طرح ملی کنترل فشار خون و دیابت در کشور به زودی اجرا می‌شود

۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴:۰۰
کد خبر: ۴۷۳۷۰۸۵
طرح ملی کنترل فشار خون و دیابت در کشور به زودی اجرا می‌شود
معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای طرح بسیج ملی کنترل قند و فشارخون سنین بالای ۲۰ سال در آینده نزدیک خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، حسین فرشیدی در نشست خبری روز جهانی قلب و هفته ملی سلامت سالمندان، گفت: خوشبختانه در دوران بعد از انقلاب، امید زندگی افزایش مناسبی داشته که باید سالمندی را به عنوان یک موضوع مهم بدانیم؛ سن سالمندی و فعالیت در زمان سالمندی باید با سلامت کامل باشد.

وی با اشاره به روند تغییرات و افزایش تعداد سالمندان در کشور، گفت: در حال حاضر ۲۵ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند. یکی از برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت، رسیدگی به سالمندان است و در مراکز بهداشتی و درمانی، همانگونه که سلامت نوزادان بررسی می‌شود، باید سالمندان هم بررسی شوند و از سوی دیگر به خانواده‌ها نیز آموزش‌های لازم برای مراقبت از سالمندان، ارائه می‌شود.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر در خانه، سالمند داشته باشیم، باید فرد آموزش دیده و آشنا به امور سالمندی از وی نگهداری کند. در این زمینه می‌خواهیم طرح آموزشی دو ساله کاردانی سالمندیاری راه راه‌اندازی کنیم و در این دوره، آموزش‌های ترکیبی از سیستم بهورزی و آموزش آکادمیک در این زمینه، ارائه شود.

فرشیدی در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: بسیج ملی کنترل قند و فشارخون تمام افراد بالای ۲۰ سال در آینده نزدیک در کشور اجرایی می‌شود که جزییات آن اعلام خواهد شد. برای پیشگیری از بیماری‌ها و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین بیماری‌ها باید بیماریابی به دقت انجام شود و به شکل مداوم، بیماران را بررسی و رصد کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت تقویت بنیاد خانواده، گفت: با افزایش سن، بیشترین درگیری در بیماری‌های قلبی است. درحالی که پنجره روشنی در بیماری‌های قلبی داریم و در اکثر موارد این عارضه‌ها قابل کنترل است. بر همین اساس مهم‌ترین برنامه سلامت خانواده در سال آینده کنترل بیماری‌های غیرواگیر است که از تاثیر آلودگی هوا تا حوادث و سوانح را دنبال می‌کند. این موارد قابل پیشگیری است و باید به درستی رصد شود. در برنامه سلامت خانواده تاکید ویژه‌ای بر غربالگری بیماری‌ها داریم تا بیماران رصد شود. همچنین برای غربالگری سرطان‌ها نیز باید باید برنامه ریزی و اقدام کنیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *