پیگیری و اجرای ۸ طرح پالایش و پتروپالایش در کشور

۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۱:۳۸
کد خبر: ۴۷۳۶۷۱۵
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
پیگیری و اجرای ۸ طرح پالایش و پتروپالایش در کشور
وزیر نفت از در حال اجرا بودن ۸ طرح پالایشی و پتروپالایشی در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت پالایشی و کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم ارتقا یافته است.

خبرگزاری میزان - جواد اوجی، وزیر نفت، روز جمعه، هفتم مهر در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات پروژه‌های صنعت پالایش کشور، که با حضور رئیس‌جمهور در اصفهان برگزار شد، گفت: استان اصفهان به لحاظ داشتن مجتمع‌های پالایشی و پتروشیمی، یکی از مراکز مهم در صنعت نفت است که از جمله آن‌ها می‌توان به پالایشگاه اصفهان با ظرفیت خوراک ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام اشاره کرد که یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های کشور است.

وی افزود: پتروشیمی اصفهان، تاسیسات قیرسازی نفت جی و روغن‌سازی نفت سپاهان هم در این استان هستند که همگی در این ناحیه متمرکز شده‌اند.

وزیر نفت، ادامه داد: از ابتدای استقرار دولت، رشد سرمایه‌گذاری در نفت و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در بخش‌های چهارگانه این وزارتخانه (یعنی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش) اولویت اصلی برای من و همکارانم بوده است. ما در سال ۱۴۰۱، بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار طرح نیمه‌تمام را به بهره‌برداری رساندیم.

تازه‌ترین وضع طرح‌های نیمه‌تمام صنعت نفت

به گفته اوجی، مطابق برنامه‌ریزی در سال ۱۴۰۲ افتتاح ۶۷ طرح کلان و نیمه‌تمام به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار همچنین آغاز عملیات اجرایی ۱۵ طرح کلان جدید با سرمایه‌گذاری ۱۴.۳ میلیارد دلار نیز در دستور کار وزارت نفت است که تا کنون ۷ میلیارد دلار پروژه به بهره‌برداری رسیده، افتتاح شده یا آماده افتتاح است. 

وی با بیان اینکه همه این طرح‌ها اثر مستقیم در افزایش ظرفیت تولید نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش کشور دارند، تصریح کرد: برخی از این طرح‌ها همانند پالایشگاه فاز ۱۴ و طرح فاز ۱۱ در پارس جنوبی، پالایشگاه هویزه خلیج فارس و فاز دوم پالایشگاه آبادان در خوزستان، پتروشیمی گچساران در کهگیلویه و بویراحمد با حضور جنابعالی به بهره‌برداری رسیدند و امروز نیز طرح تصفیه گازوئیل (DHT)، یوتیلیتی و آفسایت پالایشگاه اصفهان به صورت رسمی بهره‌برداری می‌رسد.

رشد اقتصادی گروه نفت در سال ۱۴۰۲

وزیر نفت، گفت: با مجموعه این اقدام‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و در نتیجه افزایش تولید و صادرات بوده که رشد اقتصادی گروه نفت در دو سال گذشته پیشتاز همه گروه‌های اقتصادی بوده است و همانطور که مستحضر هستید، مطابق گزارش بانک مرکزی، گروه نفت با ثبت رشد اقتصادی ۱۶.۴ درصد به روایت بانک مرکزی و ۱۹.۸ درصدی به روایت مرکز آمار، برای دومین سال پیاپی بالاترین رشد اقتصادی را میان همه گروه‌های اقتصادی کسب کرده است و در اوپک هم ما توانستیم به جایگاه سوم تولید نفت بازگردیم.

ارتقای ظرفیت پالایشی و کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی

اوجی با تاکید بر ادامه روند صعودی رشد اقتصادی در بخش نفت، به اقدام‌های پالایشی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون اشاره کرد و افزود: بخش قابل توجهی از این افزایش تولید و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام که بدان اشاره شد در زمینه ارتقای ظرفیت پالایشی و کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی بوده است. 

وی ادامه داد: توسعه ظرفیت پالایش و پتروپالایش نفت خام و میعانات گازی کشور قریب به ۳.۲ میلیون بشکه در روز است و نفت و میعانات گازی تولیدی خود را اکنون به صورت نفت خام صادر می‌کنیم.

وزیر نفت تصریح کرد: این خام‌فروشی افزون بر اینکه ما را از ایجاد ارزش افزوده بی‌نصیب می‌کند، در سال‌های اخیر پاشنه آشیل کشور و سبب آسیب‌پذیری کشور در حوزه تحریم‌ها شده است. افزون بر ای‌ها با توجه به شدت مصرف انرژی در کشور، به‌منظور تامین امنیت انرژی کشور و پوشش کامل نیاز داخلی به فرآورده‌های نفتی، احداث پالایشگاه‌های جدید یک ضرورت انکارناپذیر است که مکرر مورد تاکید رهبر انقلاب و ریاست جمهوری نیز بوده است.

۸ طرح پالایشی و پتروپالایشی در حال اجرا

اوجی، گفت: براین اساس بود که از ابتدای استقرار دولت سیزدهم، توجه ویژه‌ای به این امر شد و خوشبختانه ما اقدام‌های متعددی را در طول یکسال و نیم گذشته انجام دادیم. در چارچوب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی بااستفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، ۸ طرح پالایش و پتروپالایش میعانات گازی و نفت خام با ظرفیت ۱۴۶۰ هزار بشکه در روز و سرمایه‌گذاری ۲۸.۶ میلیارد دلار در دست پیگیری و اجرا است.

وی تاکید کرد: همچنین طبق ماده ۵۹ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، افزایش کیفیت فرآورد‌ه‌های نفتی و کاهش ترکیبات گوگردی به صورت جدی در دستور کار وزارت نفت در دولت سیزدهم است و در این راستا ۱۱ طرح بهینه‌سازی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌های موجود ذیل قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با مجموع سرمایه‌گذاری ۶.۷ میلیارد دلار در حال اجراشت.

وزیر نفت همچنین از امضای مشارکت‌نامه و تامین مالی ساخت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران درمجموع باظرفیت ۶۰۰ هزاربشکه در روز نفت خام سنگین و سرمایه‌گذاری بیش از ۱۸ میلیارد دلار با بانک‌ها و هلدینگ‌های بزرگ داخلی خبر داد.

اوجی، بیان کرد: فعال‌سازی پالایش فراسرزمینی به ظرفیت ۱۴۰ هزار بشکه در روز با کشور ونزوئلا و مذاکره و امضای قرارداد با دیگر کشور‌های همسو با هدف توسعه صادرات نفت خام و میعانات کشور و تکمیل زنجیره ارزش نیز انجام شده است.

وزیر نفت، گفت: در استمرار این اقدام‌ها هم امروز طرح واحد تسویه گازوئیل، یوتلیتی و آفسایت پالایشگاه اصفهان به بهره‌برداری رسیدند.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *