاه نمی‌خواهد از صلح و تحقق آن سوءاستفاده شود. 

کنعانی، افزود: حال شاهد آن هستیم که کمیته صلح نوبل، اقدام به اعطای جایزه صلح به شخصی کرده است که به دلیل نقض مکرر قوانین و ارتکاب اعمال مجرمانه محکوم شده است، این اقدام را حرکتی مغرضانه و سیاسی‌کاری دانسته و محکوم می‌کنیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: اقدام کمیته صلح نوبل، تحرکی سیاسی در راستای سیاست مداخله‌جویانه و ضد ایرانی برخی دولت‌های اروپایی از جمله دولت مقر کمیته نوبل بوده که نشان‌دهنده انحراف مایوس‌کننده آن از اهداف اولیه آن و بهره‌برداری ابزاری از کمیته صلح است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه، تصریح کرد: در بیانیه این کمیته ادعا‌های نادرست و خلاف واقعی در مورد تحولات ایران مطرح شده که حکایت از رویکرد برخی دولت‌های اروپایی برای جعل اخبار و تولید روایت‌های مغشوش و انحرافی در مورد تحولات داخلی ایران است. 

کنعانی، بیان کرد: ملت ایران طی بیش از چهار دهه شاهد فشار‌های سیاسی و اقتصادی از جمله تروریسم اقتصادی و غیر انسانی برخی کشور‌های غربی علیه خود بوده و این در حالی است که مدعیان حقوق بشر هیچ‌گاه جرات محکوم کردن این جنایت‌ها یا ادای احترام به مقاومت بی‌نظیر مردم ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه، ضد بشری و مغایر با تعهدات بین‌المللی غرب را نداشته‌اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه، عنوان کرد: اقدام اخیر کمیته صلح نوبل حلقه‌ای دیگر از زنجیره فشار محافل غربی علیه ایران است که نتیجه‌ای جز جزم شدن عزم ملت ایران در پیگیری سیاست مستقلانه خود ندارد و البته این رویکرد نامتعارف و گزینشی هرگز از اذهان آزاداندیشان پاک نخواهد شد.

کنعانی در پایان با تاکید بر آرمان جمهوری اسلامی ایران برای استقرار صلح و عدالت در سراسر جهان در پرتو همکاری موثر و دوستانه میان ملت‌ها و همزیستی مسالمت‌آمیز، به کمیته صلح نوبل، توصیه کرد: به‌جای ایفای نقش ابزاری در اعمال سیاست‌های مزورانه برخی کشور‌های غربی، جایزه صلح نوبل را به اشخاص یا تشکل‌هایی اعطا کند که صادقانه به دنبال ترویج فرهنگ صلح و عدالت در جهان و میان ملت‌ها هستند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *