تاکید بر اجرای حمل‌ونقل پاک در آیین‌نامه طراحی معابر شهری

۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲:۴۸
کد خبر: ۴۷۳۷۲۰۷
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
تاکید بر اجرای حمل‌ونقل پاک در آیین‌نامه طراحی معابر شهری
معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌وشهرسازی با بیان ضرورت توجه به حمل و نقل پاک در سیاست گذاری‌ها و برنامه‌های توسعه آتی گفت: در آیین‌نامه طراحی معابر شهری ابلاغ شده، این موضوع به وزارت کشور و شهرداری‌ها اعلام شده است.

خبرگزاری میزان - به گزارش وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی‌زاده معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت توجه به حمل و نقل پاک در برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های حوزه حمل و نقل و شهرسازی گفت: در راستای حمایت هرچه گسترده‌تر از شیوه‌های حمل و نقل پاک نظیر پیاده، طی مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری در ابلاغ آیین نامه طراحی معابر شهری در سال ۱۳۹۹، به وزارت کشور و شهرداری‌ها تکلیف شد ظرف یک سال در ساختار تشکیلاتی خود بخش ویژه‌ای به عنوان متولی مدیریت این سهم از جابه‌جایی در شهر‌ها را پیش‌بینی و اجرایی کنند.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌وشهرسازی با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی، اجرایی و تخصصی در این خصوص افزود: موضوع طراحی مسیر دوچرخه نیز مانند عابر پیاده در یک جلد مجزا (جلد ۱۱) با توجه به ادبیات جهانی و رای صاحب نظران داخلی و خارجی و اقتضائات محلی و با حساسیت بسیار، در آیین نامه منعکس شده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه برای اولین بار در کشور ظرفیت تردد با دوچرخه به عنوان شیوه حمل و نقلی موثر در طراحی و تخصیص نقش معابر مورد توجه قرار گرفته است، به نحوی که تا ظرفیت ۳ هزار نفر بر ساعت در تعیین نقش عملکردی معابر موثر هستند. البته برای برنامه‌ریزی توسعه دوچرخه سواری در شهر‌های کشور معیار‌های دیگری فارغ از شاخص‌های فنی مطرح است که این توسعه را محدود می‌سازد. 

افندی‌زاده در ادامه با بیان چالش‌های موجود در این حوزه تصریح کرد: رویکرد‌های فرهنگی و اجتماعی، وضعیت توپوگرافی ناهموار برای دوچرخه در برخی شهرها، وضعیت آب و هوایی نامناسب بسیار سرد یا بسیار گرم، هزینه بسیار پایین استفاده از خودروی شخصی به عنوان شیوه رقیب و با توجه به قیمت گذاری سوخت، استطاعت پذیر بودن قیمت دوچرخه‌ها متناسب با شرایط و ابعاد اقتصادی موضوع و البته وضعیت بودجه شهرداری‌ها و عدم توجه به توسعه شبکه‌ای دوچرخه و در نهایت کاهش ایمنی تردد تنها بخشی از مسائل مطرح در این حوزه است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌وشهرسازی در پایان عنوان کرد: لازم به اشاره است که آئین نامه مذکور به نحوی تدوین شده است که برای تمام سطوح شهری ضوابط فنی لازم را ارائه کند.

وی افزود: بدیهی است که در صورت نیاز شهرداری‌ها با توجه به ضوابط کلی این آئین نامه، قابلیت تدوین ضوابط اختصاصی با توجه به وضعیت هر شهر در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل پاک وجود دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *