افزایش آمار اهدای خون مردم ایران در بهار و تابستان ۱۴۰۲

۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۵:۵۳
کد خبر: ۴۷۳۷۰۰۸
افزایش آمار اهدای خون مردم ایران در بهار و تابستان ۱۴۰۲
سخنگوی سازمان انتقال خون از اهدای خون یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۹۴۲ نفر در بازه زمانی بهار و تابستان ۱۴۰۲ خبر داد که این میزان بیش از ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، بشیر حاجی بیگی گفت: در بازه زمانی بهار و تابستان ۱۴۰۲، یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۹۴۲ نفر اهداکننده خون داشتیم که این میزان بیش از دو درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی افزود: استان لرستان با بیش از ۳۵ درصد، استان خراسان شمالی با نزدیک به ۱۷ درصد و استان چهار محال و بختیاری با نزدیک به ۱۳ درصد، بالاترین رشد آمار اهدای خون را در این بازه زمانی به خود اختصاص داده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: استان سمنان نیز با ثبت نزدیک به ۶۸ درصد اهدای مستمر از آمار کل اهدای خون، از این حیث پیشتاز دیگر استان‌های کشور بوده است و استان یزد با نزدیک به ۶۴ درصد، استان گلستان با بیش از ۶۱ درصد و استان قم با بیش از ۶۰ درصد، بالاترین شاخص اهدای خون مستمر را به خود اختصاص داده اند، حال آنکه طی این شش ماه شاخص اهدای مستمر در کشور بیش از ۵۳ درصد بوده است که نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی افزایش یافته است.

 حاجی بیگی همچنین شبکه ملی خون‌رسانی را طی این بازه زمانی بسیار فعال توصیف کرد و گفت: میزان ۱۰۴ هزار و ۸۴۵ واحد خون در این شبکه ملی برای برقراری توازن میزان تولید و مصرف خون در استان‌های کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.

وی با اشاره به شاخص بیش از ۴ درصدی اهدای بانوان در کشور طی ۶ ماهه اول سال گفت: طی ۶ ماهه اول سال جاری، استان لرستان در شاخص اهدای بانوان نزدیک به ۹ درصد از سهم کل اهدای خون را ثبت کرده و از سایر استان‌ها موفق‌تر بوده است که پس از آن، استان خراسان شمالی با شاخصی نزدیک به ۸ درصد و استان خراسان جنوبی با شاخصی نزدیک به ۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تقدیر از همه هموطنانی که اهدا کننده خون یا مروج آن هستند، خاطرنشان کرد: در شش ماهه دوم سال که شاهد تغییرات جوی و همچنین بیماری‌های فصلی و برودت هوا هستیم، همچون همیشه امیدواریم برنامه منظم اهدای خون هموطنان، پشتیبان محکمی برای بیماران نیازمند به خون باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *